Ekoelegance v kuchyni

29. 05. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Naladěná na energetické úspory, funkčně zkomponovaná, tichá a ještě tišší. Její složité mechanismy, osvětlení, elektrospotřebiče, rozvody vody a elektřiny i jiné technické záhady se ukryly pod jednoduchou formou kuchyňské linky. Zeštíhlela. V bílém vypadá zcela nevinně, a přitom se prostorově i svým vnitřním vybavením stále více rozmáhá. Zdrženlivá ve tvarech elegantně kombinuje a střídá tradiční materiály se sklem a ocelí. Z vůle architektů, designérů a někdy i nás samotných určuje další skladbu nyní opět hojně využívané otevřené dispozice domácností.

V Evropě se rodí stále méně dětí, tedy alespoň genetických následovníků původních Evropanů. Když mladí lidé získají po škole nové zaměstnání, sledují spíše kariérní růst, bydlí sami nebo ve dvojici a často bez ambic na vytvoření vícečlenné rodiny. Doba je žene za úspěchem a nutí je držet se pracovního místa. Ve světle tohoto faktu je někdy celkem zábavné sledovat marketingové praktiky výrobců nábytku. Při navrhování vybavení a uspořádání současných kuchyní se často odvolávají na tradici univerzálního rodinného prostoru, který žehná rodinnému štěstí. Kuchyň vyzdvihují jako dominantu bytu či domu a jako zdroj domácí pohody. Skutečnost je však jiná – čím méně má domácnost členů, čím vyšší má příjem, méně času na péči o domov a na přípravu jídla, tím více se kuchyň rozrůstá a vzmáhá; často jen jako projev společenského statusu. Ti, kteří dali přednost rodinnému životu před kariérou, mohou většinou jen snít o velkorysém společném prostoru obývacího pokoje a moderně vybavené kuchyně.

Teplo a světlo domova
Kuchyň dnešní doby by ráda vnesla teplo domova do stále ještě stylově strohého zařízení trendových obývacích pokojů a jídelen. Ty už nemusí důsledně kopírovat materiál ani tvar kuchyňského nábytku. Kvůli stylovému sblížení s kuchyní jsou pro doplňky pokud možno voleny materiály a odstíny, jež byly použity při zařizování kuchyně. Obyvatelé i hosté mají v těsné blízkosti kuchyně najít pohodlí a vnímat domácí pohodu. Jídelní židle se změnily v pohodlná křesla, domácí spotřebiče tiše předou a LED světla šetrně svítí. Tvarují prostor, rozjasňují útroby skříněk, navigují oko pozorovatele k nejreprezentativnějším částem nábytku. Stylové jsou speciální světelné efekty a střídání lesku s matem na všech kuchyňských površích.

Kam spěje styl
Na lednovém veletrhu nábytku v německém Kolíně nad Rýnem zaplnili výrobci kuchyní dvě haly. Reprezentovány byly všechny zvučné značky – Leicht, Rational, Bosch, Gaggenau, Miele, Smeg, Team7, Poggenpohl a mnoho dalších. Ve dvou třetinách expozice Living Kitchen se shodly na elegantním purismu a bílé barevnosti doplněné škálou přírodních odstínů. Designéři s oblibou kombinovali bílé plochy s nerez ocelí, sklem a dřevěnou dýhou, díky čemuž ještě více vynikla kresba dřeva z třešně, ořechu nebo dubu a střízlivé tvary nábytku tak změkčil přímý dotek přírody. Nebylo návštěvníka, který by si nesáhl na povrch některé kuchyňské linky a netestoval, jak mu vyhovuje kombinace kontrastních materiálů. Ve výstavních kójích šlo především o technologii výroby, díky níž se ztenčily stěny nábytku. Bez újmy na kvalitě spojů se kombinovaly materiály odlišného původu a sklo mohlo být použito jak pro police, tak i pro čela kuchyňských skříněk. Technologie výroby plastů pokročila natolik, že plastovým kouskům nelze upřít atraktivní lehký vzhled při zachování funkčnosti. Díky plastu a sklu zeštíhlely nejen solitéry, ale také pracovní desky linek, jídelní stoly a jiné části kuchyní a jídelen, které se donedávna okázale předváděly vyhotovené z nerezu, z přírodního či umělého kamene. Samozřejmostí je dnes i odsávání par – pozornost designérů se tak soustředila na vzhled digestoří a jejich víceúčelovost; díky vhodnému nasvícení působí v kuchyni jako umělecká díla. Myčky nádobí a chladničky zabudované do kuchyňských linek neztrácejí na popularitě, indukční desky působí přímo kosmicky. A jak by ne, když je navrhovala taková designérská esa jako Philippe Starck a Karim Rashid (Gorenje). Důraz na geometrii a estetiku lehkosti ovlivnil i volné dispozice, které ve spojení s odlehčeným nábytkem působí ještě vzdušněji.

TEXT: Marína Ungerová, Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem, Marína Ungerová
ZDROJ: HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Bílá jídelní židle design energie Jídelní stoly a židle Jídelní stůl kuchyň letní kuchyň Plastové jídelní židle  Plastové židle
Sdílejte článek

Diskuze