Byt se všemi neduhy novostaveb museli zcela přestavět
Konečně si z nabídky realitek vyberete byt, který nejvíc vyhovuje vašim požadavkům. Líbí se vám lokalita, orientace, překousnete cenu. Vyběháte potvrzení, seženete hypotéku. A pak pozvete architektku, aby vám novostavbu „malinko dořešila“. No a pak to začne…
Věčné téma – dispozice
„S paní architektkou jsem se seznámila úplnou náhodou, už před lety,“ vzpomíná majitelka bytu, „její vizitku jsem si uložila do šuplíku a vytáhla, zase úplnou náhodou, až poté, co jsem si konečně pořídila nový byt. Původně jsem od ní chtěla jen pomoct s dispozicí, nakonec jsme byt přestavěli skoro celý. Ale dnes jsem tomu ráda,“ vzpomíná majitelka.
„Byt měl totiž všechny neduhy novostaveb. Na pohled dobře provedená stavba, kvalitními materiály se nešetřilo ani ve společných prostorech. Ovšem byt jako kdyby do domu nepatřil – levné materiály, nedomyšlená dispozice… Museli jsme začít prakticky od znova,“ vysvětluje architektka Jitka Macáková.
Byt původně navržený jako 3kk se změnil na 2kk, odměnou za „ztrátu“ jedné místnosti je ale nesrovnatelně větší pohodlí, lepší světelné podmínky a o stylu a vkusu ani nemluvě. „Předně jsme přehodili účel místností – obývák a kuchyň jsme umístili do nejsvětlejších částí bytu s lodžií, ložnice se odstěhovala do méně prosvětlené místnosti. Zrušila se zbytečná chodba a několikanásobně zvětšila koupelna.“
Zaostřeno na materiály
Při prohlížení fotografií původního stavu se nechce věřit, že se jedná o tentýž byt. Standardní podlahy s levným dekorem nahradily kvalitní, vícevrstvé dřevěné a v koupelně velkoformátová dlažba. Nevzhledné dveře vystřídaly posuvné, přibyly šatníky a další úložné prostory.
Lichoběžníkovou ložnici „srovnala“ na míru navržená policová stěna – nic, co by se povedlo „konfekčnímu“ nábytku. Koupelna je opravdu místem pro relax: „Oceňuji vanu i sprchový kout, využívám obojí, podle nálady a času,“ vyznává se majitelka. A obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelním stolem je pak zařízen stejně elegantně a velkoryse – není zahlcen předměty, aby vynikla prosklená stěna lodžie a zdál se větší.
Střídmá elegance
Pod bytem jsou podepsány dvě mladé ženy – architektka i majitelka, obě si libovaly ve vzájemné souhře. Proto „ženský interiér“ překvapí kontrastními barvami: bílou, černou, tmavými tóny i v koupelně či kuchyni. Větší důraz se kladl na barevné akcenty – i proto je výběr každého nového prvku předmětem pečlivé rozvahy. Kontrasty navíc zjemňují detaily – závěs v ložnici, originálně navržená tapeta od Veroniky JIrouškové v obýváku, či dominantní designové lampy s velkými stínítky. Vše tak vyvažuje celkový obraz barevně střídmého a vysoce elegantního prostoru.
TEXT: Matej Šišolák
FOTO: Dano Veselský, Eva Vopátková
ZDROJ: Časopis HOME