Otevřeně, a přesto doma

04. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Trendem posledních patnácti let v řešení bytů a domů jsou otevřené obývací prostory propojené s kuchyní a jídelnou. Myšlenka je to krásná, protože vznikne velký vzdušný prostor. Člověk se tak necítí fyzicky stísněný a separovaný od nejběžnějšího lidského rituálu – […]

Trendem posledních patnácti let v řešení bytů a domů jsou otevřené obývací prostory propojené s kuchyní a jídelnou. Myšlenka je to krásná, protože vznikne velký vzdušný prostor. Člověk se tak necítí fyzicky stísněný a separovaný od nejběžnějšího lidského rituálu – přípravy a konzumace jídla. To se děje společně s relaxací, tedy pohověním si na pohovce obývacího pokoje. Pro opravdovou pohodu všech obyvatel je potřeba často rozlehlý prostor dostatečně zútulnit, nejlépe funkčními dekoracemi.

Člověk ve své přirozenosti touží po volnosti a svobodě. Dokud bydlel v blízkém kontaktu s přírodou, nebyl problém přenést v letních měsících veškerý život ven a cítit se maximálně přirozeně. Podobný pocit hledáme také v současných městských bytech. Velký obytný prostor, ač ho otevřeme do mnoha životních funkcí, vždy je a bude obehnán čtyřmi stěnami, které ho vymezují. Je pravda, že avantgardní lidé s velkou potřebou volnosti se nejlépe cítí v loftech, kde se téměř bez omezení dělicími stěnami víří životní energie ze všech směrů. Často pouze ta nejintimnější potřeba vyměšování je zasazena do odděleného prostoru a naopak tělesná očista již ne. To je samozřejmě extrém. Většina lidí si zvykla na určité hranice intimity a pomocí jistých dělicích segmentů je vnáší právě do těchto otevřených obytných místností. Ideálním řešením je, když pak takový prostor stále působí vzdušně, a přitom je zde i možnost se nerušeně na chvíli ztratit, aniž bychom museli uniknout za zavřené dveře vedlejší místnosti.

Při vstupu do otevřeného obytného prostoru spojené kuchyně, jídelny a obývacího pokoje v jednom je velmi důležitý prvotní vjem. Zásadní je rovněž, jak působí na základních pět smyslů, a také měkká plynulost našeho kroku a hlasu v prostoru. Ve volném prostranství je žádoucí také přítomnost zajímavých objektů či barev, na kterých s radostí spočine naše oko, příjemný materiál lákající k pohlazení či pohodlná pohovka vábící k posezení. Největším úskalím je opravdu vyváženě zvládnout všechny funkce bez omezení a výrazných kompromisů. Zejména u prostoru kuchyně je dobré zjistit, zda poskytuje představu opravdové přípravny chutných pokrmů, anebo je vybavena pouze nábytkem na efekt.

Nábytek nemůže jednoduše postávat podél stěn, ale musí poodstoupit do prostoru. Speciálně sedací soupravy jsou designérsky zajímavé ze všech stran a nemívají tak vysoké opěráky, aby netvořily opticky vysokou bariéru. Takové sezení není dlouhodobě příliš pohodlné, a proto přicházejí na řadu různě velké doplňkové dekorační polštáře. Letošní veletrh Maison & Objet v Paříži představil hned několik zajímavých řešení sedacích souprav. Polohovatelný opěrák sedačky a zároveň výsuvný sedák. Dalším geniálním designem jsou moduly celočalouněných křesel bez područek s různými výškami opěráků, které se dají do sebe variabilně skládat. Pro milovníky moderního nábytku se vyrábějí v několika výrazných barevných variantách a jejich vzájemná kombinace vypadá nanejvýš zajímavě.

