Zahradní kuchyň

12. 05. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Asi největší výhodou života v rodinném domě je, že za pěkného počasí může váš životní prostor rozšířit zahrada – jak o další čtvereční metry, tak i o úplně jiný rozměr bydlení. Může se stát vaším letím obývacím pokojem, jídelnou či kuchyní pod širým nebem... jen ji na to musíte připravit.

Osmažené dobroty
K oblíbeným letním radovánkám většiny majitelů zahrad patří posezení při ohni spojené s opékáním či grilováním. Nabídka grilů je v současnosti pestrá a vyhoví každé peněžence. Když vynecháme elektrické grily, které se pojí především s přípravou jídla na kuchyňském stole v domě či na terase, grilovat můžete na dřevěném uhlí (asi nejlevnější alternativa, ale příprava jídla trvá déle a gril je nutné po každém použití vyčistit) nebo na lávových kamenech ohřívaných plynem (používají se opakovaně a jídlo se připraví rychleji a zdravěji, nemá však typické kouřové aroma). V zásadě si můžete vybrat přenosný nebo stabilní gril. I ten přenosný by však měl mít v zahradě stabilně určené místo – ideálně v závětří, na dostatečně velké zpevněné či travnaté ploše, nejlépe na takové, na níž se dá vytvořit i prostor pro přípravu a stolování. Podobná pravidla platí i pro otevřená ohniště, která můžete v případě potřeby doplnit grilovacím roštem či stojanem, aby byly možnosti k přípravě vašich romantických letních večeří co nejširší.

Pěkné zákoutí může vzniknout na terase či odpočívadle se zděným ohništěm. Když ohniště doplníte grilovacím roštem, budou vaše možnosti trávení romantických letních večerů ještě širší. Součástí zahrady, která je zároveň i letním bytem, by mělo být i jezírko, malá fontána či vyvěrající pramen. Voda osvěží vzduch a navozuje pocit harmonie. O vůni se postará tymián v květináči. Grilovací zákoutí může doplnit nejen zahradní stolování. V jeho blízkosti se jistě uplatní i lavičky či lehátka, které budou příjemným místem k odpočinku po dobrém jídle. Trochu soukromí si vytvoříte například předěly z živých plotů, dřevěnými paravány nebo květinovými oblouky (konstrukce porostlé například popínavými růžemi). A nezapomeňte, že nejlépe se odpočívá pod stromy.

V zahradě si můžete vybudovat i celé grilovací centrum. V této souvislosti je zajímavá rozšiřující se nabídka zahradních krbů (na rozdíl od ohniště či grilu mají komín, často i spodní přívod vzduchu, který zlepšuje hoření, a popelník; prostor ohniště by měl být obložen šamotovými cihlami). Složitější zahradní krby bývají vybaveny i pracovním pultem, na který lze něco položit, a často i stříškou. I u jednodušších zařízení je však dobré počítat s určitým manipulačním prostorem (ať už stabilním nebo s mobilním nábytkem), nejlépe alespoň částečně zastřešeným. Ideální místo pro krb je v blízkosti domu (abyste nemuseli daleko běhat se surovinami), na zpevněné ploše se zahradním nábytkem a u zdroje vody; myslete i na místo na grilovací nářadí či zásobu dřeva. Protože krb je stabilní prvek, měl by ladit s domem a navazovat na okolí, ne působit jako sám voják v poli – podle tohoto pravidla volte formu i materiál.

Spolu s miskou čerstvě nasbíraného ovoce nebo kyticí květů přinesete na místo zahradního stolování či posezení i příjemnou pohodu. Protože cena léta spočívá hlavně v pohodě, neměli byste zapomínat ani na pohodlný zahradní nábytek. (Také ten by měl ladit se stylem, v jakém se nese dům a zahrada). Trendový je například nábytek s kovovou konstrukcí a výpletem z umělého ratanu či textilenu.

 

Špatný pánProtože s otevřeným ohněm nejsou žerty, musíme mít při výběru místa pro ohniště, gril či krb na paměti i bezpečnost. Grily, ohniště ani zahradní krby by neměly být například v blízkosti dřevěných a bambusových plotů, dřevěných nářaďoven nebo místností, v nichž se skladují hořlavé materiály či (nedej bože) plyny. Nezapomeňte, že musíte brát v úvahu nejen svůj, ale i sousední pozemek, všechno, co je před plotem a co je za ním.

V žádném případě se nedoporučuje do těsné blízkosti zahradních ohnišť, grilů či krbů sadit jakékoliv rostliny a ani v sousedství by se neměly vyskytnout suché a snadno hořlavé druhy, jako jsou jehličnany, okrasné trávy či bambus. V jejich okolí je třeba udržovat pořádek, protože i suchým listím, větvičkami či trávou by se mohl rozšířit požár.

Kuchyň v zeleni
Zapomeňte na věčné běhání mezi kuchyní a altánem či sezením uprostřed trávníku. Trendem jsou malé kuchyňské koutky, vybudované přímo v zahradě. Míváte-li v létě často hosty, případně rádi stolujete venku, nemáte nad čím přemýšlet. Základem je stůl a pracovní plocha s dostatkem odkládacích prostorů… Asi největším rozdílem oproti klasické kuchyni je, že všechno stabilní zařízení musí odolávat vlhku, sluneční výhni a dalším vrtochům počasí. Prostor zahradní kuchyně by měl být alespoň částečně krytý a pamatujte i na přívod vody a odpad (rozhodně by tu měl být alespoň malý dřez), případně i na elektrickou zásuvku s vhodným stupněm ochrany – tak si můžete zabezpečit při práci vhodné osvětlení a budete moci i venku využívat některé kuchyňské spotřebiče. Exteriérová kuchyň by měla sousedit s místem na stolování a stejně jako všechny stabilní prvky v zahradě by měla stylem ladit s okolím.

Exteriérová kuchyň by měla sousedit s místem na stolování a stejně jako všechny stabilní prvky v zahradě by stylem měla ladit s okolím – na venkově jde spíše o dřevo, v moderní zahradě mohou dostat přednost moderní materiály. V zahradní kuchyni by neměl chybět ani malý dřez a už vůbec ne rostliny. Ty mohou růst i na trendových vegetačních stěnách. Vhodné jsou bylinky nebo salátová zelenina. Musíte se však postarat o to, aby měly vždy mírně vlhký substrát. Za trochu péče si potom budete moci z nich odtrhnout listy nebo nať a využít je při přípravách letních salátů či jiných dobrot.
Ideální volbou do okolí ohnišť a grilů (samozřejmě ne do jejich těsné blízkosti) jsou některé teplomilné rostliny, které dobře snášejí i sucho. Aby vás potěšil pohled na okolní záhony, doplňte svou letní jídelnu například růžemi, v létě kvetoucími trvalkami a keři či kvetoucími popínavými dřevinami, atmosféru doladí i aromatické kuchyňské bylinky a různá listová zelenina, kterou můžete pěstovat i v květináčích, závěsných nádobách či na momentálně trendových vegetačních stěnách. Netradiční nálady vytvoří exotické rostliny v nádobách (palmy, sukulenty, citrusy, exotické kvetoucí cibuloviny a popínavé rostliny) – můžete je soustředit na jednom místě (třeba na terase) nebo rozložit do záhonů.

Text a Foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky v květináči exotické ovoce kuchyň listová zelenina návrh zahrady rady a tipy rodinný dům Stavba zahradního krbu Zahradní gril Zahradní krby Zahradní krby s udírnou zahradní kuchyně Zahradní posezení
Sdílejte článek

Diskuze