V budově liberecké polikliniky vytvořili inspirativní bydlení s duší
V budově liberecké polikliniky vznikl inspirativní střešní byt. Ačkoliv je určen ke krátkodobému pronajímání, obsahuje mnoho prvků, které se hodí do interiérů pro dlouhodobé bydlení. Tento byt je výhodný i polohou – i když se nachází v historické části města, je z něj blízko i do Jizerských hor. Bydlení pro dva lidi je laděno do bílých tónů, které jsou otepleny dubovým dřevem a doladěny elegantní petrolejovou a modrou barvou.
Centrum bytu a všeho dění v něm tvoří denní zóna. Spojuje bílou matnou rohovou kuchyň s jídelní částí a obývacím pokojem. Předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem naznačuje dřevěný trám a samotnou zadní část pohovky v působivé petrolejové barvě.
Bílý monolit kuchyně působí jako socha v prostoru – je elegantní a osvětlující. Zástěna linky a pracovní deska nesou betonový dezén, na jehož podkladu vynikají černé spotřebiče a doplňky.
Neviditelné úchytky, textury a barvy
Dojem jednoduchosti a čistoty umocňují neviditelné úchytky a bezúchytková řešení. Josef Trakal, designér, který celý projekt řešil, dotvořil jídelnu kruhovým stolem se středovou nohou a jídelními čalouněnými židlemi v temně modré barvě. Čalounění a barevnost židlí zjemňuje strohost ostatních řešení. Obývací část zútulňuje dřevěný lištový obklad stěny za televizí.
V podkroví je ložnice, koupelna i šatník
Noční zóna se nachází v horní části bytu. Vyjdete do ní po dubovém schodišti umístěném podél jedné ze stěn denní zóny. Pod stropem „zavěšený“ spací prostor obsahuje manželskou postel oděnou do kombinace bílé a modré barvy.
Autor projektu dodal texturu tomuto prostoru speciálním způsobem – v záhlaví postele použil vzdušnou kovovou konstrukci jako dekoraci, která zároveň vytváří pocit bezpečí i soukromí. Za povšimnutí stojí bílé minimalistické noční stolky, které nemají žádné nohy, jsou vlastně součástí postele. Na ložnici navazuje šatník a koupelna s toaletou.
Je obložena obklady s dekorem dřeva v několika odstínech hnědé. Všimněte si atypických věšáků na chodbové betonové stěně, různých druhů svítidel, skleněných konferenčních stolků kruhového tvaru či malého okénka u postele.
Kdo je Josef Trakal?
Designu se věnuje už šestnáct let. Studoval v ateliéru architekta Vojtěcha Šruta. Pokračoval studiem na Technické univerzitě v Liberci, kde prošel ateliérem, který vedli designérka Leona Matějková, režisér Jaroslav Brabec a architekt Bořek Šípek. Po studiu si zvolil odvětví interiérového designu, kterému se věnuje dodnes ve vlastním ateliéru Josef Trakal design. Navrhuje jak soukromé, tak i komerční interiéry. Momentálně též vede ateliér designu na střední škole, kde kdysi sám studoval. Na jeho interiérech je patrné nadšení řemeslem, vyzařuje z nich funkčnost, estetičnost a hlavně příjemná atmosféra.
Masaryčka Liberec
interiérový designér: MgA. Josef Trakal
lokalita: Liberec, ČR
realizace: 2021
plocha: 60 m2
Sabína Zavarská
Zdroj: JTdesign
Fotografie celků: Jakub Klíma a Josef Trakal
Fotografie detailů: Daniel Zuzánek