Byt, který se přizpůsobí jakékoliv změně: kouzelná kuchyň a hrací koutky pro děti
České studio No Architects nedávno představilo zajímavý interiér prostorného bytu v pražské novostavbě, který může být i pro vás zdrojem mnoha inspirací, bez ohledu na to, zda váš byt je malý, nebo velký, starý, nebo nový. Celý interiér protkávají svěží barevné akcenty ve žluté, modré a červené. Vestavěný, na míru navržený nábytek je hravý a multifunkční, a to nejen ten v dětských pokojích.
Prostor větší než dvě stě dvacet metrů čtverečních se nedá považovat za standard bydlení a stejně nestandardní je jeho zařízení. Autoři návrhu do něj vnesli mnoho kreativních, originálních nápadů. Kuchyň spojená s obývacím pokojem vytváří velkou denní zónu s pocitem, že jste v luxusní vile. Nemluvě o velkých terasách a výhledech na Prahu.
Chaos nehrozí: každá činnost má své místo
Celý prostor od vstupu do bytu až po hlavní denní zónu je rozčleněn na funkční části. Nejsou však vždy stroze odděleny, máte spíš pocit, že bytem protékají. Směrem od kuchyně jsou umístěny oblasti určené k vaření, stolování, sledování televize, ke hraní pro děti, k práci a místnosti určené na tvoření, spaní, hygienu a převlékání.
Celý interiér je krok za krokem vybaven nábytkem navrženým na míru bytu a jeho uživatelům: ať už jde o jídelní stůl a lavici, šatnu, němého sluhu se zrcadlem, kuchyň, bar, pracovní stoly, ložnici, nebo hrací koutky pro děti.
Přehnaně velkou dispozici „překrojili“
„V rámci ozdravení dispozice jsme přehnaně monumentálnímu bytu nejprve odřezali kus obývacího pokoje a přidali pracovnu, hernu a pokoj pro hosty v jednom, abychom ji usadili do polohy praktičtější pro rodinné bydlení,“ popisují autoři návrhu Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Veronika Amiridis Menichová.
A dodávají: „Tím přibyla další vrstva potenciálních životních konstelací okořeněná možností prostory kdykoliv zvětšit otevřením velkých posuvných dveří, které umí bezešvě zmizet za velkou knihovnou.“
Kuchyň, z jaké spadne brada
Prvkem, který ve společenské místnosti upoutá na první pohled, je vyvýšená podlaha pod kuchyňským ostrůvkem. Stejně jako ostrůvek a jídelní stůl i schůdek je zaoblený, což zjemňuje celý prostor. Veselé vzorované obkladačky dávají takto vzniklému pódiu speciální kouzlo a pocit domova – není divu, že autoři pojmenovali projekt „Vítejte doma“. Tytéž dlaždice použili i ve vstupní hale a chodbě.
Děti mají radost z multifunkčních vestavěných celků určených ke hraní i k odpočinku s množstvím skrytých úložných prostorů a s LED-podsvícením. Rodiče mají zase svou vlastní část bytu s šatnou, koupelnou a hlavní ložnicí v jemnějších odstínech.
Jak je řešena technická stránka – infrastruktura a rozvody?
Žádný architektonický návrh by nebyl kvalitní, kdyby nezahrnoval vhodně zkoordinovanou technickou infrastrukturu. Ano, mluvíme o vytápění, větrání, rekuperaci, rozvaděčích všeho druhu, měřičích, ovladačích, připojení na média…
„V tomto ohledu jsou interiéry novostaveb vždy výzvou. Mimo jiné je nutné přizpůsobit se omezením, která představuje už hotová technická infrastruktura, která obvykle následuje nějaká přímočará technická řešení. Technicky znalému pozorovateli proto neujdou větrané kapotáže vytápěcích těles, skrytá trasa digestoře či napojení médií, kterým jsme se museli přizpůsobit,“ komentují technickou stránku autoři návrhu.
Projekt „Vítejte doma“
architektonický ateliér: No Architects
autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Veronika Amiridis Menichová
lokalita: Praha, ČR
plocha: 228 m²
realizace: 2022
Použité materiály:
- keramická dlažba a obklady,
- dubové podlahy,
- lakovaná MDF, dubová a březová dýha, masív – truhlářské výrobky.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser
Zdroj: linka.news