Proměna starého a tmavého bytu ve světlem rozjasněný příjemný prostor
Přiznaný kámen se nejčastěji používá u rekonstrukcí historických staveb. Absolutními umělci ve využití kamene v interiéru jsou španělští architekti. Rekonstrukce starého bytu je další z realizací, která o tom svědčí. Podívejte se, jakou příjemnou atmosféru se v rámci komplexní proměny starého bytu podařilo vytvořit. Zachovává ducha historické budovy a celý prostor rozjasňuje přirozeným světlem.
Projekt je pojmenován podle jeho umístění – stojí na náměstí Plaça del Vi ve španělské Gironě. Celé náměstí je obklopeno honosnými budovami, které byly od 15. století sídlem šlechtických rodů.
Architekti z ateliéru Almeda Estudi dostali za úkol zrekonstruovat druhé poschodí v jednom z nich. Budova je postavena většinou z kvádrů, balkony mají zábradlí z tepaného železa. Pozitivem bytu je, že ze tří stran do něj proudí přirozené světlo. Před rekonstrukcí ho bylo podstatně méně.
Schody z mramoru, tepané železo
Architekt Xavier Almeda v plné míře respektoval architektonickou jedinečnost a původ budovy. Zachovány zůstaly schody z přírodního mramoru, zdobení z tepaného železa a dřeva, klenutý strop, který je pýchou černé kuchyně. Naopak hygienické zázemí apartmá je řešeno ve světlých barvách a má dostatek přirozeného světla.
Další specialitou bytu po rekonstrukci jsou lamelové posuvné dveře, které oddělují (respektive spojují) ložnicovou část s vanou od samostatné koupelny.
Ze dvou částí jednotný celek
Dispozice bytu byla původně členěna na dvě samostatné části: obslužný prostor (v západní části), který byl funkčnější a méně luxusní, a obytná část majitelů (východní strana), kde bylo více světla a krásné výhledy. Rekonstrukce spojila co nejvíce prostorů, vznikl volnější půdorys, pro který je charakteristická vzdušnost, a hlavně prosvětlení přirozeným světlem. Využití každého prostoru je předem definováno, aby obyvatelům poskytlo co nejvíce pohodlí.
Noční zóna je přirozeným pokračováním denní
V první části se dnes nachází denní zóna s hlavním vstupem do apartmá. Zahrnuje úplně otevřený prostor, v němž našla své místo kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Díky balkonům na obou stranách je interiér zalit denním světlem a je též příčně větraný.
Noční zóna, která se nachází v druhé části bytu, je vlastně pokračováním – prodloužením denní zóny. Hlavní ložnice a knihovna jsou úplně otevřeny do prostoru. Dají se však oddělit posuvnými skleněnými dveřmi s kovovou konstrukcí v průmyslovém stylu. Právě industriální styl je využit v celém interiéru ke zdůraznění prvků historie a současné doby. Tento kontrast je však v konečném důsledku harmonický a příjemný. Podlahu sjednocují dubové parkety.
PLAÇA DEL VI
architektonický ateliér: Almeda Estudi
hlavní architekt: Xavier Almeda
lokalita: Girona, Španělsko
plocha: 135 m²
projekt: 2019
realizace: 2020
Sabína Zavarská
foto: Almeda Estudi