Zahrada plná míst k odpočinku myslí i na čtyřnohé kamarády
Rodinná zahrada v blízkosti lesa nabízí svým majitelům dokonalou oázu klidu. Zahradní designéři vytvořili pomocí jednoduchých instalací a zelené výsadby zátiší, ve kterých si našly místo i dva živly – oheň a voda.
Zahrada je specifická polohou na hranici lesa, dům přirozeně rozděluje pozemek na dvě části: stinná zahrada na severu směřující k blízkému lesu a teplá slunečná část se zahradou a terasou na jižní straně. Za návrhem kompletní rekonstrukce stojí Ferdinand Leffler a Lenka Dřevjaná z ateliéru Flera.
Zahrada plná života a světla
Při návrhu rostlin do trvalkových záhonů využili architekti rozdílné světelné podmínky. Majitelé se tak ve stinné části zahrady těší z mařinek, zvonků a kapradin a na slunečné straně z oblíbených kombinací dochanů, okrasných česneků, šalvěje a šant.
„Jsou chvíle, kdy se neumíme nabažit slunečních paprsků, jindy hledáme způsoby, jak se před sluncem schovat. V této zahradě si majitelé mohou dopřát obojí,“ vysvětlil Ferdinand Leffler.
Paprsky slunce si rodina užívá zejména na hlavní pobytové terase vyšperkované zahradním pultem a posezením s jídelní soupravou. Terasa je zastíněná slunečními plachtami.
Každý si přijde na své
Členem rodiny je i čtyřnohý miláček, a tak architekti navrhli i dostatečné plochy trávníku.
Zahradní pult byl navržen na přání majitelky. Domácí tak mají po ruce vše, co potřebují na přípravu rychlého snacku či osvěžujících ledových nápojů.
Na trávníku našli architekti i ideální místo na dřevěné sousoší od Petra Soudka. „Umění by mělo mít své místo mezi lidmi, ne v ateliéru. Správná socha dokáže osobitost místa pozdvihnout, zvýraznit. Když vidím místo i správného klienta, vždy s ním rádi vybereme něco z naší Flera Gallery, “ uvedl Ferdinand Leffler.
Dostatek prostoru na relax
V nejjižnější části zahrady byl umístěn bazén, který potřeboval rekonstrukci. Původní žebřík nahradily pohodlné bezpečnostní schody a vedle vodní hladiny přibyla velkorysá dřevěná terasa s lehátky.
Plochy z přírodního kamene a nášlapů vedou od vstupní brány k hlavnímu vstupu do domu a do druhé části sluneční zahrady.
Majitelé si přáli i finskou saunu. Z ní se dá vyjít na dřevěnou terasu, která zároveň slouží i jako odpočinková zóna při saunování.
Nechybí ani ochlazovací bazének a pro pocit soukromí krycí paraván.
V zahradě najdeme ještě jednu velkorysou relaxační zónu pod korunami vysokých stromů. Na ploše z velkoformátových betonových dlaždic je místo na pohovku s nízkým stolkem. Doplňují ji betonové květináče, vodní brána z cortenu a konstrukce pro popínavé rostliny.
Zaměřeno na detaily
Cortenová brána je nejen zajímavým designovým prvkem, padající voda zároveň potlačuje hluk z nedaleké cesty.
Ve stinné části zahrady je samostatné posezení pod stromy v blízkosti ohniště. „Mám velkou radost z toho, jak se nám podařilo navázat na les za plotem. Lesní charakter přirozeně proniká i do nové zahrady a s lehkostí se propojuje se všemi dřevěnými prvky,“ uvedla Lenka Dřevjaná.
Severní část zahrady nabývá díky urostlým stromům divokého lesního charakteru. V návrhu proto architekti ateliéru Flera Ferdinand Leffler a Lenka Dřevjaná pracovali s jednoduchými geometrickými tvary a umístili sem kamennou plochu s ohništěm, posezení na dřevěné lavici se zabudovaným dřevníkem a piknikový jídelní stůl s lavicemi.
Fotogalerie
Text: Katarína Paukeje a Flera
Foto: Flera
Zdroj: časopis HOME