Uspořádané vztahy ložnice

09. 03. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Co je pro vás nejdůležitější? Odpověď by asi zněla – zdraví. A co potřebuje člověk k dobrému fyzickému a psychickému zdraví? Dobrý spánek. Odpočatý člověk podává lepší pracovní výkon a také lépe zvládá osobní či rodinné problémy a stresy. Právě proto má ložnice sloužit pouze svému účelu – spaní.

Spánek je stav celkového útlumu činnosti mozku. Spánkem strávíme až třetinu svého života. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují kvalitu spánku. Podle psychologů bychom například měli vstávat a chodit spát ve stejnou hodinu nebo bychom po páté hodině odpoledne už neměli pít kávu. Těsně před spaním není vhodné ani cvičit. Velký vliv na příjemný spánek má také prostředí, v němž spíme, a to, na čem spíme. Prostor ložnice by měl navozovat klidnou atmosféru. Neměl by obsahovat nic, co by vám mohlo připomínat pracovní nebo jiné povinnosti. Ložnice by měla už na první pohled vyvolávat pocit pohody potřebné pro odpočinek. Budeme-li ji proměňovat v pracovnu nebo žehlírnu, vždy když do ní vstoupíme, svalí se na nás všechny povinnosti a starosti a nejdůležitější funkce se vytratí. Stres a starosti by měly rozhodně zůstat za dveřmi ložnice. Někdy se však o tom snáze mluví, než se to realizuje. V malých bytech se využívá každý centimetr plochy a pracovní kout či žehlicí deska často skončí v ložnici. Přesto to vyzkoušejte, možná postačí, když ukryjete povinnosti za dveře šatníku a nebudou na očích při usínání. Proto popřemýšlejte nad vzájemným vztahem šatních skříní či šatny a ložnice.

Design a barvy pod vlivem vlastních pocitů
Ložnice je výsostně soukromá místnost, kde návštěvy nemají co dělat . Tedy pokud jim to nedovolíte. Proto upusťte od konvencí a všeho, co vám diktuje móda. Tou se nechte pouze inspirovat a vezměte si z ní skutečně jen to, co se vám líbí.

Můžete míchat styly, vlastní představy s názory designérů, ale hlavně si alespoň v ložnici vytvořte kousek vlastního světa. Jakmile do ní vejdete, měl by vás zaplavit pocit uvolnění. A o tom má asi každý vlastní představu. Design a nápady, které vám nabízíme, berte proto jako inspiraci, nikoli jako diktát módy.

Bez postele to asi nepůjde aneb Postelové scény
Dnes se preferuje takzvaný aktivní spánek, při němž se regeneruje páteř, klouby a vnitřní orgány. Přispívá k němu vhodně zvolená postel s aktivní matrací a vhodným roštem a samozřejmě optimální rozměry lůžka. Ideální rozměr matrace a postele pro jednoho dospělého člověka se snaží výrobci s menšími odchylkami dodržovat – jeho šířka je 90 cm a délka 200 cm. Vůbec nevadí, je-li postel větší. Podle odborníků by postel měla být zhruba o 20 cm delší než spáč. Výška plochy, na niž si člověk lehá, by měla být kolem 45 cm. Umístění postele v místnosti má také svůj význam, a to nejen z hlediska toku energií podle učení feng šuej, ale i z praktického a pocitového hlediska. Z postele bychom měli vždy vidět na dveře a zároveň by neměla být v těsné blízkosti okna, protože to může negativně ovlivnit usínání. Postel by se také neměla umisťovat nohami přímo ke dveřím.

Doporučujeme

  • Postel opřete čelem o stěnu, budete mít pocit jistoty při spánku.
  • Výšku záhlaví nebo čela postele zvolte alespoň 35 až 40 cm nad postelí – ochráníte si tak stěnu a zútulníte ložnici.
  • Mezi postelí a souběžnou stěnou nechte prostor široký alespoň 70 cm – neuhodíte se do nohou při přecházení a manipulaci s lůžkovinami.
  • Postel nedávejte k oknu nebo otopnému tělesu – snížíte si tepelnou pohodu při spaní (pozor i na skrytý průvan mezi oknem a dveřmi).

A nyní matrace
Vhodně zvolená matrace by neměla bránit pohybu ve spánku, ale naopak by měla pomáhat při celkovém uvolnění těla.

Máte na výběr:

  • pružinové matrace, donedávna nejoblíbenější, představují nejjednodušší a pořád přiměřeně kvalitní řešení za přijatelnou cenu. Požadavky na zdravý spánek splňují, avšak jejich nevýhodou je, že se mohou polohovat jen omezeně. Moderním typem pružinových matrací jsou taštičkové matrace, jež mají pružiny jednotlivě zašité v textilních kapsách. Na rozdíl od klasických pružinových matrací se deformují pouze ty části matrace, na jektej se vyvíjí tlak, a tak lépe rozloží hmotnost lidského těla;
  • matrace z polyuretanové pěny, dnes už i s takzvanou pamětí, což znamená, že svou tvrdost mění v závislosti na teplotě a při kontaktu s tělesným teplem měkne jejich část; do původního tvaru se změklá část vrací pomalu, a tím se přiměřeně rozloží tlak na lidské tělo. Tyto matrace jsou přizpůsobivé a stabilizují polohu těla, což je pozitivní pro krevní oběh a zmírnění bolesti zad;
  • latexové matrace nebo matrace z lehčené pěnové gumy si získávají stále větší oblibu, protože se také deformují jen v té části, na kterou působí tlak. Její okolí zůstává bez deformace, mohou obsahovat složku s antibakteriálním účinkem, čímž se minimalizuje možnost vzniku plísní.

