Ložnice je pokoj na spaní
Spánek je hotová věda – probíhá v něm několik cyklů, přičemž každý z nich má proměnlivé fáze, které jsou velmi důležité pro fyzické a duševní zdraví každého z nás, a jejich skladba závisí kromě jiného na věku, únavě či zážitcích.
Během nočního odpočinku náš organizmus regeneruje a zároveň dochází i k duševní očistě. I když možná nejste odborníci na spánkovou teorii, praxe je vám určitě blízká. A na to, abyste se každé ráno vzbudili do růžova vyspinkaní, byste si měli vytvořit co nejlepší podmínky.
Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují to, zda bude náš spánek kvalitní a zdravý. Podle psychologů bychom například měli vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu nebo bychom po páté hodině odpoledne už neměli pít kávu. Těsně před spaním není vhodné ani cvičit. Velký vliv na příjemný spánek má také prostředí, v němž spíme, a v neposlední řadě i lůžko s polštářem a peřinou.
Vzhled ložnice by neměl vyvolávat silné emoce, měl by působit klidně a harmonicky. Barevné řešení by se mělo přiklonit k tlumeným a uklidňujícím odstínům, neměli by zde chybět závěsy nebo záclony, které prostor opticky změkčují. K měkkosti prostoru přispívá i nepřímé osvětlení, to znamená použití takových typů lamp, jejichž světlo se do místnosti dostává odrazem od stěny nebo stropu. Samozřejmostí by měly být noční lampy u postele.
Nové trendy v koncepci ložnice se posunuly od multifunkčního vyžití této místnosti k jediné, ale v těchto uspěchaných časech velmi důležité funkci – k relaxaci. Ložnice by měla již na první pohled vyvolávat pocit pohody potřebné k odpočinku. Pokud ji budeme přeměňovat na pracovnu nebo žehlírnu, vždy když do ní vstoupíme, padnou na nás všechny povinnosti a starosti, a nejdůležitější funkce se vytratí. Stres a starosti by měly rozhodně zůstat za dveřmi ložnice.
Čas na změnu Možná je i ve vaší ložnici několik důvodů na změnu, o nichž asi dávno víte, ale na jejich odstranění stále nemáte čas. Pokud máte starší, proleželou matraci, nevhodné květiny, tlustý koberec, v němž se drží prach, v noci velmi teplo a suchý vzduch v pokoji, je opravdu nejvyšší čas říci ”stop, chce to změnu”. |
Pronikání módních trendů
Podobně jako v jiných místnostech, i v ložnici se dává v současnosti přednost čistým liniím a jednoduchosti až minimalismu. Bez postele by však ložnice nebyla ložnicí. Je základní a dominantní součástí této místnosti, přičemž pozornost se soustředí na čelo postele. Kromě klasického materiálu – dřeva – se tu uplatňuje i kov nebo ratan. Netvoří však pouze estetický prvek, často má více funkcí – například může být doplněno různými policemi nebo se dá polohovat, takže zajišťuje pohodlnou pozici při čtení. Tak jako v celém interiéru bytu nebo rodinného domu, i v ložnici je trendová odlehčenost a vzdušnost. Moderní jsou postele na nožičkách, s jednoduchým čelem. Jako úložný prostor se využívá volné místo pod roštem nebo v záhlaví. Současný trh nabízí mnoho možností vybrat si nábytek a hlavně postel podle vlastního vkusu, v různých cenových hladinách.
Móda se nevyhýbá ani rozmístění nábytku – postel už není vždy připoutaná ke stěně, ale nachází si místo i v prostoru ložnice. Existují však názory, že na silný a zdravý spánek je ideální umístění postele čelem ke stěně, oproti dveřím do ložnice. Zároveň by postel neměla být blízko okna, což podle feng-šuej může způsobovat bolesti hlavy.
