Jak originálně nazdobit velikonoční vajíčka

Jak originálně nazdobit velikonoční vajíčka

16. 04. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Také si nedovedete představit Velikonoce bez mísy nebo ošatky nazdobených vajíček? Barvení vajíček, ať už koupenými barvami, nebo v cibuli, řepě nebo špenátu vám ale přijde příliš jednoduché.

Pro vás je pak určitě technika tzv. madeirových vajíček, která svou přezdívku získala po madeirové výšivce, kterou připomínají. Je to zdobení vyvrtáváním dírek do jejich skořápek, zpravidla v kombinaci s následným dozdobením voskem.

Jak na to

foto shutterstock

Připravte si vyfouknutá vajíčka

Před vrtáním je nechte dostatečně proschnout, protože čerstvě vyfouknutá vajíčka častěji praskají. Měkčí tužkou si můžete na vajíčko předkreslit předlohu.

FOTO FIELDMANN

Připravte si vrtáček

Připravte si vrtáček (slabý cca 1 mm) a upněte jej do sklíčidla modelářské brusky. Vrtáček přiložte kolmo k vejci, při vrtání netlačte. Takto vyvrtejte malou dírku a stejně pokračujte s dalšími. Pro zvětšení dírek nebo úpravu jejich tvaru použijte vrtací konusy z příslušenství mini brusky, případně řezací kotoučky k vyřezání úzkých tvarů, např. lístečků a proužků.

FOTO FIELDMANN

Ozdobené vajíčko začistěte

Po dokončení práce s bruskou z vyvrtaných dírek zpravidla nepěkně vykukují vnitřní blanky. Zbavíte se jich naložením vajíčka do Sava ředěného vodou (cca v poměru 1:1) na přibližně jednu hodinu. Pak vajíčko důkladně opláchněte a nechte uschnout.

FOTO FIELDMANN

Vajíčko domalujte voskem

K malování se zpravidla používají rozpuštěné bílé, případně i barevné voskovky, ideálně české výroby. Pro nanášení vosku se osvědčilo použití špendlíku s kovovou hlavičkou zapíchnutého do dřevěné tyčky, případně tužky. Voskem lze obtáhnout okraje dírek i malovat.

TEXT: FIELDMANN
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Dekor Hand Made
Tagy: barvení vajíček madeirové vajíčka velikonoce velikonoční vajíčka vyfouknutá vajíčka
Sdílejte článek

Diskuze