Ložnice a feng shui

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Ložnice je prostor, který nám dává energii do nového dne. Na tom, jak kvalitní energii zde získáme, závisí, jakým způsobem budeme zvládat příští den – čím kvalitnější energii v ložnici máme, tím lépe a bez velké námahy […]

Ložnice je prostor, který nám dává energii do nového dne. Na tom, jak kvalitní energii zde získáme, závisí, jakým způsobem budeme zvládat příští den – čím kvalitnější energii v ložnici máme, tím lépe a bez velké námahy se vypořádáme i s velmi náročnými úkoly.

 

Musíme si uvědomit, že člověk spí průměrně osm hodin denně a že tento čas tráví právě v ložnici. Celou třetinu svého života zde nabíráme síly do nového dne – ložnice má tedy podstatný vliv na harmonický život i na naše zdraví. Naším cílem by mělo být uspořádat tuto místnost tak, aby nám co nejvíce vyhovovala. Zároveň je dobré vzít v úvahu to, že v době, kdy spíme, jsme nejohroženější – ložnici proto doporučujeme situovat co nejdále od hlavního vchodu.Zrcadlo na skříňových dveřích musí být umístěno tak, aby se v něm ležící člověk neviděl z postele. Bylo by vhodné dodat tlumící jinové energie, tmavší barvy, těžší a tmavé závěsy, aby se poměrně dosti otevřený prostor více uzavřel. Jinak zde bude spánek dlouhodobě neklidný a přerušovaný. (foto: Dano Veselský)

Ložnice laděná do zemitých barev. Je zde patrný velký vliv elementu kovu (bílá barva). Zemité a kovové energie jsou zklidňující, jejich přemíra však může působit těžce. Člověk se pak po probuzení může cítit unavený, s pocitem, že ve spánku nezískal žádnou energii. Chtělo by to místnost oživit mírnou energií ohně a dřeva. Vhodné jsou rovněž menší květiny. (foto: TemaHome)

Harmonizujte se
Dalším důvodem, proč mít v ložnici energie opravdu kvalitní a silné, je to, že v případě nemoci se zde snažíme uzdravit. Když energie nebudou kvalitní, bude se nemoc prodlužovat a náš organismus se bude dlouhodobě vyčerpávat. Nemoci se pak mohou změnit i v chronické problémy. Energie, které jsou přítomny v ložnici, harmonizují především tyto aspekty našeho života:
• vztahy
• lásku
• energii do druhého dne
• základní energii pro život
• deprese a strach způsobené nedostatkem energií
• posílení ledvin a močového měchýře
• odpočinek

Pro spánek budou velmi důležité klidné energie, které můžeme čerpat bez vyrušování. Měly by vyvolávat především klidnou energii jinu a můžeme zde také podpořit element vody a kovu.

Silný pocit asymetrie vyvolává rušivou, aktivní enegii jangu. Bylo by vhodnější zvolit symetrické uspořádání. (foto: Molteni & C)

Element vody vytvoříme užitím modré nebo černé barvy, kov získáme bílou, šedou, fialovou a dále pak stříbrnými, zlatými či měděnými tóny. Do místnosti můžeme také naaranžovat kovové doplňky.

Sexuální energii vyzdvihne element ohně – zaměřte se však jen na jemné doplňky v růžové barvě, například na malé kamínky (růženíny) nebo obrázky, na kterých bude převládat růžový odstín. Pamatujte zároveň na to, že není vhodné vymalovat ložnici červenou barvou, jež patří k elementu ohně, a tudíž s sebou nese také mnoho aktivní energie. Výsledkem může být neklid, přerušovaný spánek, časté buzení nebo problémy s usínáním.V této ložnici je zastoupeno všech pět elementů, a proto působí poměrně harmonicky. Bylo by vhodné, aby květiny nad hlavami byly odstraněny, protože mohou podvědomě vytvářet obavu, že na ležícího člověka spadnou. (foto: Dano Veselský)

Aby vztahy dobře fungovaly
Žijete-li v páru, můžete využít společnou ložnici k harmonizaci vztahu. Záleží-li vám na pevném a dlouhodobém vztahu s partnerem, pomůže vám numerologie a konkrétně pak číslo dvě. Doporučujeme do ložnice umístit různé doplňky v páru. Touto dvojicí však nemáme na mysli dvě naprosto identické věci – vždyť i v soužití se nacházejí dva odlišní jedinci (například muž a žena, malý a velký apod.). Proto tyto dvojice vytvářejte z různých věcí postavených na stejném základě. V praxi to znamená ložnici ozdobit například dvěma různými svíčkami nebo dvěma rozdílnými srdíčky, šálkem s podšálkem apod. Jde o to, použít vždy dvě různé věci, které spolu dohromady vytvářejí jeden silný celek.

