Zdroj: Studio Flusser

Pražský mezonet plný čísla 69: Pyšní se titulem interiér roku

31. 08. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Máte-li silný vztah k umění, jste-li vášniví sběratelé uměleckých děl nebo máte-li rádi umění pro vlastní potěšení, budete chtít být jím obklopeni i ve vaší domácnosti. Rekonstrukce mezonetu v pražském Žižkově se nesla ve znamení svěžích barev, nezvyklých tvarů a čísla 69, které z obrazu Vladimíra Houdka proniklo i do detailů na různých místech bytu a částech nábytku. Vzniklo jednoduché vzdušné a svěží bydlení pro mladou rodinu, která umění rozumí, umí ho docenit a těšit se z něj.

Použité barvy, tvary ani samotné číslo 69, které se nenápadně ukrývá na různých místech bytu, nevznikly náhodou. Inspirací k celému interiéru byly obrazy, které mají majitelé v oblibě.

Barevná kuchyně

V kterékoliv místnosti se můžete cítit rovnou jako v uměleckém díle. Zdroj: Studio Flusser

Není to typ sběratelů zahlcených uměním. Je to mladá rodina, která se uměním ráda inspiruje a nachází v něm vlastní potěšení. Právě proto chtěli majitelé dát důstojné místo obrazům, barvám a tvarům, které je inspirují.

Přečtěte si také:
Mezonetové bydlení v piano nobile je plné charizmatu

Proč právě 69?

Číslo 69 má v tomto případě silný význam vyplývající z dominantního uměleckého díla umístěného v kuchyni. Inspiraci uměním při návrhu rekonstrukce konkretizují její autoři z ateliéru No Architects takto:

„Do návrhu jsme zakomponovali dvojici výrazných obrazů a současně jsme návrh zakomponovali do obrazů. Číslo šedesát devět vykukuje z kapotáží topení i z nábytku, ale především je zastoupeno přímo v obrazu Vladimíra Houdka, který má pro majitele zvláštní význam. Nezvykle divoce tvarované okraje obrazu se například propisují do zakončení dvířek kuchyňské linky,“ uvádí.

Pohled na skříně z pohovky

Dvoupodlažní byt je kompletně zrekonstruován. Zdroj: Studio Flusser

„Setkání barevnosti obrazů i interiéru mluví samo za sebe. Kromě zřejmých vztahů jsou tu i méně nápadné – například odstín stěrky za knihovnou. Ten byl namíchán tak, aby ladil s obrazem Jozefa Bolfa. K jeho noblesní melancholii se přidávají svítidla ve tvaru slz, ale například i umístění v ose výhledu na Vodopád na slepé stěně žižkovského paneláku od Patrika Hábla,“ dodávají.

V každé místnosti jako v uměleckém díle

Fascinace a inspirace uměním dostává při této realizaci nezvyklé rozměry, protože obrazy pronikají do interiéru a interiér se zároveň stává součástí obrazů. V kterékoliv místnosti se můžete cítit rovnou jako v uměleckém díle. K tomu se i přidává hra s materiály a texturami, nejen s barvami.

Šatna

Barvami se v bytě nešetřilo. Zdroj: Studio Flusser

Autorům se podařilo vytvořit interiér, kde současné umění není redukováno na zaměnitelnou dekoraci. Konečně není se čemu divit, protože studio No Architects je postaveno na spolupráci architekta a vizuální umělkyně. Vedle toho řešili i mnoho praktických problémů, a to rozšíření kuchyně či šatny, dále kapotáž technologií, místo pro pracovnu a podobně.

Přečtěte si také:
Moderní mezonetový byt jako nadstavba domu z minulého století. Vládne v něm jednoduchost, čistota a geometrie

Nová dispozice, sanita, povrchy i schodiště

Dvoupodlažní byt je kompletně zrekonstruován. Změnila se dispozice, byla vyměněna sanita, nové jsou všechny povrchy. Úprava se týkala i vytápění, přibyla klimatizace, dokonce i schodiště bylo přestavěno. K němu autoři přidali působivé „sakrální“ osvětlení. Veškerý nábytek, od postele přes skříně až po jídelní stůl, je navržen na míru.

Ložnice

I ložnice vyniká svou originalitou. Zdroj: Studio Flusser

Použité materiály:

 • dubové parkety
 • keramické obklady a dlažby
 • truhlářské výrobky – lakovaná MDF
 • dubová dýha a masiv
 • umělý kámen
 • textilní čalounění
Stůl se dvěma židlemi

I dětský pokoj hraje barvami. Zdroj: Studio Flusser

Mezonet 69 se stal absolutním vítězem soutěže Interiér roku 2021 a zároveň si odnesl vítězství v kategorii Rekonstrukce.

Mezonetový byt „Šedesát devět“

architektonický ateliér: No Architects, www.noarchitects.cz
autoři: MgA. Jakub Filip Novák, MgA., Mgr. Daniela Baráčková, Ing. arch. Ján Šefčík
lokalita: Praha 3-Žižkov, ČR
hrubá podlahová plocha: 130 m²
užitná plocha: 100 m²
projekt: 2020
realizace: 2021
dodavatel: CZ interiéry, s. r. o., www.czinteriery.eu

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser, www.studioflusser.com
Zdroj: www.linka.news

Kategorie: Design interiérů Moderní byt
Tagy: mezonet Praha umělecké artefakty
Sdílejte článek

Diskuze

 • Je to hezké, jenom se mi zdá, že některé chodby jsou trochu úzké, ale možná je to fotografem.
  Jinak číslo 69 je opravdu velmi inspirativní…

  Petr Jukl