Moderní dům pro 21. století inspirován venkovskými staveními
Mladá architektka, Pavla Juříčková, se ve svém návrhu zadívala do minulosti, aby navrhla moderní dům pro 21. století. Vy se s její představou můžete seznámit v naší rubrice věnované mladým architektům, kterou připravujeme ve spolupráci se známou stavební firmou Ekonomické stavby.
V současné hektické době se stále více lidí vrací k přírodě, zdravému životnímu stylu, potřebují více klidu a prostoru k relaxaci. Proto je dům inspirován venkovskými staveními především v jednoduché obdélníkové hmotě se sedlovou střechou, vstupem do domu ve středu dispozice a kamenným obkladem v kombinaci s bílou omítkou. Vysunutí hmoty zádveří a závětří, velké prosklené plochy, hliníková okna a střecha dávají domu moderní vzhled. Při navrhování domu musíte myslet i na to, kam uložíte vánoční ozdoby na stromeček, a podobných věcí má každá rodina spoustu. Dům proto nabízí dostatek úložných prostor v podobě vestavěných skříní či šatny, technické místnosti s prádelnou, prostornou spíž nebo komoru pod schody, aby byl využit každý centimetr místa.
Do projektu mladých architektů jsem vstoupila s vědomím, že kritizovat katalogové domy jako architekt je jednoduché, složitější je mít odvahu aktivně jednat. Řídím se heslem Noela Cowarda: „Kritizování druhých ještě nikoho nezbavilo nutnosti vlastního výkonu.“
Propojení a pohyb
Velkorysá terasa na jižní straně domu je přístupná z hlavní ložnice, obývacího pokoje i jídelny. V létě tak můžete na terase obědvat, posedět u krbu nebo si číst na lenoškách. Díky posuvnému zasklení se dají tyto místnosti úplně otevřít ven, protože kontakt se zelení je pro relaxaci velmi důležitý. Ložnice rodičů, včetně plně vybavené pohodlné koupelny a šatny, je záměrně umístěna v přízemí, neboť je předpokládáno, že ve stáří může být obtížné vyjít schody nahoru. Dům totiž nestavíme na deset let, ale třeba na padesát let a více a správně navržený dům nám musí stejně dobře sloužit jak v mládí, tak ve stáří. Proto je také počítáno s možností později přidat průchod mezi ložnicí a obývacím pokojem, aby pohyb po domě byl ještě jednodušší.
Bydlení jako komunikace
Obývací pokoj má nad částí půdorysu otevřenou galerii, díky které máte přehled o dění v prvním patře. Kontakt a vzájemnou komunikaci v rodině považuji za zásadní. Vysoký strop a vnitřní krb umocňuje dominantní postavení obývacího prostoru ve společenské části dispozice. Kuchyň je oddělena polopříčkou s otvorem nad barovou částí posezení, který stále dovoluje kontakt s ostatními členy domácnosti, a zároveň polopříčka poskytuje dostatek intimity pro oba prostory.
Dům nestavíme na deset let, ale třeba na padesát let a více a správně navržený dům nám musí stejně dobře sloužit jak v mládí, tak ve stáří.
Pro rušný provoz
Společný prostor na galerii mezi pokoji lze využít libovolně jako hrací plochu pro děti, pracovnu nebo jako knihovnu s posezením a krásným výhledem ze střešních oken. Pokoje v patře jsou dostatečně prostorné na hraní dětí, které zde budou trávit hodně času, či pro jejich návštěvy kamarádů a do budoucna i partnerů. S rušným provozem počítá i koupelna. Je navržena tak, aby ji mohlo využít více lidí současně, ale stále poskytovala dostatek soukromí. Když se jeden bude koupat, druhý může jít klidně na toaletu, každý z nich si svůj prostor může zamknout a zároveň se společně sejít u umyvadel, což opět podporuje myšlenku vzájemné komunikace a tolerance.
Bc. Pavla Juříčková – studentka oboru architektura a stavitelství na ČVUT. V předchozích letech pracovala na realizaci interiéru kancelářských prostor společnosti zajišťující taxislužby a studii kavárny v centru Prahy. Nyní se zapojila do projektu mladých architektů firmy Ekonomické stavby, aby pomohla nabídnout kvalitní a zajímavé domy dostupné všem lidem.
TEXT RED
NÁVRHY PAVLA JUŘÍČKOVÁ