10 úkolů pro vaše rostliny v zimě

09. 01. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Zahradník vám poradí jak pečovat o rostliny v zimě na zahradě a v bytě.

Trvalky

Je třeba dbát na neporušenost zimního krytu hlavně nově vysazených trvalek. Na trvalkové záhony není teď dobré vstupovat.

Skalka
Pravidelně je potřebné kontrolovat skalku a v případě, že se některým skalničkám odhalí kořeny, tyto je dobré zasypat zeminou. Kontrolovat je třeba i důkladnost zimního zakrytí.

Bylinky
Kontrolovat záhony s bylinkami, ve dnech, kdy je slunečno a nemrzne, lze zalít stálezelené druhy. Je třeba dát pozor na to, aby byly během celé zimy chráněné, ať už suchým listím nebo chvojím.

Okrasné trávy
Je potřebné kontrolovat pevnost svázání suchých trsů. Do středu trsu by se přes zimu mělo dostat co nejméně vody.

Jehličnany a stálezelené dřeviny
Ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno, je potřebné zalít nově vysazené druhy. Zalít je nutné během zimy i jehličnany pěstované v nádobách. Musí být chráněny i před silným zimním sluncem.

Cibuloviny
Je možné začít s rychlením jarních cibulovin. Tyto se potom stanou atraktivní dekorací interiéru.

Živý plot a stromy
Zimní období je ideální na radikální zmlazení a zredukování živých plotů a také na odstranění nežádoucích stromů.

Čemeřice
Z čemeřic, které patří k typickým trvalkám zimy, je třeba odstraňovat listy napadlé černou skvrnitostí.

Hlízy okrasných rostlin
Pravidelně je potřebné kontrolovat uskladněné hlízy jiřin, gladiol, dosen a dalších rostlin. Všechny plesnivé, případně suché, je nutné ihned zlikvidovat.

Zahradník RADÍ
Již začátkem zimy rozvěste po zahradě krmítka. Vybrat si lze tradičnější i moderní řešení.

byt & zahrada

Foto Daniel Košťál

Foto Daniel Košťál

Energická mahónie. Stálezelená, pichlavými listy charakteristická mahónie (Mahonia bealei) je nádherná ve skupině s jehličnany nebo rododendrony, a také pod vyššími stromy. Je sice k dostání v tomto období, ale raději ji vysaďte až na jaře. Po koupi ji dejte na chráněné místo venku a během slunných dní bez mrazu zalévejte. Květy se objevují začátkem zimy a vydrží na rostlině velmi dlouho. Jejich zvláštností je, že jemně voní po konvalinkách. Mahónie si žádá dobře propustnou výživnou a mírně vlhkou půdu, v prvních letech po výsadbě i zimní přikrývku. Dobře roste v polostínu i na slunci.

Foto Daniel Košťál

Foto Daniel Košťál 

Barevné plody cesmíny. Mezi dřeviny, které jsou nejhezčí během zimního období, patří i cesmína (Ilex aquifolium). Stálezelená dřevina s typickými pokroucenými a pichlavými listy vynikne v kombinaci s jehličnany. Větvičky s krvavě červenými plody jsou oblíbenou vánoční dekorací. Ne vždy se však tvoří v dostatečném množství − obvykle musí jít o rostlinu samičí. Tato dřevina se výborně tvaruje, udrží si hezký kompaktní tvar. Pokud se netvaruje, může narůst až do výšky 12 m a je výrazně široká. Měla by mít polostinné místo, důležitá je kyprá, propustná a na organickou hmotu bohatá půda.

Foto Daniel Košťál

Foto Daniel Košťál 

Plánování zahrady. Během zimy je ideální příležitost naplánovat si změny v zahradě. Může jít o založení úplně nové, nebo jen o rekonstrukci. V tomto případě je nejlepší obrátit se na specializovanou zahradnickou firmu nebo zahradní architekty. Odborníci jsou zárukou, že zahrada bude působit zajímavě během celého roku. Ten, kdo toho chce dosáhnout vlastním úsilím, by neměl zapomínat, že důležité je zachovat v zahradě jednotný styl. Nemá smysl kombinovat styly či příliš mnoho materiálů − výběr by měl korespondovat nejen s charakterem zahrady, ale i domem a jeho okolím.

Foto archiv redakce

Foto archiv redakce 

Veselé dekorace. Stálezelené dřeviny, seschnuté trsy okrasných trav, jehličnany zajímavých barev a tvarů, a také drobné dekorace, které se dají rozmístit na různá místa, dodají jinak smutné zimní zahradě potřebnou jiskru. Dejte přednost věcem přírodního charakteru, decentním a harmonizujícím se stylem celé zahrady. Stačí naplnit drátěný, kovový či proutěný košík šiškami a dalšími plody, třeba kokosovými ořechy, případně mechem, kůrou a postavit ho na dobře viditelné místo. Ideálně před stěnu z břečťanu či jiných stálezelených rostlin.

Foto Daniel Košťál

Foto Daniel Košťál 

Zima v květu. Ideálním doplňkem zeleně zimních zahrad by měly být exotické kvetoucí druhy. Nízký stálezelený keř kamélie (Camellia japonica) s kožovitými listy do ní vnese od prosince do začátku jara množství nádherných květů − podle kultivaru bílých, růžových nebo červených. Rostliny jsou dlouhověké, vyžadují rozptýlené světlo, vyšší vzdušnou vlhkost a teplotu přibližně do 10 °C. Kamélie zalévejte jen měkkou vodou, také není dobré s rostlinami hýbat v době vytváření pupenů a během kvetení. Zkuste si rovnou vytvořit celou sbírku – existuje velké množství různých kultivarů.

Foto Daniel Košťál

Foto Daniel Košťál 

Elegantní střevíčník. K méně pěstovaným, ale velmi krásným orchidejím patří střevíčník (Paphiopedilum hybrid). Květní stonky vyrůstají z listové růžice, květy jsou různě velké s rafinovanou kresbou. Výborně se hodí hlavně do starších bytů − střevíčník je krásný ve spojení se starožitným nábytkem. K tomu, aby každoročně kvetl, potřebuje dostatek tepla a místo v polostínu, jen v zimě by měl mít světla víc. Substrát udržujte mírně vlhký, zalévejte, až mírně proschne (v zimě stačí méně). Důležité je i přihnojování vícesložkovým hnojivem určeným na orchideje, a to od dubna do září jednou za dva týdny.

FOTO Atelier Papaver

FOTO Atelier Papaver 

Vysoké květináče. Moderní jsou vysoké vegetační nádoby, a to nejen v interiéru, ale i v exteriéru. Může jít například o zajímavé nádoby geometrických tvarů z kovu, případně kameniny. Krásné jsou vysoké nádoby z terakoty, v nichž lze přes léto pěstovat dřeviny ze Středomoří. V kovových nádobách se naopak dobře pěstují, a to i celoročně, stálezelené dřeviny kompaktnějšího růstu, například zimostrázy, případně plazivá zeleň jako břečťan. Tyto nádoby si lze také osadit sezónními rostlinami, cibulovinami nebo letničkami a umístit na reprezentativní, vstupní místa. Velmi hezké jsou v těchto nádobách okrasné trávy.

Text Daniel Košťál
Foto autor, Thinkstock, Atelier Papaver
Zdroj  časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: cesmína exotické rostliny ořechy rady a tipy rostliny střevíčník tipy trvalky na skalku trvalky na slunce vysoké trvalky zahrada zima zimni zahrady
Sdílejte článek

Diskuze