Industriální design, ale ne příliš surový? Proměna dvoupokojového bytu splnila očekávání
Byty v novostavbách obvykle nevyžadují tolik úprav jako prostory ve starých obytných domech. Druhá věc je přizpůsobení interiéru vkusu a osobnosti majitele. Decentní, příjemný, prosvětlený byt s použitím přírodních materiálů a větší kuchyňskou linkou – to byla základní představa majitele dvoupokojového bytu v Bratislavě.
Zároveň chtěl, aby interiér obsahoval prvky industriálního designu, ale řešení neměla být příliš surová. Autory moderní proměny bytu na Tehelném poli jsou tři architekti: Juraj Hubinský, Peter Kuklica a Martin Smerek. Právě díky nim se prostor stal plně funkčním a řemeslně dotaženým do posledního detailu.
I když majitel bytu s architekty komunikoval při výběru materiálů a designu, ostatní nechal čistě na jejich bedrech. Protože jednou ze zálib mladého energického majitele a sběratele umění je vaření, přál si velkou kuchyňskou linku s dostatečným prostorem pro práci i ukládání. Netradičně zahnutý tvar kuchyňské linky opticky rozděluje prostor obývací a kuchyňské části. Toto šikmé rameno linky je ze strany obývací části řešeno jako skříňka s úložnými prostory.
Drátosklo, keramický obklad, černá baterie
Šedo-béžovou kombinaci ve spojené denní zóně doplňuje černá a osvěžuje výrazný modrý jídelní stůl oválného tvaru. Součástí bytu je světlá jednoduchá ložnice s velkou postelí a vestavěnými skříněmi, jíž dominuje velké závěsné svítidlo. Toaleta je řešena jako samostatná – na podlaze i stěnách najdete bílý keramický obklad s kontrastní spárovačkou a vestavěnými skříněmi nad malým umyvadlem.
Na moderní industriální design upozorňuje černá baterie, sifon černé barvy a stejné kliky na dveřích. Též v koupelně je cítit industriální styl. Umyvadlo je vloženo do černé kovové konstrukce, sprchový kout ukrytý za drátovaným sklem v černých kovových rámech.
Březová překližka a dubové parkety, ale i ocel
A co ostatní materiály? Hlavním materiálem, který prochází celým bytem, je březová překližka s výraznější kresbou dřeva. Z ní jsou všechny dveře a též vestavěný nábytek. Na dvířka některých skříněk architekti navrhli ocelový plech s perforacemi. V celém bytě se nacházejí dubové parkety – samozřejmě kromě vstupní chodby a koupelny s WC, kde je keramická dlažba. Industriální nádech interiéru dodávají též elektrické zástrčky, na některých místech přiznané kabely.
Železobetonové stěny nechali přiznané
„Stěny, které byly železobetonové od své podstaty, jsme nechali přiznané,“ vysvětluje Juraj Hubinský. „Konstrukční systém stavby je železobetonový a některé stěny v interiéru taktéž. Proto jsme se snažili tento materiál využít i v interiéru – přiznat ho a pracovat s ním.
Povrch stěn prošel následně dalšími úpravami: přebroušením, penetrováním a lakováním.“ V prostoru vstupu s vestavěnými překližkovými úložnými prostory nechybí ani držák na kolo, a tak nezabírá prostor na podlaze a je vždy v bezpečí. A pokud by majitel dostal chuť zacvičit si, má k dispozici hrazdu v prostoru mezi denní částí a ložnicí.
Byt Tehelné pole
autoři: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek
lokalita: Tehelné pole, Bratislava
podlahová plocha: 60 m2
projekt: 2019 – 2019
realizace: 2019 – 2020
Sabína Zavarská
Foto: Lousy Auber