Do ložnice určitě patří: – postel jako základ (často jediný kus nábytku v ložnici); – noční stolky nebo alespoň poličky v dosahu postele, kam se dá odložit kniha, sklenice s vodou nebo budík; – pokud to prostorové možnosti dovolují, je vhodné mít v ložnici nebo v blízkosti ložnice úložné prostory na šatstvo, ať už ve formě šatníku, nebo skříně. Neměli byste však zapomenout na staré známé pravidlo, že méně je více – aby vám v ložnici zůstal i vzduch na dýchání; – vhodné, nejlépe nepřímé osvětlení spolu s nočními lampami (dobré je zamyslet se i nad rozmístěním vypínačů – nejlepší je, když jsou dostupné z postele, protože pokud musíte v poslední chvíli před usínáním vstát a jít zhasnout, může se stát, že spánek už nepřijde). Do ložnice určitě nepatří: |
Noční stolky
Naštěstí se neujal názor, že noční stolek je kus nábytku, který poskytuje minimální úložný prostor, a přitom zabírá zbytečně moc místa. Noční stolek si i v současnosti obhájil v ložnici svou pevnou pozici. Může mít formu různých polic, které tvoří pevnou součást postele, nebo klasického stolku se zásuvkami a čtyřmi nožičkami. Moderní je i jakýsi odkládací schůdek se zásuvkou, na němž je položena celá přední část postele.
Moderní je aktivní spánek
Dnes se preferuje takzvaný aktivní spánek, při němž se regeneruje páteř, klouby a vnitřní orgány. Přispívá k němu vhodně zvolená postel s aktivní matrací a vhodným roštem a samozřejmě optimální rozměry lůžka. Ideální rozměr matrace a postele pro jednoho dospělého člověka se snaží výrobci s menšími odchylkami dodržovat – jeho šířka je 90 cm a délka 200 cm. Vůbec nepřekáží, když je postel větší. Podle odborníků by nás postel měla přesahovat zhruba o dvacet centimetrů. Výška plochy, na kterou si člověk lehá, by měla být kolem 45 cm. Vhodně zvolená matrace by neměla bránit pohybu ve spánku, ale naopak, měla by pomáhat při otáčení a celkovém uvolnění těla. Moderní technologie a materiály umožňují vytvořit zónování matrace, to znamená, že v oblasti ramen je matrace změkčena a naopak, v oblasti kříže a pánve zpevněna.
Nejjednodušší a přitom kvalitní jsou pružinové matrace. Patří mezi levnější řešení, požadavky na zdravý spánek však splňují. Jejich nevýhodou je to, že se mohou polohovat jen omezeně. Ideálnější řešení nabízejí matrace z polyuretanové pěny nebo latexu. Molitanové matrace nejsou vhodné na dlouhodobé používání. Na trhu se objevily i matrace s tvarovou pamětí, což znamená, že materiál, z něhož jsou vyrobeny, reaguje na tělesnou teplotu, a tím mění své vlastnosti podle individuálních potřeb. Při koupi nové matrace je důležité zohlednit hmotnost osoby nebo osob, které na ní budou ležet, jejich výšku a věk. Je dobré, když konstrukce celé postele včetně matrace umožňuje přístup vzduchu k tělu a zabezpečuje tak optimální teplotu těla. Nemělo by se zapomenout ani na hygienu lůžka a snadnou údržbu, proto je ideálním řešením snímatelný potah matrace.
Neméně důležitým prvkem pro zdravý spánek je rošt, na němž je matrace položena. Existuje velké množství typů, platí zde však jednoduché pravidlo. Na předepjatý lamelový rošt je vhodnější matrace z polyuretanové pěny nebo latexu a pod pružinovou matraci je vhodnější pevný rošt. Pokud dáme na předepjatý rošt pružinovou matraci, snížíme její tvrdost.
Jak si usteleme, tak budeme spát
Ke kvalitnímu spánku a odpočinku přispívá i vhodný polštář a přikrývka. Liší se od sebe množstvím a typem náplně. Dlouhodobou tradici a všeobecnou oblibu má u nás náplň z přírodních materiálů, jako je vlna nebo peří. Moderní syntetické materiály, jako jsou dutá nebo plná polyesterová vlákna, jsou vhodnější pro alergiky a astmatiky, protože se dají snadno prát i v pračce, a přitom plně nahradí přírodní materiály.
Základem dobrého odpočinku a relaxace v ložnici – a k tomu má ložnice sloužit – je nepustit si dovnitř problémy a starosti každodenního, hlavně pracovního života. Pokud se k tomu přidají i kvalitní materiály a hezký design, rána se budou zdát určitě krásnější.
Kamila Ďuríková
Foto: Createc, Ekoma design, IKEA, M-Variant, JMP, Schachermayer a archiv vydavatelství
Zdroj: časopis HOME