Zdroj: Lindsey brooke design

Jak si zařídit praktický obývací pokoj

16. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Obývací pokoj by měl být skutečnou esencí domova. Měl by být místem, kde rádi relaxujete, kde načerpáte novou energii, kde si můžete užít pohodlí a trávit hezké chvíle s rodinou a přáteli.

Obývací pokoj je obvykle největší místností v bytě nebo domě, v nových dispozicích je často řešený jako otevřený denní prostor s mnoha funkcemi. Důležité je přitom vytvořit logické návaznosti mezi jednotlivými zónami určenými ke stolování, zábavě nebo sledování televize. Zařízení obývacího pokoje, jídelny a kuchyně by mělo současně zachovávat kontinuitu také v designu. Základem při vytváření pohodlného prostoru je správné umístění nábytku a také design, který je ergonomický a ideálně také multifunkční.

Přečtěte si také:
Ergonomie jídelny. Na co byste neměli zapomenout při zařizování?

Trendem je minimalistické řešení úložných prostor, těžiště tak spočívá na pohodlném sedacím nábytku. Vybavení musí být samozřejmě nejen praktické, ale i estetické – barvy, materiály nebo vzory mají dotvářet atmosféru místa, ve kterém se cítíte dobře. Pocit pohody a harmonie spolehlivě navodí například přírodní nebo neutrální odstíny, ale také jemné pastelové barvy. Důležité jsou také kvalitní materiály a příjemné linie nábytku.

Schema obývacího pokoje

Tzv. proudnice, tedy komunikační linie ve volném prostoru mezi nábytkem, by měly v obývacím pokoji umožňovat plynulý a bezproblémový pohyb. Měly by být tudíž přímé, co nejkratší, v místnosti byste neměli nic zbytečně obcházet. Zdroj: Lucia Meszárová

Atmosféra. Velmi důležitou roli hrají v obývacím pokoji dekorace, které ho zútulňují a vytvářejí atmosféru domova. Kompozicí jednotlivých prvků, jejich barvou a materiálem přitom lze interiér harmonizovat nebo do něj vnést dynamiku.

Přečtěte si také:
Jak si vybrat tu pravou sedačku do obývacího pokoje

Prostor spolehlivě zútulní hlavně textilie – závěsy, koberce, polštáře nebo deky. Stejně účinné jsou při dotváření atmosféry také květiny a interiérová zeleň. Příležitosti na dekorování skýtají stěny, otevřené police, konzolový stolek nebo krbová římsa.

Obývací pokoj v přírodním stylu

Široký výběr dvoumístních, trojmístních i modulárních pohovek najdete na westwingnow.cz. Zdroj: Westwing

Vhodná vzdálenost od televize závisí na rozměru úhlopříčky obrazovky. Dnes je trendem mít velkou obrazovku, což ale automaticky neznamená také lepší zážitek z jejího sledování. Při výběru ideální velikosti je potřebné zohlednit také kvalitu rozlišení, velikost a tvar místnosti a její zařízení.

Schema vzdálenosti křesla v obýváku

Zdroj: Lucia Meszárová

Schéma televize umístnění

Televize by měla být umístěná tak, aby byl střed obrazovky ve výši očí sedícího člověka, tedy asi 120 cm nad zemí. Zdroj: Lucia Meszárová

Variabilita. Je praktické, když je zařízení obývacího pokoje multifunkční a variabilní – když například můžete vyměnit konferenční stolek za velký otoman nebo taburet, a získat tak další možnost sezení.
Variabilitu by mělo nabízet také osvětlení – kromě hlavního centrálního byste měli mít možnost vytvářet také další světelné scény s využitím přímého nebo nepřímého osvětlení. Kombinací svítidel tak dodáte interiéru další důležitou vizuální kvalitu.

Pohovka v obývacím pokoji

Se správně zvoleným nábytkem a doplňky bude obývací pokoj vzdušný, praktický a zároveň útulný. Šikovnou volbou je například křeslo Wolke za 4 299 Kč z nabídky mobelix.cz. Zdroj: Mobelix

Při výběru sedačky je nutné zohlednit řadu faktorů: design, pohodlí, barvu, materiál, rozměry, tvar a cenu. Jelikož dnes je obvyklé orientovat sezení na televizi, nejčastější volbou bývá sestava ve tvaru L.

Přečtěte si také:
Zasloužený nový start: Proměna obývacího pokoje a kuchyně v domě po babičce

Z velikosti sedačky by měla vycházet také velikost a tvar konferenčního stolku, resp. příručních stolků. Optimální je, když každý, kdo sedí na sedačce, dosáhne také na stolek. Proto se, především u větších sezení, používají sestavy dvou nebo více příručních stolků.

Schéma možnosti na uspořádání sezení v obývacím pokoji

Různé možnosti na uspořádání sezení. Zdroj: Lucia Meszárová

Ing. arch. Lucia Mészárová

architektka, zakladatelka a lektorka školy interiérového designu Design Academy, www.designacademy.sk

Text a schémy: Lucia Mészárová, redakčně upravila Erika Kuhnová
Foto: Möbelix, Westwing, Lindsey brooke design
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: chyby při zařizování Ergonomie interiérové doplnky nábytek do obývacího pokoje obývací pokoj
Sdílejte článek

Diskuze