Víkendové bydlení
Zateplená, ale nepřehřívá se! Ve zrekonstruované chatě v Orlických horách šetří energii zimní zahrada
Horské prostředí, krásné výhledy, vynikající lyžování i letní rekreace. Tyto možnosti nabízí prostředí Orlických hor. Pod Bukovou horou se nacházela lyžařská chatka z osmdesátých let, krčící se pod stoletým javorem. Vznikla na místě zaniklé chalupy. Avšak roky plynou a potřeby majitelů se mění, a tak i tato chata si vyžádala rekonstrukci. Přibylo více prostoru, světla, ale i zeleně.
Útulný dům u jezera obložili borovicovým dřevem, nechybí ani venkovní terasa s posezením
Blízkost jezera či vodního toku u domu nebo chaty je velkou výhodou. V okamžiku pocítíte klid a harmonii přírody, jejíž krásy si ceníme stále víc. Příjemný dům u jezera přitom nemusí mít hodně – stačí jednoduchý tvar, plochá šikmá střecha a neodmyslitelná dřevěná terasa.
Dřevěná chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé! Mohla by stát v podstatě kdekoli
Na začátku byla snaha umístit na co nejmenší plochu to nejnutnější, co člověk (nebo dvojice) potřebuje ke komfortnímu přenocování v přírodě. Výsledkem je chatka koncipovaná jako stavebnice, kterou dokážou postavit dva lidé a ve které je na 17 m² ložnice, kuchyň, koupelna i terasa.
Jak to vypadá, když si majitelé domu nechají zasklít celou střechu? Nedostatkem přirozeného světla rozhodně netrpí
Architekti reagují na potřebu dostatku přirozeného světla v interiéru různými způsoby. Při rekonstrukcích zvětšením oken, vytvořením střešních světlíků nebo důmyslných světelných studní, při nových realizacích vsazením velkých prosklených ploch směrem do soukromé zahrady. Německý architekt Sigurd Larsen však tuto představu dotáhl do absolutního maxima. Vytvořil skleněný dům.
Také takto může vypadat moderní srub jednadvacátého století! Chata v Jevanech voní dřevem a pryskyřicí
Za celou řadou smrků uprostřed chatové oblasti obce Jevany stojí dům – chata, která na první pohled zaujme šikmou střechou a nad ní vyčnívajícím černým kubusem. Moderní srub z finské borovice navrhli architekti studia monom. Základem je tradiční srubová konstrukce, avšak opracovaná na CNC strojích ve Finsku.
Víkendový byt, který nahradil chatu. Najdete v něm i krb se zeleným keramickým obkladem
Česká architektka Markéta Bromová dostala zadání navrhnout interiér bytu v Jizerských horách. Nachází se v přízemí novostavby, díky čemuž je nejen vizuálně, ale i přímo fyzicky propojený s okolní krajinou. Hlavní koncept návrhu tvoří dva opačné a doplňující se principy: na jedné straně stojí nadčasovost a odolnost materiálů, na straně druhé historický charakter místních chalup.
Tento originální dům stál majitele jen na něco přes dva a půl milionu korun! Na první pohled malá stavba ukrývá pohodlný domov čtyřčlenné rodiny
Architekt Zdeněk Liška ze studia KLAR se ocitl před úkolem vytvořit bydlení pro vlastní rodinu. „Dítě na cestě, ateliér v plenkách, hluboko do kapes a otázka řešení rodinného bydlení na stole,“ těmito slovy charakterizoval ne právě záviděníhodnou situaci. Naštěstí od rodičů získali část slunné zahrady v obci Staříč, dvacet minut cesty autem od města Kopřivnice, kde má hlava rodiny s kolegou Václavem Kociánem ateliér. Výsledkem je originální dům jen za něco přes dva a půl milionu korun, když nepočítáme vnitřní vybavení.
Původní starou chatku si nechali předělat na rodinný dům s krásnou zahradou a jezírkem
Na okraji malebného Prokopského údolí jihozápadně od centra Prahy stála malá útulná chatka z poloviny sedmdesátých let. Majitelé ji používali celoročně na bydlení, nejen na víkendy či volné dny. Byla už však starší a výsledek jedné prudké letní bouřky přinutil obyvatele uvažovat o rekonstrukci. Svůj domov svěřili do rukou architektům ze studia Prajaga.
Inspirace na stavbu chatky vyplynula z tvaru lodě, architekti ji však postavili vzhůru nohama
Víckrát oceněné anglické Studio MUTT je energické architektonické a designérské studio, jehož cílem je vytvářet příjemné projekty na zlepšení každodenního života. Nachází neočekávaná řešení s vlastní identitou a zdravým designem. Jedním z posledních projektů studia je Hrnčířská chatka.
Skromná chatka s uklidňujícím interiérem a terasou, kde byste chtěli relaxovat
Dvě architektonická studia, Silvia Acar Arquitetura a Gil Barbieri Arquitetura, vytvořila chatku, která představuje bydlení rozdělené terasou na noční a denní zónu. Příjemný víkendový domek nabízí nádherné výhledy díky konzolovitě vyčnívající terase.