Zdroj: iStock

Výhody a nevýhody mezonetu: Je to typ bytu, který si zamilujete

04. 11. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Byt, nebo dům? Existuje i varianta "něco mezi tím". Nazývá se mezonet, vícepodlažní byt, který je vertikálně rozdělený vnitřním schodištěm. Pro mnohé jde o vysněné bydlení. Ale má své nevýhody.

Mezonet je francouzské slovo a znamená v překladu „domeček“. V Česku nemá tento typ bydlení velkou tradici, v meziválečném Československu šlo o záležitost luxusních a experimentálních staveb, některé mezonetové byty pak vznikly v horním podlaží standardních činžovních bytů.

Projekty hromadné bytové výstavby po 2. světové válce byly navrhovány ve snaze získat co nejvíce bytů při co největší úspoře místa. Tak se mezonety staly ještě vzácnější, i když v 60. letech přece jen začaly v nějaké Praze vznikat, a to dokonce i v panelových domech.

Přečtěte si také:
Mezonetový byt v pražských Vinohradech oživili barvami. Vzniklo tak atypické schodiště, které poutá pozornost

Stylovost, více světla a prostoru

Čím je vlastně mezonet lákavý? Jsou praktické výhody – je například jen na vás, jak vnitřní prostor strukturujete. Můžete do patra umístit ložnice a dolů společenské místnosti. Nebo horní část pojmete jako pracovnu, odpočinkovou zónu nebo místo pro odkládání věcí, které v každodenním provozu tolik nepotřebujete.

Mezonet nabízí více prostoru. Na stejné výměře získáváte více metrů čtverečních místa než v klasickém bytě (což se ale také podepisuje na ceně bytu).

A pak jsou další výhody, které nelze vyčíslit. Mezonet působí luxusně a atraktivně, má svoji osobitou atmosféru. Protože v mezonetových bytech jsou velká okna, dostává se do interiéru více světla. Otevřený prostor znamená, že zde dochází k lepšímu proudění vzduchu.

Vertikální prostor mezonetu můžete zaplnit pokojovými rostlinami.

Vertikální prostor mezonetu můžete zaplnit pokojovými rostlinami. Zdroj: Lukáš Karas

Prostor nelze rovnoměrně vytopit

Mezonet ale nemá jen samé výhody. Mínusem je například problém s vytápěním. Majitele mezonetového bytu v zimním období většinou najdete schované v horním patře. Jakmile začnou topit, teplý vzduch logicky stoupá nahoru. Mezonetový byt je tedy vytopený nerovnoměrně.

Problémem je rovněž schodiště. A to zejména pro staré lidi, jejichž kolena zde logicky trpí. Mladé rodiny s malými dětmi si možná také nechají zajít chuť. Na schodech hrozí batolatům a neopatrným dětem nebezpečí.

Běžné je prostor vertikálně rozdělit na společenskou a soukromou část.

Běžné je prostor vertikálně rozdělit na společenskou a soukromou část. Zdroj: iStock

Abyste zde mohli bydlet, musíte být “mezonetový” typ

Zkrátka, stylovost a prostornost mezonetu není zadarmo. Bydlení v mezonetu je vhodné jen pro určitou skupinu lidí. Kdo ale je “mezonetový” typ a na takový byt narazí, ten ať neváhá. Je to typ bytu, který si zamilujete a jakmile si ho “zabydlíte”, nebudete se odsud chtít jen tak odstěhovat (autor tohoto článku hovoří z vlastní zkušenosti).

FOTOGALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock, Lukáš Karas
Zdroj: https://goodmove.co.uk/blog/buying-advice/the-pros-and-cons-of-buying-a-maisonette/

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design mezonet mezonetové byty
Sdílejte článek

Diskuze