Nenáročné rostliny pro výzdobu ložnice, které vytvářejí relaxační atmosféru a navíc čistí vzduch
Rostliny mohou snižovat stres, zvyšovat produktivitu a čistit ovzduší, což z vašeho prostoru dělá ideální prostředí pro odpočinek po dlouhém, náročném dni. Navíc je v dnešní době široký výběr úžasných rostlin vhodných do ložnic a vyžadujících nenáročnou péči, takže se do pěstování může pustit opravu každý. Bát se nemusí ani ti, kteří neměli s rostlinkami doposud štěstí, a rostliny jim většinou po čase uhynuly.
Všeobecný tip pro pěstování: Vyvarujte se přemokření. Většina rostlin odumírá kvůli přílišné vlhkosti než naopak. Pod rostlinou mějte plastový nebo keramický talířek. Díky tomu vlhkost nepoškodí koberec nebo dřevěný povrch. Nikdy nenechávejte pokojovou rostlinu stát ve stojaté vodě, začnou jí hnít kořeny.
Levandule (Lavandula)
O levanduli se většinou neuvažuje jako o pokojové rostlině, což je velká škoda, protože ve správných podmínkách dokáže přežít i v interiéru. Kromě toho, že levandule čistí vzduch, využívá se i při aromaterapii – vdechování levandulového esenciálního oleje může snížit krevní tlak a srdeční tep. Než se tedy vydáte do říše snů, přivoňte si na chvíli k levanduli – nebo si olej z ní nakapejte na polštář!
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Každý den dopřejte levanduli několik hodin jasného přímého světla, nejlépe na okně orientovaném na jih, a zalévejte, když je půda mírně suchá. Nepřelévejte ji však, jinak rostlina uhnije.
Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica)
Tato krásná, vysoká rostlina s velkými, lesklými listy dodá každé místnost výrazný vzhled. Navíc není péče o fíkovník nijak složitá, takže si ji užijí i ti méně zruční zahrádkáři, kteří jinak s rostlinkami nemají moc štěstí a dobré zkušenosti.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Tato rostlina má ráda mírné až jasné světlo a lehkou, stálou vlhkost. Pokud budete mít potřebu ji seříznout, nezapomeňte si vzít zahradnické rukavice, aby se vám na prsty nedostala lepkavá šťáva, kterou obsahuje.
Lady palma (Rhapsis excelsa)
Mnohočetné listy v elegantním vějířovitém vzoru dělají z této rostliny nádhernou dekoraci bez ohledu na váš styl interiéru. V porovnání s mnoha jinými palmami se také poměrně snadno pěstuje.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Lady palmy dávají přednost jasnému nepřímému světlu a vyžadují vodu pouze tehdy, když je vrchní centimetr půdy suchý.
Břečťan popínavý (Hedera helix)
Odolnému břečťanu se skvěle daří v květináčích, závěsných koších nebo ve směsi s jinými vyššími pokojovými rostlinami ve společném květináči, kterým nevadí být dohromady právě s břečťanem.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Na jaře a v létě potřebuje mírné světlo, na podzim a v zimě vyžaduje jasné světlo (nebo další zářivky). Mezi zaléváním nechte povrch půdy trochu odpařit, ale jen tak, aby rostlina zcela nevyschla.
Tchýnin jazyk (Sanseveria trifasciata)
Dramatické, mečovitě tvarované listy dokonale charakterizují tuto nápadnou rostlinu (a také právě proto jí propůjčují nepříliš lichotivé alternativní jméno „tchýnin jazyk“). Rozhodně ji vyzkoušejte jako svou pokojovou rostlinu, i pokud nejste zrovna známí svými pěstitelskými úspěchy. Ve správných podmínkách a při správné péči totiž může žít i desítky let!
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Pro tuto rostlinu je nejlepší jasné, nepřímé světlo; a navíc ji stačí zalévat, až když půda téměř vyschne.
