Abeceda dětského pokoje
Ruku na srdce – jak často rodiče při zařizování dětských pokojíčků berou ohled na přání svých ratolestí? Řada z nich si možná myslí, že kdyby se zeptali, drobotina si naporoučí hory doly nebo samé nesmysly. […]
Ruku na srdce – jak často rodiče při zařizování dětských pokojíčků berou ohled na přání svých ratolestí? Řada z nich si možná myslí, že kdyby se zeptali, drobotina si naporoučí hory doly nebo samé nesmysly. My jsme ale několik dětí poprosili, aby nám nakreslily svůj vysněný pokoj. A byli jsme překvapení, jak skromná a praktická jejich přání byla.
Většina návrhů, které děti pro HOME nakreslily, se od jejich skutečného pokojíčku lišila jen v detailech – přítomností pokročilé elektroniky nebo třeba nějakého zajímavého prvku (závěsného křesla, skluzavky), zkrátka věcí, které děti mohly vidět někde na návštěvě nebo v pokoji svých rodičů. Z toho vyplývá, že i když dáte dětem volnou ruku, stejně si s největší pravděpodobností zvolí podobné řešení, jaké byste volili vy – jen možná nebudou příliš pozornosti věnovat omezenému rozpočtu. Proto se nebojte se svými potomky vybavení pokoje konzultovat a případné sporné body se snažte eliminovat spíše vysvětlováním než prostým zákazem. Možná budete překvapení stejně jako my.
Darina 8 |
Aneta, 13 |
Tomáš, 11 |
Teo, 7 |
Multifunkční prostor
Dětský pokoj je z hlediska zařizování často nejnáročnější místností v celém bytě. Už proto, že plní řadu funkcí, pro něž mají dospělí zpravidla k dispozici hned několik místností, není jeho zařizování zase tak jednoduché, jak se může zdát. Navíc děti rostou jako z vody, a tak je žádoucí, aby se jim vyhrazený prostor mohl neustále měnit a přizpůsobovat novým požadavkům a potřebám.
Pro ty nejmenší jsou vhodné jemné pastelové tóny, pro batolata a předškolní děti už mohou být barvy pestřejší a veselejší, podpoří to jejich fantazii. Foto: Flügger
Rada odborníka
Jaké materiály tapet nebo typy barev by měli rodiče upřednostňovat do dětského pokoje, radí Ing. Petr Martínek, produktový manažer značky Flügger:
„V zásadě je dnes jedno, jaký materiál se zvolí. Povrch by však měl odolávat mechanickému poškození, například úderům dětských hraček, případně malování po zdech. Co se nátěrů týče, rozhodně je dobré volit stoprocentní akrylátové barvy, které jsou jednak odolné vůči mechanickému poškození, jednak je lze velmi snadno čistit, aniž by se měnil odstín, a také jsou certifikované jako ekologický výrobek, takže jsou zdravotně nezávadné. Zároveň jsou to barvy propustné pro vodní páry, takže nezpůsobují plesnivění stěn jako například latexové nátěry.“
Barvy
Méně je někdy více. V posledních letech jsou obrázky dětských pokojů v sytých růžových, zelených či žlutých odstínech poměrně častým jevem. Agresivními, výraznými barvami však můžete svému potomkovi nevědomky uškodit. Tyto barvy totiž mohou u dětí vyvolávat napětí a neklid. Sytější tóny žluté, oranžové nebo červené směrujte raději do té části místnosti, které jsou určené k aktivitě a hře. Relaxační zóna by měla být vyvedena spíše v tlumených přírodních nebo pastelových odstínech, které navozují pohodu a klid. Volba neutrálních barev vám navíc usnadní případnou proměnu, která bude s postupujícím věkem téměř jistě nutná. Takové barvy se totiž mnohem snáze kombinují. A je ověřeno praxí, že nejedna princezna získá časem ke sladké růžové až nepřekonatelný odpor.
