Rekonstrukce starého bytu odpovídá na otázku, jakého efektu se dá v interiéru dosáhnout sjednocením podlah a materiálů
Barcelonský byt v nejvyšším poschodí domu z roku 1900 potřeboval úpravu pro pohodlnější život čtyřčlenné rodiny. Nachází se v centru čtvrti Gracia a tak jako mnoho starých domů a bytů i on utrpěl mnohými „vylepšeními“ různých majitelů, která v konečném důsledku žádnými vylepšeními vůbec nebyla.
Původní zůstaly jen dřevěné trámy
I když jde o bydlení s bohatou historií, jediným původním prvkem, který v prostoru zůstal, byly dřevěné trámy. Předchozí necitlivá rekonstrukce odstranila všechny původní dřevěné prvky, podlahy a obklady. Architekti stropní trámy odhalili a zakonzervovali. Procházejí celým prostorem (s výjimkou koupelny) a staly se dominantou bytu.
Stejná dlažba na celé ploše: kombinace bílé barvy a pálené hlíny
Druhým výrazným prvkem je nová podlaha, která spojuje všechny místnosti bytu. Kombinuje bílou barvu s pálenou hlínou. Díky malým dlaždicím vytváří pocit prostornosti. Změny se dočkala i okna – architekti vyměnili hliníková za dřevěná. Kromě toho, že se designově i materiálově hodí k nové koncepci bytu, odkazují na původní okna, která měla rovněž dřevěné rámy.
Dřevěný box skrývá ložnice dcer
Novým prvkem v dispozičním řešení je dřevěný box umístěný proti vstupu do bytu. Zvenčí zahrnuje kuchyňskou linku, police a sklad. Uvnitř jsou ložnice dvou dospívajících dcer. Na levé straně dispozice je společný prostor (obývací pokoj, jídelna a kuchyň), na opačném konci je ložnice rodičů a koupelna. Na ložnici navazuje balkon.
Každý prostor v nevelkém bytě je navržen s přesností a tak, aby byly vnitřní trasy plynulé a aby se přirozené světlo dostalo do každého koutu. Právě proto jsou ve stěnách na některých místech vytvořeny světlíky. Okno má i koupelna.
U vchodu vznikla šatna, v chodbě pracovní kout
Dalším problémem, který měla rekonstrukce vyřešit, byl nedostatek úložných prostorů. Řešením je velká šatna vpravo od vchodu. V chodbě u ní je umístěn malý pracovní koutek. Veškerý nábytek je vyroben na míru a používá jednotnou škálu barev a materiálů. Zvolené materiály jsou přírodní a udržitelné – prim hraje mramor, mozaika a světlé dřevo.
A co tepelný komfort?
Toho architekti dosáhli kombinací více strategií, které fungují v jednotlivých obdobích roku. Zimní vytápění je zabezpečeno vodními radiátory, v létě přichází na řadu klimatizace a křížové větrání, mezi sezonami se dají efektně použít stropní ventilátory.
Renovace bytu v Barceloně
architektonické studio: Parramon + Tahull Arquitectes
lokalita: Barcelona, Španělsko
plocha: 70 m2
realizace: 2022
Sabína Zavarská
foto: Judith Casas Sayós