7 rad pro správný výběr zahradního nábytku
Přišel čas dlouhých večerů strávených na venkovních terasách a zahradách. Správnou letní pohodu si ale nelze užít bez dobrého zahradního nábytku. Jeho výběr však není vůbec tak jednoduchý jak se zdá. Proto přinášíme pár rad, […]
Přišel čas dlouhých večerů strávených na venkovních terasách a zahradách. Správnou letní pohodu si ale nelze užít bez dobrého zahradního nábytku. Jeho výběr však není vůbec tak jednoduchý jak se zdá. Proto přinášíme pár rad, jak se při nákupu zahradního nábytku vyvarovat budoucímu zklamání. Pryč s bílými židlemi z laciného plastu, sáhněte po kvalitě!
1. Plast nebo dřevo?
Dřevo je prověřená klasika, ale na trhu existují i syntetické materiály, jako třeba umělý ratan, nebo hliník, které se velmi dobře udržují a dlouho vypadají jako nové. Je ale nutné dát si pozor na kvalitu materiálů a vyvarovat se nejlevnějším výrobkům, například klasickým bílým plastovým židlím, které mají k jakékoliv odolnosti daleko.
2. Odolnost ratanu vůči špatnému počasí
Nábytek z přírodního ratanu je velmi vzhledný a oblíbený. Jeho nevýhodou je však minimální odolnost vůči špatnému počasí, proto stojí za úvahu, zda nesáhnout po umělé variantě. Pokud sáhnete po kvalitnějším výrobku, nepřijdete o rustikální vzhled a přitom se nemusíte bát, že výplet popraská. Plusem je i snadné čištění vodou a jemným mýdlovým roztokem.
3. Zimní skladování
Výrobci i prodejci slibují, že právě jejich nábytek můžete mít venku celoročně. Když ale po zimě sundáte z nábytku plachtu, těžko najdete židli, která by na sobě neměla viditelné znaky stárnutí a poškození. Pokud nemáte možnost na zimu nábytek dobře uskladnit, sáhněte po teaku. Jeho hustá struktura a vysoký obsah oleje totiž dobře zabraňuje hnilobě, rozpínání a ani se nekroutí. Zimu dobře snáší i kvalitní nábytek z nerezové oceli.
4. Měkké dřevo
Měkké dřeviny, kterým je například smrk, jsou mnohdy levnější než ty exotické. Daní za nižší cenu je však velká náchylnost k poškrábání a rychlému stárnutí. Následné opravy silnou vrstvou laku, mořením, či voskováním nejsou nikdy stoprocentní. Pokud chcete nábytek, který dlouho vydrží jako nový, sáhněte raději po exotickém dřevu.
5. Na čem bude nábytek stát?
Možná byste se divili, jak často lidé opomenou při výběru zahradního nábytku zvážit okolní prostředí. Pokud má váš nábytek stát na dřevěné terase, dejte si pozor na kovové patky, mohou terasu nevratně poškrábat. Při výběru je také nutné myslet na spáry a díry v povrchu, kam by úzké nohy nábytku mohly zapadnout.
6. Nákup přes internet
Nakupování nábytku bez vyzkoušení je velký risk. Pouze z obrázků jen těžko poznáte, jestli se vám bude v křeslu pohodlně sedět. Pokud kupujete nábytek ke stolování, je nutné si vyzkoušet hloubku a výšku sezení.
7. Pro kolik lidí?
Je dobré si už dopředu rozmyslet, pro kolik lidí vlastně nábytek budete potřebovat. Často jsou totiž k dostání sety, které cenově vycházejí výrazně lépe, než když kupujete každý kus zvlášť. Zajímavým řešením jsou zahradní pohovky a lavice, kam usadíte větší množství hostů.
-vb-
foto: DONATE
Hezky napsané 🙂 Věřím že by to někomu mohlo pomoct. Podle mě jde hlavně o tu odolnost protože už mě nebaví kupovat každé dvě sezóny nový nábytek na zahradu.