Zdroj: ELBYT.sk

Jak si vybrat tu pravou sedačku do obývacího pokoje

12. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Také se nemůžete dočkat, až se doma po práci svalíte na pohovku a odpočinete si po náročném dni? Správná pohovka by měla perfektně vyhovovat prostoru i požadavkům majitelů, být kvalitně vyrobená, nadčasová a v ideálním případě by měla mít něco navíc.

Žijeme v době nekonečných možností. Výrobci nábytku nabízejí ohromující množství stylů, tvarů, funkcí… Nákup kvalitní pohovky je jednou z nejdůležitějších investic, které pro svůj interiér můžete udělat. Samozřejmě vás tím nechceme vystrašit. Pokud si vaše potřeby a možnosti předem důkladně promyslíte a sezení na pohovce i naživo otestujete, věříme, že nešlápnete vedle.

V první řadě se zaměřte na správnou velikost. Vytáhněte metr a zjistěte, jaká velikost pohovky nejlépe vyhovuje vašemu prostoru. Jak bude orientovaná? Pokud máte větší obývák, promyslete si, jakou část z něj by měla zabírat. Pohovka nemusí být zbytečně velká a vyrobená v jednom kuse. Je dobré nechat si prostor i na další sezení, které využijete tehdy, když přijde návštěva. Mohou to být křesla, pufy, taburetky či lavice, kterou máte u jídelního stolu.

Zajímavou možností jsou i skládací židle, které visí na stěně a jsou kdykoli po ruce. Počítáte i s konferenčním stolkem? Myslete na jeho velikost a tvar a připočítejte k němu další prostor na pohyb kolem něj. Pozor na menší pokoj. Velká pohovka by ho opticky ještě více zmenšila a prostor by působil stísněně. Vybírejte raději menší, která je praktická a zároveň designově zajímavá. Hledejte tedy kousek, který obývák pozvedne a zároveň vytvoří základ pro její další zařízení.

pohovka zelená

Chesterfield je přesně ta pohovka, do níž se jednou usadíte a zapomenete na všechny starosti. Olivově zelená od firmy Vivonita se stane královnou obýváku. Více prošívaných pohovek najdete na bonami.cz. Zdroj: Bonami

Dostatečnou pozornost věnujte i potahu. Ať už se rozhodnete pro výraznou barvu, vzor nebo neutrální odstíny, potah pohovky bude mít velký vliv na charakter a náladu místnosti. Aby byl potah zážitkem i na dotyk, volte textilie s příměsí přírodních materiálů, což bývá nejčastěji vlna.

Kromě estetiky je důležitá i funkčnost a praktičnost. Obzvlášť, pokud máte psa, kočku nebo děti. V tom případě vybírejte z látek, které se snadno čistí – dají se odnímat nebo jsou vyhotovené v takzvané nešpinivé úpravě. Ptejte se i na odolnost proti oděru, která se udává v počtu otáček Martindale. Praktickou variantou je také kůže, která se v posledních letech díky novým technologiím zpracování těší opět velké oblibě. Je nadčasová, pohovce dodává punc luxusu, navíc se snadno udržuje.

Nahlédněte i pod povrch. Dobrý prodejce a hlavně výrobce by měli být schopni deklarovat kvalitu „vnitřností“ pohovky. Hovoříme o rámu a molitanech. Rám bývá složen z komponentů na bázi dřeva, případně kovu. Většina rámů je vyrobená z upraveného dřeva, ale odborníci doporučují vyhnout se MDF nebo dřevotřískovým deskám. Dejte přednost rámu z dřevěné překližky, masivního dřeva nebo pohovce s pevnou kovovou konstrukcí. Co však skutečně zásadně definuje kvalitu i cenu pohovky, je molitan – jeho hustota, tvrdost a typ. I když pohodlí může být při dvou pohovkách v různých cenových úrovních na začátku porovnatelné, nekvalitní levné molitany se velmi rychle deformují. Už za 1–2 roky budete pozorovat první prosezená místa.

Myslete na to, že pohovku nekupujete pro potěšení jiných, ale hlavně pro sebe. Měla by být pohodlná při aktivitách, které na ní vykonáváte, a odolávat všem rozmarům a zlozvykům, které převládají právě ve vaší domácnosti. Nedělejte si iluze. Pokud si na ní rádi zdřímnete, potřebujete dlouhou pohovku bez bočních opěrek a ideálně s jednou plnou matrací. Pokud máte malé děti, myslete na snadnou údržbu. Důsledně hledejte odolný materiál, snímatelné potahy a rám, který vydrží skákání i polštářovou válku.

obývací pokoj

Zdroj: HK LIVING

Všichni jsme slyšeli hrůzostrašné příběhy o někom, kdo si koupil pohovku svých snů, aby vzápětí zjistil, že neprojde dveřmi, nedá se vynést na poschodí nebo se nevejde do místnosti. Staré přísloví „dvakrát měř, jednou řež“ se osvědčí obzvlášť tehdy, když za pohovku dáte tisíce korun. Co byste si měli předem změřit a zvážit? Délku a šířku (hloubku) pohovky, její celkovou výšku i výšku opěradel. Máte doma strmé schodiště či úzkou chodbu? Důkladně si změřte vstup i místa, na nichž se budete otáčet, když s pohovkou budete manipulovat.

