Přízemní byt, který rostl a přizpůsoboval se rozrůstající rodině

11. 02. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Mladý pár se ještě během studia zabydlel v přízemním bytě, který se rozrůstal a přizpůsoboval přibývajícím členům rodinky. A tak se i dva malé přírůstky mohou těšit z prostoru, který učaroval jejich rodičům.

1 + 1 = 4

Tichý byt, který byl v rušném městě ostrovem sám pro sebe. Avšak jen do té doby, než ho ještě za studentských časů objevili Peter a Veronika. Prostorný třípokojový byt ve spodním podlaží terasového bytového domu, otevírající se do soukromé předzahrádky, ztělesňoval vše, co si tehdy mladý pár přál. „Hybrid domu a bytu je však pro naši rodinku ideální i po letech. V centru města, blízko školy, s vlastní zahradou. Dokázal se nám přizpůsobit, i když jsme potřebovali vytvořit prostor pro naši školačku, proto nemáme žádný důvod uvažovat o stěhování,“ říká Petr. Jak se tedy rodina rozrůstala, šikovným promícháním dispozice přibyl v bytě čtvrtý pokoj, takže obě děti jsou pány ve vlastním království.

„Nešetřili jsme na ničem. Použili jsme zkrátka materiály a zařízení, jež splňovaly veškeré naše estetické i funkční požadavky na to, abychom se doma cítili příjemně.“ 

Tabulová stěna slouží dětem, ale i dospělým, kteří by dětmi ještě chtěli být.

Tabulová stěna slouží dětem, ale i dospělým, kteří by dětmi ještě chtěli být. Foto Peter JURKOVIČ

Základem rekonstrukce se stalo přesunutí ložnice rodičů do denní části a kuchyně do původní prostorné haly. Protože odstranili dvě přebytečné příčky, vstupní hala splynula s obývacím pokojem v jeden prosvětlený prostor, v němž se žije po celý den, nemluvě o návštěvách přátel. Odvážnou proměnou byt nic neztratil, právě naopak. Všechny místnosti jsou řazeny logicky, centrum dění v podobě denní části je doslova srdcem domova, oddělujícím pokoje dětí a rodičovskou část, která díky šatně, samostatné koupelně a WC působí až hotelovým dojmem. Druhá velkorysá koupelna a oddělené WC přísluší denní části a dětským pokojům.

Závěsné svítidlo nad stolem nemělo svůj přívod elektřiny. Zbytečným komplikacím s drážkou k jejímu přivedení na správné místo předešli háčkem ve stropě, na němž svítidlo visí. Zapojeno je pohodlně do zásuvky ve stěně.

Závěsné svítidlo nad stolem nemělo svůj přívod elektřiny. Zbytečným komplikacím s drážkou k jejímu přivedení na správné místo předešli háčkem ve stropě, na němž svítidlo visí. Zapojeno je pohodlně do zásuvky ve stěně. Foto Peter JURKOVIČ

Tmavý otvor, na nějž upozorňuje sytá tyrkysová barva ostění, vede do komory, která kromě potravin ukrývá i pračku.

Původní radiátor byl plně funkční, takže nebylo nutné ho měnit. Natřený načerveno se stal jedním z barevných akcentů prostoru.

Celá rekonstrukce tak byla založena na logice, estetika se přidružila sama od sebe. „Já i manželka jsme se s nastávajícími změnami ztotožnili. Je velkým štěstím, že máme stejný vkus, takže žádné boje nenastaly,“ dodává s úsměvem Peter.

Otevřené police kuchyňské linky hýří barvami obyčejných keramických hrnků a talířků. Ty by obvykle skončily ukryty za dvířky, tady však kuchyni zdobí.

Otevřené police kuchyňské linky hýří barvami obyčejných keramických hrnků a talířků. Ty by obvykle skončily ukryty za dvířky, tady však kuchyni zdobí. Foto Peter JURKOVIČ

Digestoř (vestavný model) nad varným ostrovem je šikovně ukryta v krabici materiálově shodné s kuchyňskou linkou.

Dřevěné podlahy ze světlého dřeva jehličnatých stromů se vhodně doplňují s cenově dostupnými surovými překližkami, které se objevují jako materiál obkladů, zárubní, dveří či nábytku.

Protože materiály, na nichž se shodli, byly v dostupné cenové hladině, nemuseli se uchylovat ke křečovitému šetření. Nový domov tak lahodí oku nejen při pohledu na výsledný prostor, ale i do peněženky.

Foto Peter JURKOVIČ

Foto Peter JURKOVIČ

„Výklenku, který vznikl díky hlubokému dřevěnému parapetu, si přes den, kdy je příjemně vyhřátý sluncem, střídavě užíváme my s manželkou ke čtení a děti k hrám. Večer stačí zatáhnout roletu, která je zároveň promítací plochou, a s návštěvami nebo jen sami dva si dopřejeme filmové večery.“
Peter, majitel

Zatemňovací plátno je určeno speciálně do okna přímo výrobcem, ale to, že do otvoru sedlo přesně na milimetr, je už prací zkušených řemeslníků.

