Zdroj: Shutterstock

Na co si dát pozor při výběru nového umyvadla a vany?

18. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Zlákaly vás trendy vany a umyvadla? Vězte, že výběr sanitárního vybavení v koupelně v první řadě ovlivňují možnosti prostoru a instalační parametry. V úvahu je však třeba vzít i vaše každodenní hygienické návyky.

Umyvadlo jako praktický kousek

Když vybíráte umyvadlo, měli byste jako první brát v úvahu ergonomii čili všeobecné pohodlí a zdravotně vyhovující parametry sanity, které vás nenutí setrvávat při očistě v nepřirozené poloze nebo dělat komplikované pohyby.

Umyvadlo s květinou

Praktické modely umyvadel vyřeší problémová místa koupelny, malé prostory, případně usnadní celkové fungování při očistě. Rohová umyvadla můžete vtěsnat i do maličkých WC, zatímco dvojumyvadla mohou najednou pohodlně využívat dvě dospělé osoby. Zdroj: Shutterstock

Dobře zvažte nejen tvar a materiál umyvadla, ale i jeho sladění s vybranou baterií. Pokud menší model baterie umístíte na samotný okraj velké mísy, bude obrovský rozměr umyvadla úplně zbytečný. Naopak, malé umyvadlo si žádá subtilnější baterii s dobře nasměrovaným výtokem, aby voda nestříkala mimo mísu.

Jaký model vybrat?

V zásadě si můžete vybrat mezi třemi základními typy umyvadel – nábytková nebo zapuštěná umyvadla, umyvadla na skříňku a samostatně stojící modely. Volně stojící umyvadla působí efektně a elegantně, často se dají sladit i se samotnou vanou.

Zapuštěné umyvadlo

Zápustná umyvadla v desce nadchnou především milovníky čistých linií. Umyvadlo zkombinujte se skříňkou, která bude mít moderní vzhled, bude maximálně funkční a poskytovat dostatek úložného prostoru. Zdroj: Shutterstock

Nevýhodou je nedostatek úložného prostoru nejen v prostoru umyvadla, ale i pod ním. Pokud toužíte po zajímavém kousku a zároveň chcete více místa na kosmetiku, vyberte si raději umyvadlo na skříňku. Jednoduše ho postavíte na nábytkový kousek, případně desku, na které se bude takový solitér pěkně vyjímat.

Dřevěné umyvadlo

Pokud máte v koupelně okno, umístěte umyvadlo do jeho blízkosti, případně tak, aby na něj ráno či odpoledne dopadalo nepřímé sluneční světlo. Zdroj: Shutterstock

Nábytková umyvadla jsou pro změnu vkusně zakomponována do skříňky, ať už jako polozapuštěná, nebo kompletně vestavěná, nepůsobí proto na první pohled jako sanitární kousek – zde však myslete na to, že umyvadlo zabere značnou část vnitřního objemu skříňky, takže ji nevyužijete celou. Umyvadla mohou být zároveň namontovaná i do stěny, předem se však ujistěte, že zdivo má dostatečnou nosnost.

Doporučená výška umyvadla je 80–85 cm, když však oba dva partneři nebo vícero členů domácnosti patří mezi vyšší lidi, můžete montážní otvory situovat výše i o 10 cm. Hendikepovaným osobám na vozíčku více vyhovuje výška okolo 65–80 cm, díky čemuž je umyvadlo dostupné i v sedě.

Vana je dominanta koupelny

Vana dokáže zabrat podstatnou část prostoru v koupelně, proto dobře zvažte, zda ji opravdu potřebujete. Od jejího designu se bude odvíjet i tvar a velikost ostatních sanitárních či nábytkových prvků.

Vana u okna

Vanu si vyzkoušejte, než si vyberete tu pravou – hlavně pokud ji plánujete využívat na relaxaci. Když si do ní lehnete, měli byste se cítit maximálně pohodlně. Prověřte si hlavně její délku, opěrku hlavy a loktů. Zdroj: Geberit

Nejvíce se hodí lidem, kteří rádi a často relaxují nebo mají menší děti, které ocení koupel s bohatou pěnou a hračkami. Opatřit si a namontovat sprchový kout může být jednodušší, některé modely van oproti tomu vyžadují i řádné statické prověření nosnosti podlahy či stropu – týká se to hlavně samostatně stojících modelů.

Přečtěte si také:
Minimalismus v koupelně: Doporučení, jak kombinovat barvy pro dokonalý odpočinek

Ostatní typy van vyžadují ještě zhotovení obezdívky, která obvykle sahá až k hornímu okraji vany. Obložené tvárnice můžete potom využít jako odkládací prostor na kosmetiku či svíčky.

Základní modely van mají délku 170 cm, existují však i větší a prostornější typy. Na trhu jsou dostupné i menší modely, které ušetří prostor, ale i rohové či asymetrické solitéry.

