Zdroj: Shutterstock

9 chyb při rekonstrukci koupelny, kterým je dobré se vyhnout

21. 09. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Při jakékoliv rekonstrukci, úpravě či jen změně designu děláme chyby. Nejvážnější jsou však ty, které nastanou při výraznějších stavebních úpravách. Rada nad zlato: poučte se z omylů, které udělali jiní!

Asi žádná místnost není tak náročná na rekonstrukci jako koupelna. Nejde jen o výběr správných materiálů, baterií, praktičnost celku či vizuální dojem. Při takové proměně je třeba počítat i s tím, že několik dnů až týdnů nebudete moct používat hygienické zázemí.

Přečtěte si také:
Koupelna uklizená jako od profesionála? S těmito jednoduchými kroky to zvládnete taky!

Většina majitelů bytů a domů proto řeší rekonstrukci koupelny v období, kdy jsou na dovolené nebo kdy mohou děti odvést k prarodičům. Případně si krátkodobě pronajmou náhradní bydlení – ideálně blízko místa rekonstrukce, aby měli vše pod kontrolou. Je to sice finančně náročnější, ale určitě pohodlnější řešení než hledat možnosti hygieny jiným způsobem.

Vana

Některé řešení koupelen mohou být velmi krásné, ale nepraktické. Zdroj: Shutterstock

Rekonstrukce domácnosti je vzrušující proces, ale spolu s ní přichází i stres a velká zodpovědnost při rozhodování. Nakonec rozhodujete o věcech, které se nezmění celé roky, možná i desetiletí. Sesbírali jsme nejčastější chyby, kterých domácí při úpravách koupelny velmi litovali. Nemluvě o finančních nákladech na jejich odstranění.

1. Měníte plán během rekonstrukce

Častou chybou při úpravách různých prostor – a o to výraznější u koupelen – je fakt, že domácí si objednají firmu, dohodnou termín a výběr materiálů či zařízení řeší až dodatečně, nejednou během proměny. Stejně nedobré je, když hledáte inspiraci až v průběhu prací nebo neustále měníte svá rozhodnutí.

Rekonstrukce koupelny

Jednou z chyb je dělání změn během rekonstrukce. Zdroj: Shutterstock

2. Necháte se oklamat efektem showroomu

Je snadné zamilovat se do předmětů vystavených v showroomu. Ale když nebudete mít přeměřené, navržené a odborně prokonzultované nejzákladnější vybavení koupelny, není vhodné kupovat si další zařízení. Mnozí lidé se spálí v tom, že vana, toaletní stolek či skříňka působí v showroomu krásně, vzdušně a moderně. Tyto výstavní místnosti však obvykle mají jen jednu nebo dvě stěny, což vytváří dojem vzdušnosti a prostoru, jaký ve své koupelně nemáte.

Proto úpravy konzultujte s odborníkem, který ví, jak dané předměty působí v menších celcích, a zná vaše prostorové možnosti. Dokáže vytvořit alternativní řešení, ze kterých si určitě vyberete.

3. Zapomenete na hydroizolaci

Nebo ji jednoduše vynecháte z důvodu finanční úspory. Bohužel, tato chyba je při řešení koupelen fatální a nevyplatí se ani rekonstruovat na vlastní pěst, pokud nejste skutečně odborník na práci ve vlhkých prostorech a s vodou.

Koupelna v rekonstrukci

Nejlepší je si udělat návrh rekonstrukce ještě než se s ní započne. Zdroj: Shutterstock

Jinými slovy – koupelna je místnost, kde má přístup „udělej si sám“ nepsaný zákaz. Kvalitní hydroizolace je v každé koupelně nutností. Nemá smysl vydat tisíce na rekonstrukci, když neřešíte i výměnu, či alespoň odbornou kontrolu vodovodních trubek. Někdy dokáže voda z narušeného potrubí prosakovat do zdiva celé roky, než problém odhalíte. Řešení je podstatně náročnější, nemluvě o vysokém riziku vzniku plísní a znehodnocení zdiva.

Malá místnost potřebuje hodně odborníků

I když je koupelna obvykle malá místnost, na její rekonstrukci potřebujete různé řemeslníky – od zedníků přes malíře, obkladače, instalatéry, kominíky, truhláře až po elektrikáře a specialisty na montáž zrcadel. Proto je šikovnější řešit rekonstrukci s firmou, která má všechny tyto odborníky pod palcem a umí zajistit, aby jejich práce na sebe plynule navazovaly.