Nemělo by se zapomínat ani na hygienu lůžka a jeho snadnou údržbu, proto je dobrým řešením snímatelný potah matrace.

Neméně důležitým prvkem pro zdravý spánek je rošt, na němž je matrace položena. Existují různé typy, ovšem platí jednoduché pravidlo: na předpjatý lamelový rošt je vhodnější matrace z polyuretanové pěny nebo latexu a pod pružinovou matraci je vhodnější pevný rošt. Dáme-li na předpjatý rošt pružinovou matraci, snížíme jeho tvrdost.

Vývoj neobchází ani matrace a na trh se dostávají zajímavé novinky. Například nový materiál Geltech, který se může deformovat ve všech směrech, a tak dodává tělu lepší oporu než pěnové jádro matrace. Díky 3D deformaci má schopnost rozkládat tlak, takže během spánku se nenarušuje krevní oběh, nedochází k proležení a spánek je podstatně klidnější. Tento materiál má dobrou tepelnou vodivost a zároveň schopnost akumulace tepla. Tepelná setrvačnost je základním prvkem termoregulace, která zajišťuje odvod přebytečného tepla. Gelové segmenty vložené do plochy matrace vytvářejí akupresurní body, které pomáhají uvolnit svalstvo.

Uloženo v ložnici aneb Dobré vztahy šatny a ložnice
Šatna nebo šatní skříň by měly být přirozenou součástí ložnice, aniž byste si uvědomovali jejich objem a množství věcí v nich. Určitě by neměly působit těžkopádně – a to se vám podaří, jen pokud nebudete vnímat hloubku nebo boční stěnu šatní skříně. Proto, je-li to jen trochu možné, vytvořte si šatnu jako samostatnou místnost u ložnice nebo jako samostatnou uzavíratelnou část ložnice. Ideální je, když šatna tvoří hygienický filtr mezi ložnicí a koupelnou. Dobře navržená šatna dokáže vyřešit všechny problémy s ukládáním věcí a může ušetřit až 4 m2 z obytné plochy bytu. Pro samostatné šatny také mluví fakt, že v nich kromě oblečení můžete skladovat i jiné potřebnosti. Například žehlicí prkno, které potřebujete mít po ruce, když ráno spěcháte a vaše oblíbená sukně je pokrčená. Za zavřenými dveřmi šatny vás určitě ve spánku strašit nebude.

Pokud vám prostorové možnosti bytu nedovolí vybudovat si prostornou šatnu v blízkosti ložnice, řešení s podobnou funkcí mohou představovat vestavěné skříně. Vestavěná skříň dnes už naštěstí nepředstavuje jen z nouze ctnost, ale proměňuje se v interiérový akcent ložnice nebo hledá soulad s celkovým konceptem prostoru, ať už z hlediska materiálů nebo barev. Dobře prostorově navržená vestavěná šatní skříň dokáže udělat s prostorem ložnice doslova divy. Nezabírá zbytečně místo, a přesto je prostranná a její vnitřní vybavení si může každý dát ušít na míru. Výrobci se snaží řešit výplň dveří zajímavými materiály a jejich vzájemnými kombinacemi tak, aby skříně nepůsobily rušivým dojmem, ale naopak tvořily dekorativní prvky interiéru. Jejich velké plochy se dokonce začínají využívat jako podklad pro umístění uměleckých výtvarných děl.

Jestliže se v žádném případě nechcete pouštět do stavebních úprav nebo se vám vestavěné skříně prostě nepozdávají, neobávejte se, že nebudete mít moderní interiér, využijete-li pro odkládání oblečení v ložnici klasické skříně. V prostorné a vzdušné ložnici překážet nebudou, mohou dokonce pomoci při zútulnění velkého prostoru. V malé ložnici je to ovšem ke zvážení – velké a masivní skříně vám doslova seberou prostor. Pokud však nepotřebujete velké množství oblečení a pravidelně ho třídíte a vyměňujete, samostatně stojící skříň menších rozměrů vám úplně postačí. Skříně působí méně mohutně, když je není vidět zboku, ale jen zpředu.

Skříně nemusejí stát vždy u stěny. Použijí-li se k rozdělení prostoru, lze právě v dlouhých a úzkých prostorech vytvořit oddělený pohodlný a útulný koutek na spaní.

Text: Kamila Ďuríková
Foto: archiv firem a vydavatelství
Zdroj: Home 01-02/2009

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier ložnice nábytek do ložnice Skříně do ložnice
Sdílejte článek

Diskuze