Abyste si dokázali lépe představit, jak bude nová pohovka fungovat ve vašem interiéru, vystřihněte si z kartónu její maketu a položte ji na plánované místo. Poslouží vám i kontrastní lepicí páska, jíž si siluetu pohovky můžete na podlaze snadno naznačit.

sedací souprava Serena

Zdroj: ELBYT.sk

Rádi a často se díváte na filmy? Sáhněte po tzv. lounge pohovce, na které si bez problémů pohodlně natáhnete nohy. Je pravda, že takovéto pohovky bývají robustní a do malých bytů se nehodí. Ležení pro tři či čtyři osoby si však vytvoříte i z některých rozkládacích pohovek ve tvaru L, kde je matrace zasunutá pod sedadlem. Pokud ji rozložíte, natáhnete si na ní nohy a film může začít. Pokud máte ještě méně prostoru, poslouží i taburet.

obývací pokoj a taburet

Zdroj: Karup design

Pohovku si před nákupem vyzkoušejte – ohmatejte si ji, sedněte si na ni. Ne však jako figurína z obchodu. Uložte se na ni přesně tak, jako byste byli ve svém obýváku. Pokud máte ve zvyku schoulit se do rohu nebo se pohodlně opřít a relaxovat, udělejte to i při zkoušení. Pokud si na ní rádi zdřímnete, všimněte si, zda bude dostatečně dlouhá. Používáte-li svůj gauč často na práci, vyhněte se děleným matracím s několika polštáři, protože se budete do mezer mezi nimi vnořovat. Raději zvolte pohovku s kratším sedem a tvrdším sezením.

obývací pokoj IKEA

Zdroj: IKEA

Důkladně zvažte tvar pohovky. Upřednostňujete pohovku a dvě křesla, nebo pohovku do tvaru L či U? U rohové pohovky si zjistěte, zda se dají rohy vzájemně přehodit. Pokud byste totiž v budoucnosti chtěli uspořádání měnit, může se stát, že vás právě gauč bude v rozletu brzdit. Vždy je dobré, když se dají jednotlivé díly mezi sebou vyměnit. Pro ty, kteří chtějí, aby se sezení dalo přizpůsobit aktivitám i počtu lidí, doporučujeme modulární pohovky. Poskládáte si je vždy tak, jak právě chcete.

obývací pokoj

Zdroj: ELMUEBLE

Co tak umístit oproti sobě dvě jednoduché pohovky? Ačkoli je takovéto uspořádání sezení méně obvyklé, má své výhody. Působí společensky a přívětivě, protože lidé si při konverzaci hledí přímo do očí. Pokud televizi sledujete minimálně, případně ji nemáte vůbec, je toto řešení pro vás ideální. Uspořádáním pohovek dáváte najevo, že důležití jsou pro vás lidé a ne sledování televizních programů. Dvě identické pohovky natočené k sobě vypadají sice elegantně, vůbec však nemějte obavy, pokud je každá jiná. Naopak, o to otevřeněji a hravěji bude celá místnost působit.

Pohovka důmyslně umístěná v prostoru na sebe zaručeně strhne veškerou pozornost. Při jejím výběru si všímejte i její zadní části a bočního vyhotovení. Důkladně si prohlédněte švy – jejich kvalitu a zpracování. Pokud si zvolíte nápadné čalounění s ozdobným prošíváním či knoflíky, o to střídměji by měly být laděné ostatní kusy nábytku.

PĚT VĚCÍ… které jste možná netušili

První

Děti ji milují. Bytostně. Průměrná pohovka musí za svůj životní cyklus snést až 587 neřízených dětských výskoků a kotrmelců. (Hm, to asi tehdy, když se my rodiče nedíváme…)

Druhá

V našich pohovkách se často ukrývají různé věci. Kromě drobků jsou to hlavně účty a drobné mince, hračky či ztracené páry ponožek. (Aha! Tak tam jsou!)

Třetí

Pohovka je svědkem mnoha milostných radovánek, ale i mnoha hádek. Průměrní manželé se na ní dokážou pohádat až 293krát. (Potom se rozpadne. Asi.)

Čtvrtá

Pohovku všichni rádi používáme i jako další lůžko na spaní. Každý z nás si na ní během života dobrovolně zdřímne 489krát. (Po hádce s partnerem 293krát.)

Pátá

Pohovka a jídlo? Skvělá dvojice! Průměrná pohovka musí absorbovat až 1 663 náhodných fleků a skvrn od jídla. (Neuvěříte, ale 87 % z nás si těch fleků prý ani nevšimne!)

NADČASOVÁ KLASIKA v příjemných barvách, z kvalitních materiálů a ve stylu scandi

Nora, Bloomingville, 173 cm, 84 880 Kč, designbuy.cz

Nora, Bloomingville, 173 cm, 84 880 Kč, designbuy.cz Zdroj: designbuy.cz

Strandmon IKEA pohovka

Strandmon, IKEA, 171 cm, 11 990 Kč, IKEA Zdroj: IKEA

Sum, Normann Copenhagen, design Simon Legald

Sum, Normann Copenhagen, design Simon Legald, 182 cm, 75 080 Kč, designville.cz Zdroj: designville.cz

Mavera, 214 cm, 8 330 Kč, temponabytek.cz

Mavera, 214 cm, 8 330 Kč, temponabytek.cz Zdroj: temponabytek.cz

Lento, Kooko Home, 158 cm, 17 199 Kč, bonami.cz

Lento, Kooko Home, 158 cm, 17 199 Kč, bonami.cz Zdroj: bonami.cz

Text: Katarína Paukeje
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: obývací pokoj pohovky sedací soupravy
Sdílejte článek

Diskuze