Zatemňovací plátno je určeno speciálně do okna přímo výrobcem, ale to, že do otvoru sedlo přesně na milimetr, je už prací zkušených řemeslníků. Foto Peter JURKOVIČ

Foto Peter JURKOVIČ

Foto Peter JURKOVIČ

Magické ok(n)o

Estetika celého bytu se nese v duchu „nebarevné barevnosti“. Všechny plochy jsou černé, bílé nebo obložené dřevem, sem tam nějaký barevný akcent. Co mu však dodává šťávu, je život a chod domácnosti. Převážně otevřené úložné prostory bez dvířek, jednoduché police knihoven, regálů a skříněk jsou podkladem pro obyčejné předměty, které běžně zůstávají skryty. Díky této hře však vznikají veselé koláže každodenního života, které naplní prostor nenucenou dávkou barevnosti. Neméně podstatnou roli však hraje světlo. A to především denní. Pozornost mu věnovali hlavně v završení obývacího pokoje směrem do zahrady. Velkorysé okno dohlédne až do kuchyně a během rekonstrukce bylo právě tím klíčovým prvkem, na nějž nedají majitelé dopustit.

Denní světlo dopadá výklenkem do vnitřního prostoru po celý den, příjemně ho prosvětluje a ohřívá dřevěné části. Transformace okna v promítací plochu trvá několik vteřin.

Denní světlo dopadá výklenkem do vnitřního prostoru po celý den, příjemně ho prosvětluje a ohřívá dřevěné části. Transformace okna v promítací plochu trvá několik vteřin. Foto Peter JURKOVIČ

Funkční návrh skříňky pod televizi vychází ze základní myšlenky – aby se vešlo vše, co je třeba. Našlo se tak místo pro elektroniku, dětské knížky, filmy i zapomenuté hračky.

Výtvarníci, či hudebníci? Hned několik různých hudebních nástrojů napovídá, že Peterova rodinka kromě výtvarného nadání vykazuje i talent hudební.

Výtvarníci, či hudebníci? Hned několik různých hudebních nástrojů napovídá, že Peterova rodinka kromě výtvarného nadání vykazuje i talent hudební. Foto Peter JURKOVIČ

Nika v ložnici rodičů poskytla prostor pro zabudování malé soukromé knihovny.

Stěna koupelny rodičů je obložena dřevem jehličnatých stromů korespondujícím s podlahou v obývacím pokoji.

Stěna koupelny rodičů je obložena dřevem jehličnatých stromů korespondujícím s podlahou v obývacím pokoji. Foto Peter JURKOVIČ

Dům i byt

Největším trumfem, který má byt v rukávu, je fakt, že je v podstatě domem. Poloha v přízemí mu nepřinesla obyčejnou lodžii nebo terasu, ale přímo zahradu. Ovocný sad v ní sice místo nenajde, ale to manželé ani nechtěli. Bohatě postačuje, že získali další obývací pokoj pod širým nebem. Tedy, abychom byli přesní, pod dřevěnou pergolou s transparentní střechou. Díky tomu je pódiové sezení chráněno před náladovým počasím a zároveň dostává plnou dávku světla. Pokud se tedy návštěvníci nevejdou na trojmístnou sedačku uvnitř, venkovní sezení je vhodné i pro větší oslavy a posezení.

Různá sezení v zahradě jsou oživením pro návštěvy i děti. Majitelé navíc získali úložný prostor ukrytý v duté lavici podél celé délky fasády.

Různá sezení v zahradě jsou oživením pro návštěvy i děti. Majitelé navíc získali úložný prostor ukrytý v duté lavici podél celé délky fasády. Foto Peter JURKOVIČ

Dřevěné pódium terasy se přizpůsobilo stromu, který tam rostl už předtím. 

Konstrukce dřevěné pergoly na terase leží na ocelových profilech se sloupkem. Proč to tedy nevyužít k zavěšení houpací sítě? Pravidlo, že některá řešení se nabídnou sama, se potvrdilo.

Konstrukce dřevěné pergoly na terase leží na ocelových profilech se sloupkem. Proč to tedy nevyužít k zavěšení houpací sítě? Pravidlo, že některá řešení se nabídnou sama, se potvrdilo. Foto Peter JURKOVIČ

Navsteva_2_H_2014_10-7

Půdorys, původní stav
1 zádveří
2 vstupní hala
3 kuchyň
4 jídelna
5 obývací pokoj
6 dětský pokoj
7 ložnice
8 koupelna
9 WC
10 chodba
11 sklad
12 terasa

Půdorys, původní stav

Půdorys, po rekonstrukci
1 zádveří
2 kuchyň
3 obývací pokoj
4 WC
5 koupelna
6 šatna
7 ložnice
8 dětský pokoj
9 dětský pokoj
10 koupelna
11 WC
12 chodba
13 sklad
14 terasa

JRKVC
Peter Jurkovič je architekt působící pod značkou JRKVC. V roce 2007 spoluzaložil architektonické studio GutGut, které se časem stává rozpoznatelnou entitou bratislavské architektonické scény. Po letech týmové práce hledá štěstí a tvořivou svobodu v individuální kariéře. Od roku 2013 tvoří pod svým jménem a buduje značku JRKVC.
www.jrkvc.sk

Kategorie: Design interiérů
Tagy: architekt byt navsteva rekonstrukce
Sdílejte článek

Diskuze