13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Ložnice je prostor, který nám dává energii do nového dne. Na tom, jak kvalitní energii zde získáme, závisí, jakým způsobem budeme zvládat příští den – čím kvalitnější energii v ložnici máme, tím lépe a bez velké námahy […]

Ložnice je prostor, který nám dává energii do nového dne. Na tom, jak kvalitní energii zde získáme, závisí, jakým způsobem budeme zvládat příští den – čím kvalitnější energii v ložnici máme, tím lépe a bez velké námahy se vypořádáme i s velmi náročnými úkoly.

 

Musíme si uvědomit, že člověk spí průměrně osm hodin denně a že tento čas tráví právě v ložnici. Celou třetinu svého života zde nabíráme síly do nového dne – ložnice má tedy podstatný vliv na harmonický život i na naše zdraví. Naším cílem by mělo být uspořádat tuto místnost tak, aby nám co nejvíce vyhovovala. Zároveň je dobré vzít v úvahu to, že v době, kdy spíme, jsme nejohroženější – ložnici proto doporučujeme situovat co nejdále od hlavního vchodu.Zrcadlo na skříňových dveřích musí být umístěno tak, aby se v něm ležící člověk neviděl z postele. Bylo by vhodné dodat tlumící jinové energie, tmavší barvy, těžší a tmavé závěsy, aby se poměrně dosti otevřený prostor více uzavřel. Jinak zde bude spánek dlouhodobě neklidný a přerušovaný. (foto: Dano Veselský)

Ložnice laděná do zemitých barev. Je zde patrný velký vliv elementu kovu (bílá barva). Zemité a kovové energie jsou zklidňující, jejich přemíra však může působit těžce. Člověk se pak po probuzení může cítit unavený, s pocitem, že ve spánku nezískal žádnou energii. Chtělo by to místnost oživit mírnou energií ohně a dřeva. Vhodné jsou rovněž menší květiny. (foto: TemaHome)

Harmonizujte se
Dalším důvodem, proč mít v ložnici energie opravdu kvalitní a silné, je to, že v případě nemoci se zde snažíme uzdravit. Když energie nebudou kvalitní, bude se nemoc prodlužovat a náš organismus se bude dlouhodobě vyčerpávat. Nemoci se pak mohou změnit i v chronické problémy. Energie, které jsou přítomny v ložnici, harmonizují především tyto aspekty našeho života:
• vztahy
• lásku
• energii do druhého dne
• základní energii pro život
• deprese a strach způsobené nedostatkem energií
• posílení ledvin a močového měchýře
• odpočinek

Pro spánek budou velmi důležité klidné energie, které můžeme čerpat bez vyrušování. Měly by vyvolávat především klidnou energii jinu a můžeme zde také podpořit element vody a kovu.

Silný pocit asymetrie vyvolává rušivou, aktivní enegii jangu. Bylo by vhodnější zvolit symetrické uspořádání. (foto: Molteni & C)

Element vody vytvoříme užitím modré nebo černé barvy, kov získáme bílou, šedou, fialovou a dále pak stříbrnými, zlatými či měděnými tóny. Do místnosti můžeme také naaranžovat kovové doplňky.

Sexuální energii vyzdvihne element ohně – zaměřte se však jen na jemné doplňky v růžové barvě, například na malé kamínky (růženíny) nebo obrázky, na kterých bude převládat růžový odstín. Pamatujte zároveň na to, že není vhodné vymalovat ložnici červenou barvou, jež patří k elementu ohně, a tudíž s sebou nese také mnoho aktivní energie. Výsledkem může být neklid, přerušovaný spánek, časté buzení nebo problémy s usínáním.V této ložnici je zastoupeno všech pět elementů, a proto působí poměrně harmonicky. Bylo by vhodné, aby květiny nad hlavami byly odstraněny, protože mohou podvědomě vytvářet obavu, že na ležícího člověka spadnou. (foto: Dano Veselský)

Aby vztahy dobře fungovaly
Žijete-li v páru, můžete využít společnou ložnici k harmonizaci vztahu. Záleží-li vám na pevném a dlouhodobém vztahu s partnerem, pomůže vám numerologie a konkrétně pak číslo dvě. Doporučujeme do ložnice umístit různé doplňky v páru. Touto dvojicí však nemáme na mysli dvě naprosto identické věci – vždyť i v soužití se nacházejí dva odlišní jedinci (například muž a žena, malý a velký apod.). Proto tyto dvojice vytvářejte z různých věcí postavených na stejném základě. V praxi to znamená ložnici ozdobit například dvěma různými svíčkami nebo dvěma rozdílnými srdíčky, šálkem s podšálkem apod. Jde o to, použít vždy dvě různé věci, které spolu dohromady vytvářejí jeden silný celek.

