Podkrovní byt plný světla a výhledů
Kdysi tmavý a neútulný prostor v podkroví proměnily designérky na oku lahodící svěží byt plný světla, přírodních materiálů, působivých detailů a dechberoucího umění.
Pro Beatu byl Żoliborz odjakživa výjimečným místem. V této staré varšavské čtvrti prožila důležitou část svého dospělého života, a tak není divu, že při hledání nového bytu se celým srdcem toužila vrátit na místo, ke kterému ji vážou krásné vzpomínky.
Odvážně snila o bytě s duší a historií. Klidně i malém, ale ať je plný světla, umění a s krásnými výhledy. Starý Żoliborz je varšavská čtvrť s opravdu neobyčejnou atmosférou. Málokdo ví, že v 80. letech se na mnoha z řadových domů v zadní části Placu Inwalidów objevily nadstavby.
Apartmány v nejvyšších poschodích, skryté před zraky kolemjdoucích, nabízejí nádherný výhled na okolní střechy a nádherné zahrady mezi nimi. V upravených a rozšířených podkrovích se skrývají okouzlující prostory. Jedním z nich byl i tento apartmán.
Když Beata objevila inzerát s nabídkou na prodej, hned kontaktovala prodávajícího. Prostor v podkroví ji okouzlil na první pohled a rozhodnutí o koupi padlo téměř okamžitě. Mezi nezvyklé prvky patřil otevřený krb, zvláštní uspořádání místností a krásná dřevěná podlaha z desek. A, samozřejmě, nádherné výhledy.
Aby se však naplno projevil potenciál bytu, potřeboval kompletní rekonstrukci. Původní prostor byl příliš tmavý a velká terasa orientovaná do zahrady úplně nevyužitá.
Renovační práce trvaly pět měsíců, a jak už to při obnově starých bytů bývá, přinesly i nějaká překvapení. Vyměnila se všechna okna i dveře a staré instalace a prohnilá vnější stěna ze strany terasy si také žádala neplánované změny a úpravy.
Minimalistický styl v interiéru
„Interiér jsme navrhovali v čistém minimalistickém stylu a mnohé staré či původní prvky jsme se rozhodli ponechat a upravit je jen do té míry, aby působily svěže. Stěny jsme nevyrovnávali, původní staré dřevěné podlahy jsme zrenovovali. Byt jsme vybavili pohodlným nábytkem, jeho množství jsme však omezili jen na nutné kousky. Dispozice bytu zůstala nezměněná – z centrálně umístěné haly se vstupuje do obýváku, jídelny a kuchyně, stejně tak i do domácí pracovny naproti a samostatné šatny nalevo. Ložnici a koupelnu jsme spojili zbouráním stěny, která je oddělovala, a na její místo jsme dali zástěnu z mléčného skla. Díky této úpravě se prostor opticky zvětšil a je lépe osvětlený. Toaletu jsme schovali do výklenku. Protože se v rámci bytu nachází ještě jedna samostatná koupelna, mohli jsme si takové odvážné řešení dovolit.“
Jola a Anna, JAM KOLEKTYW
Nemovitost
rozloha: 70 m2, nástavba z 80. let,
lokalita: Varšava, Polsko
Autorky projektu: Jola Skóra a Anna Olga Chmielewska ze studia
JAM KOLEKTYW
Text: Anna Olga Chmielewska, Katarína Paukeje
Foto: Jola Skóra, JAM KOLEKTYW/Alicja T.Agency
Zdroj: časopis Home