V potaz berte i světové strany, zejména pak to, na jakou z nich máte ložnici situovanou. Místnost směrem na východ vás bude budit velmi brzy ráno. V západní ložnici můžeme mít naopak problém vyhrabat se z postele, protože ranní energie jsou zde velmi klidné. Ložnice na jih bude silně nabita aktivní energií jang, takže se nám tu může špatně usínat i spát. V tomto případě je nutné mít přes den zatažené záclony, aby do ložnice nešlo tolik slunce, a na noc pak ložnici vyvětrat, aby se příjemně ochladila.V této ložnici je převaha klidových jinových energií. Doporučujeme ozdobit místnost malými dekoracemi s energií jang. Mohla by zde být výraznější květina u oken. Na posteli či na předložce by mohl být vínově červený polštářek, který by dodal mírnou, ale hřejivou energii ohně, jež by zároveň podpořila sexuální energii. (foto: Jesse)

Nepodceňujte to, na čem a jak ležíte!
Královnou ložnice je postel. Měla by být stabilní a pevná, aby vytvářela pocit bezpečí. Za hlavou doporučujeme mít pevnou pelest, abychom měli pocit ochrany i zezadu. Lepší je lůžko bez úložného prostoru, aby čerstvá energie mohla proudit i pod ním.

Základní pravidla pro uspořádání interiéru ložnice jsou následující:
• Postel musí být umístěna tak, aby její čelo bylo u zdi.
• Když ležíte v posteli na zádech, mějte výhled na vstup do ložnice alespoň v úhlu 45 stupňů. Neukládejte se do postele s hlavou pod oknem nebo u stěny, kde je vchod do místnosti.
• Lůžko by také nemělo být umístěno přímo mezi dveřmi a oknem, neboť by silná energie procházela od dveří přes postel k oknu a rušila náš spánek. Před postel se v tomto případě vyplatí dát nějakou překážku, kterou bude energie muset obejít – například paraván, stoleček, doplněk nebo alespoň nějakou předložku, která tok energie zpomalí.
• Při spánku by vám nohy neměly mířit přímo do dveří.
• Pozor na zrcadlo v ložnici! Dbejte na to, abyste se v něm neviděli z postele.
• Akvárium do ložnice nepatří. Rybičky v akváriu znamenají stálý pohyb, který nabourává vydatný spánek.
• Mějte z postele krásný výhled – ideální je například inspirující krajina. Pokud to není možné, pak proti posteli umístěte obraz či symbol toho, čeho chcete v budoucnu dosáhnout. Při každém probuzení vám tak pohled spočine na vaší budoucnosti a bude vás tímto směrem posouvat.
• Nad postelí by nemělo nic viset, abyste neměli podvědomý strach, že to na vás ve spánku spadne.
• Vypněte všechny elektrické spotřebiče, jejich kabely vytáhněte ze sítě. Obrazovku televize či monitor počítače zakryjte dečkou.

Místnost plná chladivé kovové energie, která však může přinášet chlad i do vztahů. Doporučujeme ložnici zateplit příjemnou barvou a doplňky. Nevýhodou prostoru je také jeho otevřený a rozhlehlý charakter. Bylo by proto dobré jej opticky přepažit nábytkem či použít látky a závěsy. (foto: EXX)V této ložnici je přítomno všech pět prvků. Převládá zde však spíše energie jang. Jedná-li se o mladý a aktivní pár či jednotlivce, může to tak být v pořádku, neboť mladí lidé potřebují být aktivní. Pozor však na dlouhodobé vyčerpání aktivní energií jang. (foto: Dano Veselský)

Když v ložnici jen nespíte…
Využíváte-li ložnici k jiným aktivitám (například pracovním), je důležité, aby byla pracovní zóna vizuálně oddělena od postele a na noc uklizena. V opačném případě by se mohlo stát, že váš spánek bude rušen touto aktivní energií. Není také vhodné, pokud je z ložnice přímý vstup do koupelny a na WC. Jestliže však tomu tak je, bezpodmínečně zavírejte dveře vedoucí k sociálnímu zázemí – koupelna i WC mohou velmi silně odčerpávat energii z ložnice, což rozhodně není vhodné.

Ložnice je místo, kde trávíme nejvíce svého času, čerpáme zde energii, kultivujeme své vztahy, využíváme své sexuální energie a často zde vykonáváme i jiné aktivity. Proto kvalitě ložnice věnujte opravdu hodně ze své energie. Musí to být místo, kde se cítíte příjemně, kam se každý den těšíte a které vás nabije silnou a kvalitní energií.

Velmi teplá, útulná ložnice. Nicméně i zde by se určitě hodily doplňky, které energii mírně aktivují. Mohou to být jemné dekorace ze dřeva nebo v barvě ohně. (foto: Nobis)

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum Praha
FOTO: archiv firem a vydavatelství
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková
Zdroj: časopis HOME 2011 Jaga Media, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt feng šuej interier ložnice Luxusní ložnice nábytek do ložnice navrh nemoci
Sdílejte článek

Diskuze