Vana se zástěnou

Milujete sprchu i koupel? Potom si pořiďte vanu se zástěnou, díky které se tu pohodlně osprchujete. Levnější zástěny jsou vyrobené z plastu, dražší z bezpečnostního skla. Mohou být fixní nebo skládací, čiré, matné nebo doplněné pískovaným motivem. Zdroj: Shutterstock

Při výběru myslete na vhodné umístění odtoku, aby nepředstavoval překážku v sedu či lehu. Z hlediska designu se dnes fantazii meze skutečně nekladou – oválné vany působí v prostoru jemně a ladně, obdélníkové hranaté modely podtrhnou atmosféru industriálního či skandinávského stylu v koupelně.

Náročnější uživatelé mohou zvolit i hydromasážní vany, které jsou menší verzí vířivky, či samostatně stojící retro vany na nožičkách.

V harmonii s baterií

Pozor na možnosti osazení baterie, které vám umožňuje konkrétní sanitární model, ať už jde o vanu, nebo umyvadlo. Některé totiž mají instalační otvor na baterii umístěný přímo v sanitě, jiné vyžadují samostatnou instalaci baterie do stěny nebo pod omítku, v případě van i do podlahy.

Vana s baterií v podlaze

Vanová baterie do podlahy působí luxusně a často se to odráží i v její ceně. Vyžaduje i volbu správného montážního tělesa. Zdroj: Shutterstock

Podomítkové systémy jsou v současnosti velmi oblíbené, protože všechny trubky, hadice, držáky či ovládací prvky zůstávají pěkně skryté ve stěně pod omítkou. Na ploše umyvadla navíc nevzniká žádná „překážka“ a vy můžete využít sanitární solitér i jako odkládací prostor. Výhodu to přináší i z hlediska údržby, protože není třeba náročné čistit patu baterie, ve které se kvůli stékající vodě obvykle vytváří vodní kámen.

Přečtěte si také:
Vyhněte se základním chybám při výběru skříněk do koupelny. Ušetříte si nervy i peníze

Nevýhodou je náročnější instalace a ještě komplikovanější oprava ve zdi. Myslete i na dodržení stavební výšky a dostatečného spádu, dopředu potřebujete vědět i celkový počet výstupů, aby se správně nadimenzoval.

Spotřeba vody ve vaně a sprchovém koutu může být odlišná. Kolik vody vyplýtváte na jednu koupel? Vypočítáte to jednoduše – od objemu vany v litrech odečtěte vlastní váhu (počet kilogramů) a odečtěte ještě 10–20 litrů, aby nebyla naplněná po okraj. Takto vám v průměru může vyjít okolo 100 litrů.

Pokud si vyberete menší model, logicky spotřebujete méně vody. Ve sprše oproti tomu množství litrů závisí hlavně na nastaveném průtoku (běžně okolo 20 litrů za minutu). Úsporné sprchové hlavice mohou mít průtok snížený i na 6–8 litrů, díky čemuž spotřebujete o třetinu až polovinu méně vody než při standardním nastavení.

Jaký materiál zvolit?

I když vanám a umyvadlům se často říká sanitární keramika, není to zdaleka jediný materiál, ze kterého se vyrábějí. O výběru rozhoduje nejen jejich odolnost a trvanlivost, ale i údržba a cena. Keramika představuje zlatý standard, dobře se čistí, ale je citlivější na chemikálie. Standardní a poměrně oblíbený díky přijatelné ceně a nízké hmotnosti je i akrylát.

Podobně jako keramika je odolný a snadno se udržuje, neměl by se však poškrábat. Smaltovaná ocel je trvalá, zároveň však velmi těžká a méně drží teplo, i když se poměrně rychle zahřeje.

Samostatně stojící vana

Samostatně stojící vany jsou sice přístupné z vícero stran, ale myslet je třeba i na další stránku – snadno udržovat by se měla nejen samotná vana, ale i prostor okolo něj. Z hlediska údržby proto mohou být jednodušší samostatně stojící nástěnné vany, které jsou na jedné straně zabudované do stěny. Zdroj: Shutterstock

Samostatnou kapitolou je tzv. litý mramor, což je směs syntetické živice a mletého kamene. Vytváří velký prostor na veškeré tvarování a zbarvení umyvadel a vaniček, ale je citlivý na mechanické poškození i agresivní čisticí prostředky.

Zvolit můžete i méně typickou měď, sklo, kámen, či dokonce dřevo – v tomto případě však nezapomeňte povrch dostatečně dobře ošetřovat proti vlhkosti.

Fotogalerie

Text: Anna Salvová
Foto: Shuttestoc, Archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: sanita umyvadlo vana
Sdílejte článek

Diskuze