Aktuální trendy v malování a tapetování
Když už jsou všechny nové příčky na svém místě, nové rozvody instalované a okna vyměněná, přichází na řadu doladit vzhled stěn, ať už malováním či tapetováním. Pro co se rozhodnete, je jen na vás. Přinášíme vám pro inspiraci aktuální trendy a jako bonus přidáváme i pár praktických rad.
Druh barvy vybírejte s ohledem na povrch, který budete natírat. Jeho savost či hrubost determinuje výběr barvy, stejně tak jako i následný způsob, kterým barvu budeme nanášet.
V současnosti mezi nejrozšířenější interiérové barvy patří všestranné disperzní barvy. Díky vynikající kryvosti stačí ve většině případů jeden nátěr, přičemž je zaručena otěruvzdornost a dlouho trvající vzhled. Oceníte rovněž jednoduchost nanášení barvy a širokou barevnou paletu. Pro svou aplikaci nevyžadují zvláštní podmínky – pouze očištěný napenetrovaný povrch.
V případě akrylátových barev se jedná většinou o omyvatelné barvy s vynikající kryvostí, které ani po kontaktu s vodou nepouštějí barvu. Hodí se proto do dětských pokojů, zádveří, chodeb či kuchyní. Naopak se nehodí do místností, které se potýkají s problémy spojenými s nadměrnou vlhkostí – kvůli omyvatelné vrstvě nepropouštějí páry a vlhkosti, a zdi by tak zůstávaly vlhké (na stěnách pod úrovní terénu, například ve sklepech). Pro svoji aplikaci vyžadují perfektně připravený podklad.
Bílou barvu často stačí kombinovat s jinou barvou ve formě doplňků. Kromě kombinace dvou barev můžete využít oblíbeného triku − kombinace neutrální barvy a výraznější tapety.
Někdy je možné nanést nový nátěr na původní, většinou je však nutné starší malbu oškrábat, u nově štukovaných stěn jejich povrch sjednotit a připravit pro malbu.
Starého nátěru se rozhodně zbavte, je-li už několikátou vrstvou – mnoho vrstev na sobě špatně drží, odlupují se. Na takový podklad by nová barva špatně přilnula. Postup není složitý, ale je časově náročný (co metr čtvereční, to cca 30 minut). Stěnu štětkou nebo válečkem navlhčete skrz všechny vrstvy. Mokré stěny následně stahujte malířskou škrabkou se zakulacenými rohy, abyste nerozdrásali podklad.
Aby byl výsledek dokonalý, je dobré zarovnat vrypy, rýhy či praskliny. Ty malé záměrně hranou špachtle zvětšete, aby se následně snadněji vyplnily. Zbavte je prachu a lehce namokřete. Následně do nich ocelovým hladítkem vpravte stěrkovací hmotu. Schne relativně dlouho, proto ji můžete pečlivě vyrovnat a vyhladit. Po zaschnutí přebytečnou hmotu obruste hladkým smirkovým papírem do roviny s okolní zdí. Pokud je zeď z velké části poškozená, omítka opadaná či odchlipující se, je dobré ji odstranit až na zdivo a nanést nový štuk.
Penetraci proveďte u nových a u starších omítek, u kterých došlo k mechanickému odstranění předchozích nátěrů. Díky penetraci dojde ke zpevnění podkladu, přičemž se zároveň srovná rozdílná savost materiálu, barva jednolitě přilne a vyhnete se tak nechtěným flekům. Nanášejte ji štětkou, lépe tak vnikne do zdi. Univerzální penetraci použijte na nové omítky, na staré raději použijte hloubkovou penetraci. Penetrační nátěr stačí aplikovat jednou, v případě vysoce savých povrchů dvakrát. Nechte alespoň na 5−6 hodin zaschnout.
Tapety se v současnosti používají jako zajímavý akcent místnosti. Protože mají spíše výraznější vzory, obvykle se dávají jen na jednu, dvě stěny. Stále oblíbenější jsou vliesové tapety, které se snadno lepí i odstraňují. Nejdůležitější částí u tapetování je mít správně připravený podklad. Plochy musí být čisté a rovné, bez děr a důlků, které se zatmelí nebo zasádrují. Ideálně by se měla zeď nově omítnout, poté řádně napenetrovat, aby lepidlo dobře drželo − záleží však na stavu zdí.
Text Dominika Záveská
Odborná spolupráce Primalex, OBI, Dulux
Foto archiv firem
Zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.
Ty barevné stěny vypadají pěkně. Vůbec se mi nelíbí, když má někdo celý byt bílý nebo šedý a ještě v něm má bílý nábytek. To je pak takové smutné a studené. My máme v každé místnosti jinou barvu a člověk, když k nám přijde, tak má hned lepší náladu. Barvy člověka úplně rozveselí.