řadové domy

Běžný řadový dům v Praze překvapil skleněnou fasádou a dokonale prosvětleným interiérem
Řadová zástavba v Praze 5 sice pochází z třicátých let, ale po původním stavu těchto domů byste už pátrali jen stěží. Jsou upraveny různými způsoby. Mnohé zahrnují přístavby nebo vestavby do podkroví se změnou tvaru střechy. Nemluvě o různorodosti vzhledu fasád, členění oken, dveří a barvy jejich rámů. To, co zůstalo neměnné, je šířka parcel, která představuje pět metrů (přičemž hloubka původních domků byla 7,2 m). Na stejný pozemek mezi řadové domy přibyla decentní novostavba z dílny architekta Jana Roháče.

U řadového domu vyřešili nefungující propojení se zahradou a zachovali i dominantu pozemku
Výstavba z devadesátých let zahrnovala populární pseudomansardové střechy, částečnou prefabrikaci a charakteristické materiály z období výstavby. Cílem rekonstrukce, kterou řešil ateliér SOA architekti, bylo dodat řadovému domu individualitu a vytvořit pohodlné městské bydlení se současným standardem. To zahrnovalo i do té doby nefungující propojení interiéru a exteriéru a též bazén, saunu a domácí fitnessové centrum.

Šikovná dvojice proměnila starší fádní dům na mimořádně pozitivní domov
Dům vypadal jako muzeum. Nic se v něm nezměnilo, od doby, kdy byl postaven. Prastaré koberce a tapety, přízemí bez koupelny, maličká kuchyně s rozlohou sotva čtyři metry čtvereční... Cíl byl jasný: Přenést jej do 21. století.

Omezený prostor v řadovém domě vyřešili zobytněním podkroví, potřebné světlo do interiéru přivedl světlovod
Víte, která z vlastností interiéru se při rekonstrukcích nejčastěji řeší? Nedostatek přirozeného světla v původních prostorech. Je to neuvěřitelné, ale světlo má sílu absolutně změnit atmosféru a vnímání bydlení a též to, jak se v interiéru cítíme. O tom, že „interiér dělá světlo“, ví mnoho i architektka Tereza Čudová Ajmová, nakonec tato slova jsou jejím pracovním mottem. Podívejme se, jak se jí podařilo prosvětlit interiér řadového domu, včetně tmavého podkroví.

Ze zaprášené půdy prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou
Před časem temná zaprášená půda, kam se lezlo stropem po vysunovacím žebříku. Dnes prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou. Zásadní světelnou i funkční proměnou neprošlo jen podkroví, ale celý dům.

Jak rozšířit řadový dům a vnést do něj světlo a vzduch
Rodina, která žila v řadovém domě, potřebovala změnu. Chtěli žít v domě s velkými společnými prostory s množstvím světla a snadným přístupem. Největší výzvou projektu byla kontrola klimatu zaměřená na osvětlení a větrání. Jak toto zadání vyřešili architekti s katalánskou praxí a bohatými zkušenostmi s rekonstrukcemi podobných budov?

Dům byl opuštěný více než 17 let. Dnes je z něj harmonický domov s atmosférou hygge a jemným dotykem přírody
Zpustlý dům v tiché čtvrti Londýna blízko přírody měl vše, po čem pětičlenná rodina Wilsonových toužila. Potřeboval „jen“ pořádně nafouknout a též kompletně zrenovovat.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu vyzdvihla původní architekturu
Během válečných let 1941 až 1943 vyrostla v bratislavském Novém Městě rozsáhlá obytná zóna. Dvoupodlažní domy se podobaly jako vejce vejci, rozdíly byly jen v malých detailech.

Kuchyň, na kterou se vyplatilo čekat
Krásná zelená kuchyně byla poslední částí proměny viktoriánského domu, který prošel modernizací.

Jak dosáhli s nízkým rozpočtem tak velkorysé rekonstrukce řadového domku?
Na začátku byl malý řadový domek, jaký najdete téměř v každém městě v Čechách. Nalepený na sousedy z obou stran, krčící se pod sedlovou střechou, s nevelkou zahrádkou za domem.