Děti jsou většinou mnohem intuitivnější než dospělí, takže důležitou roli při výběru materiálu hraje v jejich případě i dotyk. Navíc se s oblibou válí po čemkoli. Foto: Sapeli
Ergonomie
Při výběru nábytku jsou nejdůležitější dvě věci: bezpečnost (tedy kvalitní provedení) a také zdravotní nezávadnost materiálů, z nichž je vyroben. Dále je potřeba pečlivě rozvrhnout jeho umístění. Psací stůl by totiž měl mít dostatek přirozeného světla – ideální je tedy jeho umístění v blízkosti okna. Navíc byste měli brát v potaz, zda je dítě levák, anebo pravák. Světlo by na desku mělo dopadat tak, aby si při psaní nebo kreslení dítě nestínilo. Důležitá je také nastavitelná výška. Nejlepší ergonomické parametry skýtají stoly s regulovatelnou výškou a s možností nastavení sklonu desky v požadovaném úhlu. Stejně jako stůl i židle ovlivňuje držení těla, které je důležité pro správný tělesný vývoj, zejména pro růst páteře. Přednost byste opět měli dát židli polohovací, která respektuje anatomii dětského těla a umí držet krok s jeho měnící se výškou.
Materiály
Materiály v dětském pokoji mají zásadní význam. Měly by působit teplým a příjemným dojmem, originální design chladného kousku kovu nebo skla docení dítě spíše až ve starším věku. Poctivé a kvalitní dřevo určitě nic nezkazí, čím méně chemie je použito při jeho úpravě, tím lépe. Děti jsou většinou mnohem intuitivnější než dospělí, takže důležitou roli hraje v jejich případě i dotyk. Navíc se s oblibou válí po čemkoli. Myslet byste na to proto měli zejména při výběru podlahové krytiny – už proto, že bývá hlavní hrací plochou. Měla by být pokud možno měkká, s protiskluzovou úpravou a měla by se snadno udržovat, aby na ní nezůstávala špína a bakterie. Určitě při výběru podlahy, textilií i nábytku zapojte své potomky, nechte je věci si důkladně prohlédnout, osahat i vyzkoušet. Jejich reakce vám pak mohou pomoci při rozhodování.
Na psacím stole by dítě mělo mít jako doplňkový zdroj kvalitní lampičku. Pokud ji používá k práci přes den a nemá na stole dostatek přirozeného světla, je vhodným zdrojem LED dioda nebo zářivka. Foto: Moll/Delso |
Možnosti
Vedle věku dítěte hraje při zařizování jeho království významnou roli také rozpočet a dispozice vyhrazených prostorů. Máte-li dvě děti, ale jen jeden pokoj, musíte vyřešit například to, jak do něj vměstnat dvě místa na spaní. V takovém případě existují různé varianty – od multifunkčního rozkládacího nábytku až po klasické palandy. Kromě prostoru mohou omezení přinášet i finanční možnosti rodiny. Tady rozhodně platí, že ne vždy musíte kupovat to nejdražší, abyste měli jistotu, že dáváte svému dítěti to nejlepší, stačí pečlivý výběr. Nicméně čas od času se určitě vyplatí si připlatit za kvalitu, věc se vám (respektive vašim dětem) pak odmění dlouhou životností a uživatelským komfortem. Navíc třeba nábytek na míru může přinášet praktická řešení, a přitom nemusí být nutně nejdražší. Pokoj také nemusí být přeplácaný, stačí pár kusů kvalitního nábytku a o zbytek už se postarají samy děti a jejich hračky.
