Schodiště jako ozdoba

10. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Schodiště jako vertikální komunikace v rámci bytu (mezonetu, loftu či podkrovního bytu) by mělo být především bezpečné a pohodlné. To znamená, že jeho návrh by se měl řídit doporučeními normy, a vyhláškou, která stanovuje obecné […]

Schodiště jako vertikální komunikace v rámci bytu (mezonetu, loftu či podkrovního bytu) by mělo být především bezpečné a pohodlné. To znamená, že jeho návrh by se měl řídit doporučeními normy, a vyhláškou, která stanovuje obecné požadavky na schodišťové stupně a jejich stupnice, zabezpečení osvětlení a větrání schodiště a odkazuje na normové hodnoty. Výběr schodiště se odvíjí také od toho, jak velký prostor na jeho umístění máte a kolik financí jste ochotni na něj vyčlenit. S tím vším potom souvisí výběr konstrukce schodiště a z čeho bude vyrobeno – jeho materiálové variace.

 

Typové schodiště
V současné době je oblíbenou volbou schodiště typové, které je v určitých mezích flexibilní. Jeho rozměry se dají přizpůsobit rozličným prostorům s různými konstrukčními výškami a možnost ho demontovat a na konkrétním místě smontovat je praktické z hlediska snadnější přepravy jednotlivých dílů. Také vám umožní vyhnout se mokrým stavebním technologiím, které se na schodiště zajišťující komunikaci v rámci bytu příliš nehodí. Například vybetonování jednotlivých stupňů schodiště z betonu s sebou přináší nutnost pracovních (technologických) přestávek z důvodů nutného vytvrdnutí betonu a velké zatížení stropní konstrukce pod schodištěm, což by mohlo být nepřípustné ze statického hlediska. V cenově nejdostupnějších variantách typových schodišť se používá měkké dřevo – smrk a jedle, které je ale pro svou přílišnou měkkost velice náchylné k poškození oděrem a musíte se na něm vyvarovat například chůze v podpatcích. Zcela na hranici skupiny schodišť vyráběných jako typová (po nich už lze použít jen schody sklápěcí nebo žebříky) stojí takzvané mlynářské schody. Používají se v krajním případě, kdy je potřeba překonat na malém prostoru výšku celého podlaží. Jsou strmé a pravidelně se na nich střídají stupně s ubranou pravou a levou stranou – tím pádem mohou být půdorysně blíž u sebe a zaberou méně místa. Chodit se po nich musí tím obezřetněji; z hlediska bezpečnosti se doporučují, je-li to jen trochu možné, přímé schody, takové, jaké mají po celé své délce všechny stupně stejně široké.

Ze standardní nabídky typových schodišť a jejich modelových řad si můžete vybrat materiály jednotlivých částí a sestavit si schodiště podle svých představ – stejně jako stavebnici. Zvolit si můžete také konstrukci schodiště a jeho tvar: bude-li schodnicové, můžete určit, v jakém vztahu budou schodišťové stupně ke schodnici, jiným typem je schodiště třmenové (s vyloženými, konzolovými stupni) či vřetenové, dále schodiště otevřené (bez podstupnic) nebo s uzavřenějším prostorem pod schodištěm (s podstupnicemi), přímočaré, lomené, zakřivené nebo točité. Volnou ruku máte při výběru tvaru a materiálu výplně zábradlí a madel. Omezeni jste nabídkou firem, které schodiště a jejich variace nabízejí, a ta je veliká.

Příkladem typového schodiště je například lehké a vzdušné schodiště segmentové – skládá se z jednotlivých elementů (jeho konstrukce připomíná páteř s obratli) a části tohoto schodiště mohou být kombinací dřeva a povrchově upraveného kovu. Nelze ho ale provést s podstupnicemi.
Oblíbeným materiálem pro typová schodiště jsou domácí dřeviny – dub, buk, ořech, jasan, javor, jilm, bříza, třešeň, modřín, borovice a další. Schodiště jsou celodřevěná nebo v kombinaci dřeva a kovu, s možností různých barevných a povrchových úprav.

Schodiště atypické na zakázku
Chcete-li něco opravdu originálního – schodiště, které bude jedinečné, ale netroufáte si ho navrhnout úplně sami – obraťte se na profesionála: výtvarníka, designéra, architekta, truhláře, uměleckého kováře či jiného mistra, který vám schodiště navrhne a nakreslí, popřípadě i vyrobí, podle vašeho přání. Budete tedy spolutvůrci a získáte tak schody, které budou odpovídat vaší nátuře a ze kterých se budete těšit pokaždé, když po nich budete stoupat nebo klesat. Pestrost materiálů používaných na schodiště na zakázku je veliká a na rozdíl od typových schodišť, kde se výběr materiálů přizpůsobuje cenové dostupnosti schodiště, takříkajíc neomezená. Vedle domácích dřevin je možné na výrobu schodišť použít také exotické dřeviny, jako jsou mahagon, oliva, afzelie, wenge, týk, ipé, bambus, zebrano a mnoho dalších.

Dřevěné zábradlí může ozvláštnit řezbářská práce. Tvrzené sklo se používá na schodišťové stupně nebo jako výplň zábradlí, jako barevné, čiré nebo s různými povrchovými úpravami (například pískování vhodné jako protiskluzová úprava stupňů). Je ale také možné vyrobit schodiště celoskleněné se skleněnými schodnicemi i nášlapy. Milovníci nerostů mohou zvolit schodišťové stupně z kamene – mramorové, žulové, travertinové, aragonitové. Keramická dlažba s mozaikovým reliéfem vyhoví hravějším povahám. Ocelové perforované stupně (lisované, pororošty) patří ke strohým industriálním kovovým schodištím z povrchově upravené oceli. Nerezová ocel se výborně doplňuje se sklem. Společnými silami vytváří lehkou, vzdušnou a moderní vertikální komunikaci. Místo nerezové oceli je možné použít na zábradlí do interiéru například mosaz nebo litinu a nechat si ukout originální zábradlí ze železa rukou uměleckého kováře. Suma sumárum, realizovat je možné téměř vše, záleží jen na vás.

V tomto krátkém výčtu různých možných materiálových kombinací pro schodiště do interiérů bychom mohli pokračovat, ale zkuste si také sami zapřemýšlet, jaké materiály by oslovily vás a se kterými byste se doma cítili dobře. Popustíte uzdu své fantazii, provětráte si šedou kůru mozkovou a odpočinete si tak od každodenních starostí.

TEXT: Jitka Kulhánková
FOTO: archiv firem – J.A.P., s. r. o., EMPATE, a. s., SWN Moravia, GENERAL COMPACT, s. r. o.
ZDROJ: HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt interier schodiste
Sdílejte článek

Diskuze