V potaz berte i světové strany, zejména pak to, na jakou z nich máte ložnici situovanou. Místnost směrem na východ vás bude budit velmi brzy ráno. V západní ložnici můžeme mít naopak problém vyhrabat se z postele, protože ranní energie jsou zde velmi klidné. Ložnice na jih bude silně nabita aktivní energií jang, takže se nám tu může špatně usínat i spát. V tomto případě je nutné mít přes den zatažené záclony, aby do ložnice nešlo tolik slunce, a na noc pak ložnici vyvětrat, aby se příjemně ochladila.V této ložnici je převaha klidových jinových energií. Doporučujeme ozdobit místnost malými dekoracemi s energií jang. Mohla by zde být výraznější květina u oken. Na posteli či na předložce by mohl být vínově červený polštářek, který by dodal mírnou, ale hřejivou energii ohně, jež by zároveň podpořila sexuální energii. (foto: Jesse)

Nepodceňujte to, na čem a jak ležíte!
Královnou ložnice je postel. Měla by být stabilní a pevná, aby vytvářela pocit bezpečí. Za hlavou doporučujeme mít pevnou pelest, abychom měli pocit ochrany i zezadu. Lepší je lůžko bez úložného prostoru, aby čerstvá energie mohla proudit i pod ním.

Základní pravidla pro uspořádání interiéru ložnice jsou následující:
• Postel musí být umístěna tak, aby její čelo bylo u zdi.
• Když ležíte v posteli na zádech, mějte výhled na vstup do ložnice alespoň v úhlu 45 stupňů. Neukládejte se do postele s hlavou pod oknem nebo u stěny, kde je vchod do místnosti.
• Lůžko by také nemělo být umístěno přímo mezi dveřmi a oknem, neboť by silná energie procházela od dveří přes postel k oknu a rušila náš spánek. Před postel se v tomto případě vyplatí dát nějakou překážku, kterou bude energie muset obejít – například paraván, stoleček, doplněk nebo alespoň nějakou předložku, která tok energie zpomalí.
• Při spánku by vám nohy neměly mířit přímo do dveří.
• Pozor na zrcadlo v ložnici! Dbejte na to, abyste se v něm neviděli z postele.
• Akvárium do ložnice nepatří. Rybičky v akváriu znamenají stálý pohyb, který nabourává vydatný spánek.
• Mějte z postele krásný výhled – ideální je například inspirující krajina. Pokud to není možné, pak proti posteli umístěte obraz či symbol toho, čeho chcete v budoucnu dosáhnout. Při každém probuzení vám tak pohled spočine na vaší budoucnosti a bude vás tímto směrem posouvat.
• Nad postelí by nemělo nic viset, abyste neměli podvědomý strach, že to na vás ve spánku spadne.
• Vypněte všechny elektrické spotřebiče, jejich kabely vytáhněte ze sítě. Obrazovku televize či monitor počítače zakryjte dečkou.

Místnost plná chladivé kovové energie, která však může přinášet chlad i do vztahů. Doporučujeme ložnici zateplit příjemnou barvou a doplňky. Nevýhodou prostoru je také jeho otevřený a rozhlehlý charakter. Bylo by proto dobré jej opticky přepažit nábytkem či použít látky a závěsy. (foto: EXX)V této ložnici je přítomno všech pět prvků. Převládá zde však spíše energie jang. Jedná-li se o mladý a aktivní pár či jednotlivce, může to tak být v pořádku, neboť mladí lidé potřebují být aktivní. Pozor však na dlouhodobé vyčerpání aktivní energií jang. (foto: Dano Veselský)

Když v ložnici jen nespíte…
Využíváte-li ložnici k jiným aktivitám (například pracovním), je důležité, aby byla pracovní zóna vizuálně oddělena od postele a na noc uklizena. V opačném případě by se mohlo stát, že váš spánek bude rušen touto aktivní energií. Není také vhodné, pokud je z ložnice přímý vstup do koupelny a na WC. Jestliže však tomu tak je, bezpodmínečně zavírejte dveře vedoucí k sociálnímu zázemí – koupelna i WC mohou velmi silně odčerpávat energii z ložnice, což rozhodně není vhodné.

Ložnice je místo, kde trávíme nejvíce svého času, čerpáme zde energii, kultivujeme své vztahy, využíváme své sexuální energie a často zde vykonáváme i jiné aktivity. Proto kvalitě ložnice věnujte opravdu hodně ze své energie. Musí to být místo, kde se cítíte příjemně, kam se každý den těšíte a které vás nabije silnou a kvalitní energií.

Velmi teplá, útulná ložnice. Nicméně i zde by se určitě hodily doplňky, které energii mírně aktivují. Mohou to být jemné dekorace ze dřeva nebo v barvě ohně. (foto: Nobis)

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum Praha
FOTO: archiv firem a vydavatelství
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková
Zdroj: časopis HOME 2011 Jaga Media, s.r.o.

Kategorie: Design interiérů Ložnice nábytek Luxusní ložnice Nábytek do ložnice
Tagy: byt feng šuej interier ložnice navrh nemoci
Sdílejte článek

Diskuze