Dětský pokoj nemusí být přeplácaný, stačí pár kusů kvalitního nábytku a o zbytek už se postarají samy děti a jejich hračky. Foto: Space 4 Kids
Osvětlení
Protože dětské oči se neustále vyvíjejí, je správné a dostatečné osvětlení nezbytným prvkem každého prostoru, ve kterém se pohybují. V opačném případě by u nich mohlo docházet k rozvoji nebo urychlení zrakových vad. V porovnání s dospělými jsou děti častěji a více v pohybu, a tak je v jejich pokoji zásadní rovnoměrné osvětlení. Jako centrální zdroj světla je vhodné zvolit svítidlo se širokým úhlem vyzařováním a nízkým jasem. Je dobré, když má difuzor pro rozptýlené světlo, ideálním zdrojem je zářivka. Pokud dítě pracuje například u psacího stolu, mělo by mít jako doplňkový zdroj pro zvýšení hladiny osvětlení kvalitní lampičku. Pokud ji dítě používá přes den k učení či jiné práci vyžadující pozornost, může být zdrojem LED dioda nebo zářivka. Večer na čtení před spaním je ale lepší žárovka, protože vydává žluté světlo, které před spaním zklidňuje.
Výběr matrace
Zatímco kvalitní matrace pro dospělé by měly mít zóny – to znamená, že v oblasti ramen a pánve mají změkčení a naopak pevnější jsou v oblasti bederní páteře, v případě dětských matrací není výrazné zónování nutné. Naopak ztrácí smysl, protože děti rostou, často na lůžku zaujímají různé polohy a někdy mívají neklidný spánek. Pro růst a správný vývoj páteře je zásadní její kvalitní a pevná opora. Odborníci proto pro děti doporučují matrace, které jsou vyrobeny z kvalitních polyuretanových (tzv. studených) pěn o střední a vyšší tuhosti. Potah matrace by měl být snímatelný s možností praní alespoň na 60 °C. Vhodným doplňkem je chránič matrace – několikavrstvá podložka s bavlněným povrchem a PVC zátěrem ve spodní části, která chrání matraci před znečištěním. Zároveň velmi dobře odvádí vlhkost a je prodyšná.
Zdroj: prospanek.cz
Máte-li dvě děti, ale jen jeden pokoj, možná se rozhodnete jejich spaní řešit víceúrovňovými postelemi. Aby nevznikaly bitky o to, kdo kde spí, dovolte jim se podle chutě vyměnit. Foto: ALAX
Variabilita
Zájmy a potřeby dětí se v souvislosti s jejich tělesným i psychickým vývojem rychle mění, na což je dobré při zařizování pokoje pamatovat. Na trhu je dnes k dostání nepřeberné množství nábytku a zařizovacích předmětů s nejrůznějšími dětskými motivy. Jak každý rodič teenagera ale dobře ví, od obrázku kačera Donalda k plakátu rockové kapely je jen malý krůček, takže se vyplatí při výběru vybavení myslet nadčasově a momentálním náladám a preferencím podřídit spíše jen doplňky a drobné předměty, případně textil. Jinak budete do obchodu s nábytkem běhat každých pár let. (V tomto případě je k nezaplacení například rostoucí nábytek, který bude dítěti sloužit dlouhé roky.) Variabilní jsou také barvy na stěnách nebo tapety – dnešní výrobky se většinou aplikují poměrně snadno a vymalovat nebo vytapetovat zvládnou šikovní rodiče, obzvláště s pomocí starších ratolestí, během jediného dne.
Zónování
V závislosti na prostorovém uspořádání se doporučuje rozdělit dětský pokoj na dvě až tři zóny: aktivní a relaxační, respektive herní, pracovní a odpočinkovou. Srdcem relaxační zóny většinou bývá postel – měla by mít pevný dřevěný nebo lamelový rošt a pevnou, ale pružnou matrací. Většina dětských her se odehrává na zemi, čemuž by měl také odpovídat výběr vhodné podlahové krytiny. V centru pracovní zóny pak stojí dostatečně velký stůl a kvalitní židle. V pokoji by neměly chybět úložné prostory, které by dětem měly být dobře přístupné a organizované, aby se jim v nich dobře hledalo a aby se snadno naučily dávat věci na své místo.
Text: Dominika Záveská
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.