4. Chcete, aby v ní bylo všechno

Ano, volně stojící vana je nádherný a mimořádně trendy prvek, ale tento styl vany se nehodí do všech koupelnových prostorů. Podobně to platí o velkých umyvadlech. Jsou praktické, ale pokud vám má umyvadlo zablokovat polovinu koupelny, asi bude spíš na obtíž.

Opět pomůže přesně vyměřený a nakreslený plán, díky kterému si snadno vyberete, jaká velikost vany a umyvadla bude ve vaší koupelně fungovat nejlépe. Existují aplikace, které vám pomohou zobrazit vaši představu a kde můžete zkoušet různé designové styly.

Náš tip: Pamatujte na to, že čím víc podlahy zůstane odkryté, tím vzdušněji a prostorněji bude koupelna působit. Nepřeplňte ji.

5. Zapomenete na úložný prostor

V nevelkých koupelnách je lákavé zapomenout na úložný prostor. Řeknete si, že prášky na praní, čisticí přípravky či kosmetiku odložíte jinam. Ale v konečném důsledku zjistíte, že je to velmi nepraktické, a přece jen potřebujete mít tyto věci uložené v koupelně.

Úložné prostory v koupelně

Opomenutí úložných prostorů se může nevyplatit. Zdroj: Shutterstock

Proto už při prvních představách a náčrtech věnujte pozornost úložnému prostoru a naplánujte si ho dostatek. Nic nepokazí zrekonstruovanou koupelnu víc než toaletní potřeby, které se hromadí okolo vašeho umyvadla, vany a sprchy. Zapuštěné police a skříňky jsou fantastickým způsobem, jak mít v koupelně vždy pořádek. Sprchové výklenky jsou další inovativní možností, jak do koupelny přidat designový, a přitom velmi praktický prvek.

6. Vyberete úpravu, která se nedá realizovat

Přesunout vanu, sprchu, toaletu, radiátor či umyvadlo na opačnou stranu koupelny může vypadat jako dobrý nápad a skutečně i praktické řešení. Nezapomínejte však na to, že takové změny znamenají přemístění vodovodního potrubí. Není to tedy ani zdaleka tak jednoduché jako přemisťování nábytku. Kromě finanční i pracovní náročnosti je to nejednou dokonce nemožné a objeví se vám mnoho dalších problémů, které budete muset řešit.

7. Nedostatečná ventilace

Mnohé koupelny nemají žádné okno nebo jen malou větračku. Ideální je přitom pravý opak – přirozené světlo a proudění vzduchu minimalizuje riziko plísní. Představte si, že vydáte čas a peníze na koupelnu, kterou dříve či později znehodnotí nevzhledná a škodlivá plíseň. Pokud máte dům, zvažte v rámci rekonstrukce zvětšení okna. V žádném případě nezapomeňte na výkonný ventilátor.

Přečtěte si také:
V koupelně se Sarou Nicole Rossetto: Italská top influencerka proměnila svůj sen o luxusní designové koupelně ve skutečnost

8. Koupelna na jeden rok

Jestli chcete mít jistotu, že vaše koupelna bude působivá i za několik let, držte se klasických témat. Změnit barvu obkladů v koupelně je o dost dražší než změnit šatník. Vyhrávají neutrální nadčasové vzory. Aktuální trend vnesete do koupelny i mnohem levněji – drobnými dekoracemi či výběrem ručníků.

Rozvržení koupelny

Někdy se vysněná koupelna může lišit od výsledného díla třeba i kvůli nedostatku prostoru. Zdroj: Shutterstock

9. Nerovnováha mezi funkčností a krásou

Ujistěte se, že položky, které si vyberete do nové koupelny, jsou nejen krásné, ale i praktické. Koupelnu budou používat všichni členové domácnosti, a proto by měla fungovat pro každého stejně dobře.

Jak se vyhnout chybám?

Představu o tom, jak by měla vaše koupelna po rekonstrukci vypadat, si do detailu promyslete už dopředu. Případně oslovte interiérové studio, které vám udělá přesné 3D návrhy. Inspiraci snadno získáte z časopisů, které se věnují designu koupelen, nebo si prohlédněte web a sociální sítě, kde najdete různé nápady.

Pokud jde o styl koupelny, měl by navazovat na styl celého bytu či domu. Vše si raději třikrát dobře promyslete a zkonzultujte s odborníky, protože změnit názor po začátku prací bývá nejen pracné, ale i nákladné.

Fotogalerie

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: chyby při zařizování rekonstrukce Rekonstrukce koupelny
Sdílejte článek

Diskuze