Byt jako hra tvarů a barev
Průměrný, ničím nezajímavý byt se pod taktovkou architekta změnil v originální podívanou, která odpovídá požadavkům moderního městského člověka. Zdenek Balík zde rozehrál otevřenou hru tvarů a barev, za kterou by se nemuselo stydět ani futuristické apartmá Jamese Bonda.
Architekt Zdenek Balík ze ZETTE ateliéru byl požádán o změnu dispozice bytu v objektu pardubického Obchodního centra Pyramida. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2011. Byt má celkovou rozlohu 115 m2 a původně byl řešen jako 3+kk. Architekt musel respektovat jeho nosné příčky, vertikální šachty sítí, velikost a rozmístění okenních otvorů. To znamená, že měl mnoho omezení a zásadní kostra pro byt byla předem daná. Přesto se nezalekl a využil všech možných prostředků pro dosažení výsledného efektu.
Zásadní změny dispozice
Když pozorujeme změny v dispozici mezi původním stavem a návrhem, tak je na první pohled vidět, jak se změť příček po zásahu architekta proměnila v klidný obraz. Ubylo nepotřebných zdí a šikmin, které místo kvalitního bydlení představovaly spíš zneklidňující bariéry. Vznikl tak jeden prostor, kde na sebe logicky navazují různé funkce bytu.
Červená vítá a také se loučí
Už vstup do bytu zanechá působivý dojem. Architekt zde použil červenou barvu, která funguje téměř jako orientační prostředek. Jeho záměrem bylo vytvořit důstojný prostor, kde není nutné se prodírat mezi kabáty a botami. Skříně z MDF desek se otvírají pomocí doteku a tak není jednotný dojem narušen úchytkami. Autor přikládá vstupním prostorům velkou důležitost, což potvrdil i zvolenou barevností.
Primární barvy a tvary
Důraz u celého bytu byl kladen na jednoduchost a solitérní, lapidární tvary i barvy. Architekt použil současné i tradiční materiály a technologie. „Obojí má přitom šanci vyniknout na pozadí toho druhého, záleží, zda zaostříme na detail, nebo budeme spíše vnímat celek,“ vysvětluje Zdenek Balík.
Šikmo vložený kvádr skrývá vertikální rozvody sítí a opticky předěluje největší místnost a odděluje zónu společenskou a intimní. Má ale celou řadu dalších funkcí. U kuchyně v sobě ukrývá spíž, směrem do obývacího prostoru je v něm umístěno výklopné lůžko pro příležitostné spaní. Nábytek kuchyně je stejně jako v předsíni vyroben z MDF desek s polyuretanovým nástřikem.
Byt má dvě terasy, z nichž jedna rozšiřuje hlavní denní prostor a druhá, menší, je přístupná z ložnice. K zachování intimity slouží japonské stěny chránící soukromí obyvatel při pohledu z venku.
Na koupelnu s toaletou v tmavě šedé barevnosti vybavenou jednoduchou sanitární keramikou navazuje prádelna. V bytě je ještě druhé samostatné WC.
Jako stavebnice z dřevěných kostek
Vybavení interiéru působí, jako bychom se ocitli v jiném měřítku, mezi částmi stavebnice. Díky důmyslnému využití světelných efektů byste klidně mohli nabýt dojmu, že se jedná o nejnovější byt Jamese Bonda. Především multifunkční černý kvádr, skrývá netušené. Možná, že by Bond v některé scéně filmu využil i skryté výklopné lůžko pro návštěvu, odjinud zase vytáhl svůj oblíbený drink − protřepaný, nemíchaný.
Text: Renata Horová
Foto: Tomáš Svatoň
Redakční úprava: Dominika Záveská
trochu futuristické