Dračinec vonný (různé druhy)
Bylo prokázáno, že několik různých druhů dracén čistí vzduch. Všechny z nich jsou snadno pěstovatelné rostliny s dlouhými řemenovitými listy, z nichž některé mají krásné červené znaky. Nejste si jisti, kterou odrůdu vyzkoušet? Poohlédněte se po dracéně (zejména ‚Tricolor‘ pro zajímavé listy), ‚Janet Craig‘ nebo ‚Masangeana‘ (někdy nazývané „kukuřičná rostlina“).
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z nich, vězte, že všechny druhy dracén preferují podobné podmínky: mírné až jasné nepřímé světlo a mírně vlhkou půdu.
Difenbachie (různé hybridy)
Krásná rostlina s křiklavými listy, tak by se dala difenbachie charakterizovat. Pozor ale! Šťáva v ní obsahuje krystalky, které mohou dráždit sliznice. Pokud máte navíc domácího mazlíčka, který rád žvýká zeleň, doporučujeme ji raději vynechat. Jinak je to obecně bezstarostná a bezproblémová rostlina do ložnice.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Difenbachie potřebuje pouze mírné množství filtrovaného světla. Půdu udržujte mírně vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou.
Rozmarýn (Rosmarinus officianalis)
Tato kulinářská bylina má příjemnou, borovicovou vůni, zejména poté, co si o ni otřete konečky prstů – což doporučujeme udělat ráno, když vstanete z postele, protože výzkumy ukazují, že pouhá vůně této léčivé byliny může pročistit mysl a zlepšit náladu. Co na to říkáte? Rostlina do ložnice, která vám dodá okamžitou dávku motivace!
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Rozmarýn potřebuje silné světlo, proto ho mějte u světlého okna (nejlépe na jih). Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout do jednoho centimetru od povrchu a každý týden květináč otočte, aby rostlina rostla rovnoměrněji.
Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)
Tuto klasickou pokojovou rostlinu si možná pamatujete z dob, kdy ji pěstovala vaše maminka nebo babička v 70. letech, ale i dnes si zaslouží místo ve vaší domácnosti. Rostlinka má krásné pruhované listy vycházející ze středu a v průběhu svého života si vytvoří spoustu malých rostlinek okolo sebe.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Tato rostlina preferuje střední až jasné světlo a stálou vlhkost.
Kořenokvětka (Aspidistra elatior)
Kořenokvětná rostlina téměř prospívá díky zanedbávání. Pokud tedy chcete zeleň, aniž byste o ní museli příliš přemýšlet a starat se, je to rostlina pro vás. Její dlouhé, elegantní zelené listy jsou dostatečně hezké na to, aby se staly pokojovou rostlinou v ložnici, ale hodí se kamkoli, kam ji umístíte. Kořenokvětka dostojí svému jménu tím, že je houževnatá, odolná vůči suchu a prozradí vám (když listy opadají), jestli už má konečně dost vašeho zanedbávání. Díky zvládnutelným rozměrům ji můžete postavit na horní část komody nebo ji umístit na podstavec, aby více vynikla.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Na jaře a v létě (během aktivního růstu) udržujte rovnoměrnou vlhkost, na podzim a v zimě jen málo vlhkou.
Jasmín (Jasminum)
Protože je vůně jasmínu sladká a uvolňující, často ji najdete v kosmetických přípravcích a vonných difuzérech. Květy se otevírají v noci, což z jasmínu činí ideální rostlinu do ložnic. Kromě toho jsou jasmínové rostliny známé tím, že mají v domácnosti dlouhou životnost a dodávají dekoru punc svěží bílé barvy.
Tipy pro péči o pokojovou rostlinu: Jasmín se pěstuje v prostředí, které je pro něj typické. Pěstební podmínky: střední světlo; udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou.
Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroj: 15 of the Best Bedroom Plants that Purify the Air – Easy Indoor Plant Ideas (countryliving.com)
14 Low Maintenance Plants for Bedroom Decor to Create a Relaxing Feel (bhg.com)
Na fotce není Jasmín, ale Stephanotis floribunda.