Rekonstrukce bytu v panelovém obytném domě: Maximální efekt s minimálním zásahem

01. 12. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Byt z doby před dvaceti lety stojící v původně panelovém obytném domě bratislavského Ružinova přiměl svého majitele a budoucího uživatele k rozsáhlejší rekonstrukci. Je jedním z příkladů, kdy je architekt - autor návrhu Juraj Mikulaj zároveň i investorům a budoucím uživatelem bytu.

Dvě příčky pryč

Užitná plocha bytu 83 m2 dala předpoklad novému praktičtějšímu řešení interiéru, a to jen s minimálním zásahem do dispozice. Byt byl původně řešen jako čtyřpokojový se samostatnou kuchyní. Dispozici bytu a jeho praktičnost zcela změnilo odstranění dvou nenosných příček v zóně obývací pokoj – kuchyň – předsíň. Vznikl velký otevřený prostor, který vizuálně sjednocuje dubová plovoucí podlaha.

Přečtěte si také:
Svůj první byt se snažili zařídit za rozumnou cenu. Na příjemné atmosféře mu to určitě neubralo!
Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Drsně-hladká hra kontrastů

Dominujícím prvkem nově vzniklé obytné společenské zóny je působivá kuchyňská linka z nerezavějící oceli a obnažená původní betonová zeď. Drsnou krásou zajímavě kontrastuje s hladkými plochami skla, nerezavějící oceli a leštěného kamene. Přiznaný beton zároveň dává této části bytu špetku z atmosféry hudebních klubů, která je znásobena hudebními aparaturami, a umístěním architektovy kytary v popředí. Drsné se tedy kombinuje s hladkým, matné s lesklým, černé s bílý a šedým a vůbec to nepůsobí špatně, právě naopak.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Důležité detaily

Interiér je dotažen do takových detailů, jakými je řešení styku stěn s podlahami a se stropem prostřednictvím zapuštěné fugy. Tento detail se objevuje i u zárubní a v zóně kuchyně. Výjimečnou atmosféru kuchyni dodávají i velké skleněné plochy s tyrkysovým odleskem.

Přečtěte si také:
Opravdu nevšední interiér v rohovém bytě na Petrském náměstí
Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Dost prostoru pro společné chvíle, ale i soukromí

Přestože ze samostatné kuchyně a jedné obytné místnosti vznikl větší společenský prostor, byt stále nabízí i dostatek soukromí. Po obou stranách od vstupní haly se nacházejí samostatné místnosti, jednou z nich je manželská ložnice. Z druhé pokoje je zase balkon. Když projdete dále, nacházíte se v kuchyňské části obytného prostoru, nalevo je samotný obývák. Napravo se nachází hygienické zázemí a dále ještě jedna samostatná místnost.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

 

Kdo jsou ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová?

Architektonický ateliér ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová v roce 2008 založili sourozenci Juraj Mikulaj a Andrea Ambrovičová Mikulajová. Jejich tvorbu vystihuje nadšení pro kreativní práci vyvážené pragmatickým myšlením a racionálním přístupem ke každé nové roli. „Vedle vysoké míry kreativity je pro nás stejně důležité zohledňovat v procesu navrhování psychologicko-sociální, environmentální a technické aspekty architektury. Každý návrh je pro nás výzvou zlepšit prostředí pro život a vytvořit prostor s jedinečnou atmosférou,“ vysvětluje dvojice architektů.

11

Přečtěte si také:
Na ploše 65 m² vytvořili interiér s okouzlující atmosférou

Rekonstrukce bytu Klincová v kostce

Autoři projektu: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj
Lokalizace: Bratislava
Užitná plocha: 83 m2

Sabína Zavarská
Zdroj: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová
Foto: Tomáš Manina

Kategorie: Design interiérů Rekonstrukce bytu
Tagy: byt design plovoucí podlaha rekonstrukce stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze