svahovitý pozemek
Jak navrhnout moderní dům ve dvoře památkově chráněného domu, aby nerušil historické okolí
Postavení nového domu ve dvoře nebo v zahradě staršího, bylo a stále je způsobem, jak lze zabezpečit generační bydlení pro dvě či více rodin na jednom pozemku. V případě novostavby v Novém Městě na Moravě však byla realizace této základní ideje podstatně komplikovanější, protože dům, u kterého měla novostavba vyrůst, je historickým měšťanským domem. A nejen to, je to památkově chráněná stavba. Jak si s tímto zadáním poradili architekti z ateliéru IGLOO ARCHITEKTI?
Chatu s velkou terasou postavili ze dvou přepravních kontejnerů za jeden den
Stále více lidí dnes, v časech pandemie, hledá útočiště uprostřed přírody. A to nejen kvůli relaxaci. Chatka v lese či u jezera může výborně sloužit i jako domácí kancelář. Uklidňující řešení, které vás automaticky zbaví stresu. Podobně uvažoval odvážný pár, který fascinuje hledání zajímavých a přizpůsobitelných prostorů. Výsledkem je jejich chata ze dvou přepravních kontejnerů.
Na malém prostoru chaty využili každý centimetr. Cítíte se v ní jako na lodi
I menší chata může vypadat výjimečně a splňovat všechny funkce potřebné pro pocit pohody a relaxace. Stavba „maskovaná“ opalovanými modřínovými deskami je nenápadně včleněna do svahu a zeleně nad Vranovskou přehradou na jižní Moravě. Nejenže má zajímavý tvar, kterým se přizpůsobuje prostředí a potřebám majitelů, ale též překvapuje tím, co všechno se vejde na plochu pětašedesáti metrů čtverečních. V interiéru máte pocit, jako byste byli na lodi či v lodní kajutě.
Jak rozšířit řadový dům a vnést do něj světlo a vzduch
Rodina, která žila v řadovém domě, potřebovala změnu. Chtěli žít v domě s velkými společnými prostory s množstvím světla a snadným přístupem. Největší výzvou projektu byla kontrola klimatu zaměřená na osvětlení a větrání. Jak toto zadání vyřešili architekti s katalánskou praxí a bohatými zkušenostmi s rekonstrukcemi podobných budov?
Jaké výhody získali majitelé třípodlažního domu v Úněticích u Prahy posunem podlaží?
S pozemkem, který se jen jemně sklání, se dá relativně snadno vypořádat a lze vytvořit projekty, které svah zužitkují ke svému prospěchu. Co však v případě, je-li sklon pozemku prudší, strmější? Takovýto rébus řešili Mimosa architekti v Úněticích u Prahy. Řešení? Navrhli rodinný dům, který se do svahu zaryl přesně a pevně jako ozubené kolo.
Dům v Lanškrouně pomalu srůstá se zahradou a mění se v krásnou obytnou krajinu
Ve vilové čtvrti v českém městě Lanškrouně kdysi stál řadový dvoupodlažní dům. Dnes ho tam už nenajdete, protože místo něj zde stojí originální atriová jednopodlažní stavba. Novostavba vznikla v ateliéru Martin Neruda Architektura a poznáte ji hned podle průsvitných hmot garáže a zahradního skladu. Fungují též jako ochrana soukromí, protože oddělují dům od ulice.
Stroze tvarovaný rodinný dům na okraji obce Otvovice
Na mírně svažitém pozemku na okraji obce Otvovice je usazen stroze tvarovaný rodinný dům. Stavba stojí téměř osamocena, přestože pozemek navazuje na souvislou zástavbu obce kopírující údolí Zákolanského potoka. Záměrem majitele bylo umístit na pozemek kromě rodinného domu a zahrady také koňské stáje a jízdárnu.
Navrhnout na tomto místě dům bylo náročnějším oříškem. Dům postavili na svahu s výškovým rozdílem čtyř a půl metru
Při pohledu na pozemek bylo hned jasné, že bude třeba velmi promyšleného řešení, má-li rodinný dům plnit svůj účel. Charakteristika pozemku totiž neumožňovala žádné jednoduché návrhy. Bylo nutné pohrát si s výškovým rozdílem čtyř a půl metru.
Směrodatné bylo světlo a výhledy
Víkendový dům na severu Itálie je zasazený do svahovitého terénu a panoramatickými okny shlíží do údolí Val d´Assa. Navzdory svému objemu velmi přirozeně zapadá do krajiny. Dům nabízí výjimečné zážitky díky velkorysému propojení s exteriérem, unikátním výhledům a světlem zaplaveným interiérům.
Modulární dům překvapuje harmonickým a útulným interiérem, letní kuchyní i panoramatickým zasklením
Když se řekne modulární dům, obvykle si představíme jednoduché chladné stavby s minimalistickým interiérem, které nejsou ničím speciální. Ruský dům, navržený v roce 2019 architekty Ivanem Ovčinnikovem a Olgou Sandakovou, ale překvapuje nejen využitím svahu, intenzivním propojením s přírodou díky promyšlenému krajinnému designu, ale i harmonickým a útulným interiérem.