Do prostoru se dostávají i nízké komody a televizní sestavy, i když ty v poněkud menší míře. Nejzajímavějším řešením je například krb ve volném prostoru otevřený na dvě strany. Proto nám najednou zůstává velká plocha volných stěn, na které spočine oko. V tomto případě se v posledních letech hojně využívá široká nabídka tapet. Díky velkým dekorům dokážeme zajímavě pojmout prostor a opticky vymezit jednotlivé jeho funkce. Koordináty vzorů v tapetové nabídce umožňují v jedné barevnosti vytvořit na sebe navazující styly jídelny a obývacího pokoje. Velmi zajímavým a esteticky dokonalým řešením pojetí stěn je umístění textilního závěsu nařaseného podél stěny. V opravdu velkých bytech se nám často odráží nepříjemná ozvěna, známá z tělocvičen základních škol. Samozřejmě lze využít formátový koberec pod sezení a také závěsy na okna. Někdy však ani toto není dostačující. Mám vyzkoušené, že před závěsovou draperií kolem stěny vypadá nádherně umístění obrazů, fotografií či zrcadel na lanka od stropu. Závěsová draperie se zároveň může volně rozběhnout do prostoru po různě tvarované kolejnici namontované na stropě. Závěsem lze snadno manipulovat a vytvářet částečně oddělené světy, pokud taková potřeba nastane. Stejně se využívají textilní posuvné panely ve formě japonských zástěn.

Krásně se dá s prostorem pracovat také výmalbou stěn do různých barevných kombinací. Nejen to. Přibývá i klientů, kteří si nechají vymalovat velkoplošný motiv na jednu stěnu. Buď pomocí klasických malířských šablon, válečků, nebo si přejí opravdu ručně malovaný obraz.

O formátových kobercích již byla řeč v souvislosti s akustikou. Nemusí jít vždy o orientální styl či moderní designérský kousek daného rozměru. I celoplošné koberce různých struktur si můžeme dát na míru olemovat na požadovanou velikost, případně na vybraný atypický tvar. Kdo hledá originalitu, má prostor a finance, může využít další servis ve světě koberců – natištění dekoračního motivu na přání zákazníka.
Velmi důležitým prvkem obytných místností je správné osvětlení jednotlivých zón aktivit. V této oblasti je potřeba více než jinde myslet na funkčnost. Naštěstí se kolem světel pohybují technicky zdatní odborníci. Design a dekory jednotlivých svítidel jsou velmi rozmanité a zároveň jsou v nabídkách koordináty světel. Ve stejném vzoru seženete jak stojací lampu, tak stropní světlo i malou lampičku do knihovny. Výtvarněji vypadá kombinace správně zvolených designérských kousků navržená odborníkem, který vám zhotoví světelný rozvrh na klíč. Je to finančně náročnější služba, ale nemusíte se bát, že si budete zbytečně kazit oči.  

Drobné i větší dekorační předměty mají vytvářet individualitu a intimitu. Z potřeby kontaktu s přírodou vychází umísťování květin v květináčích zajímavých tvarů. Může jít nejen o dekoraci, ale i funkční bioprodukt pro použití v kuchyni. Pokud jsou v rodině malé děti, nelze opomenout vytvoření hracího koutku, aby byly stále na dohled matky. Dále může být potřeba správně nasvětleného čtecího křesla v blízkosti knihovny nebo prostoru pro notebook, třeba v rámci barového pultu či jídelního stolu. Požadavky na funkčnost se stále vyvíjejí a je potřeba, aby otevřený životní prostor byl opravdu otevřený i těmto změnám a dokázal růst se svými obyvateli. Zároveň by jakýkoli nový prvek měl působit přirozeně, a nikoli provizorně nebo jako něco navíc. Estetická dekorační funkce by přitom neměla být opomenuta. Vždyť zrak je pro nás prvním smyslem, který odkrývá realitu, a nutno dodat, že je mnohdy velmi kritický ke všem nedokonalostem. 

TEXT: Mgr. Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem

Článek byl uveřejněn v časopise HOME.

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byt interier obývací pokoj
Sdílejte článek

Diskuze