Víte, proč byste měli při praní používat ocet?
Ocet je podobně jako jedlá soda produkt, který oceníte nejen při vaření či pečení. Pravděpodobně už znáte metody, jak ho použít k čištění mikrovlnky, připálených hrnců nebo jak z octa vyrobit domácí přípravek na čištění povrchů. Víte však, jak se dá zužitkovat při praní?
Použijete-li ocet při praní prádla, dokáže za málo peněz udělat hodně muziky. Má schopnost vybílit, rozjasnit tkaniny, zároveň likviduje pachy a změkčí oblečení bez agresivních chemikálií. Když kupujete ocet, který chcete použít na praní, vždy si vyberte destilovaný bílý ocet. Neobsahuje žádná přírodní rostlinná barviva, která by mohla zašpinit oblečení.
7 důvodů proč přidat ocet do praní
1. Zbaví prádlo i pračku zápachu, přičemž ji dezinfikuje
Plná pračka mokrého oblečení může vést k tvorbě plísní a zápachu – především když do ní vkládáte špinavé mokré ručníky průběžně, nebo zapomenete vybrat vyprané prádlo. Pračku jednoduše vyčistíte tak, že do dávkovačů nalejete dva hrnky destilovaného bílého octa a spustíte praní na nejvyšší teplotu nebo čisticí cyklus pračky. Potom ještě jednou nechejte pračku prát naprázdno, tentokrát s přidáním trošky práškového čisticího prostředku.
Tento postup funguje při malém množství plísně a u kyselého zápachu. Při větších problémech budete muset použít agresivnější ošetření.
2. Rozjasní a vybílí oblečení
Kyselina octová v destilovaném bílém octu je tak jemná, že nepoškodí pratelné tkaniny. Navzdory tomu je dostatečně silná na to, aby rozpustila zbytky, které nechávají v oblečení přísady v pracích prostředcích. Stačí přidat půl hrnku octa do posledního máchání a prádlo bude mít jasnější barvy, bílé oblečení rozjasní, vybílí. Destilovaný bílý ocet přidejte do dávkovače místo aviváže.
Funguje i na skvrny. Chcete-li, aby byly zabarvené bílé ponožky a špinavé utěrky opět bílé, přidejte hrnek destilovaného octa do velkého hrnce s vodou. Vodu přiveďte do varu, odstavte a vložte do hrnce špinavé prádlo či utěrky. Nechejte je namočené přes noc a potom je vyperte jako obvykle. Pozor, tato metoda je vhodná jen na tkaniny ze stoprocentní bavlny!
3. Přirozeně změkčuje tkaniny
Destilovaný bílý ocet působí jako přírodní aviváž a nezanechává na prádle žádné zbytky. Stačí přidat půl hrnku do posledního cyklu máchání. Máte-li rádi jemnou vůni, přidejte do lahve octa pár kapek esenciálního oleje, například levandulového.
4. Pomůže odstranit chlupy domácích zvířat z oblečení
Máte-li domácí zvířata, ať už psy, nebo kočky, zřejmě se často trápíte s chlupy zachycenými na oblečení a jiných tkaninách. Víte však to, že přidání půl hrnku bílého destilovaného octa do cyklu máchání pomůže odstranit chlupy domácích zvířat z oblečení?
Pomáhá též zlikvidovat barevná vlákna, která se tvoří tehdy, když jste omylem vyprali něco tmavého se světlým.
5. Odstraní zápach a skvrny z potu
Když vás čeká praní sportovního prádla či trička dcery nebo syna z tělesné výchovy, může se hodit intenzivnější čištění s odstraněním pachů a skvrn v podpaží. Jak na to? Sprejovou láhev naplňte neředěným destilovaným bílým octem. Nastříkejte ocet přímo na látku z vnitřní strany oblečení v podpaží a nechejte ho působit alespoň deset minut. Potom oblečení běžně vyperte. Ocet pomáhá též odstranit zbytky deodorantu, které zůstaly na oblečení, a zabrání žloutnutí v oblasti podpaží.
6. Udržujte tmavé oblečení skutečně tmavé
Je to zajímavé – bílé tkaniny vybílí, barevné rozjasní a tmavé oblečení vyprané s octem bude vypadat tmavší, bez nánosu matnosti. Stačí přidat půl hrnku destilovaného bílého octa do cyklu máchání a odstraní zbytky pracího prostředku, které způsobují, že černé oblečení často vypadá matně.
7. Prádlo zbaví pachu kouře
Pokud jste byli v přítomnosti kuřáka nebo sami kouříte, oblečení velmi rychle načichne nepříjemným cigaretovým kouřem. Jak se ho zbavíte? Přidejte do pracího cyklu půl hrnku destilovaného bílého octa.
Destilovaný bílý ocet je účinný i při odstraňování silného zápachu kouře nejen z oblečení, ale i z místností, kde se kouřilo či hořelo.
Tip redakce: ocet vyčistí i žehličku
Minerální usazeniny z vody mohou po čase ucpat parní otvory a trysky žehličky. Chcete-li vyčistit žehličku a odstranit tyto usazeniny, naplňte nádobu na vodu roztokem destilovaného bílého octa a destilované vody v poměru 1 : 1. Postavte žehličku do svislé polohy na žáruvzdorný povrch a nechejte ji napařovat asi pět minut.
Když žehlička vychladne, opláchněte nádržku destilovanou vodou. Naplňte ji opět vodou a uvolněné nečistoty zachyťte na starý hadřík tak, že ho několik minut budete žehlit, abyste odstranili všechny zbytky.
Potřebujete odstranit připáleniny z čelní desky žehličky? Potřete ji pastou ze stejných dílů destilovaného bílého octa a soli. Důkladně utřete hadříkem navlhčeným v octu a máte hotovo.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com