Nová kuchyň ve starém bytě

04. 12. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

V přístupu, ztvárnění i využití kuchyně jsme zaznamenali za poslední desetiletí v porovnání s ostatními obytnými prostory snad největší změny. Kuchyně se mění z izolovaného prostoru, jak bylo v původní panelákové výstavbě cíleně plánováno, na […]

V přístupu, ztvárnění i využití kuchyně jsme zaznamenali za poslední desetiletí v porovnání s ostatními obytnými prostory snad největší změny. Kuchyně se mění z izolovaného prostoru, jak bylo v původní panelákové výstavbě cíleně plánováno, na prostor vzájemné komunikace. Kuchyň je srdcem bytu, nejrušnější křižovatkou, nejdůležitějším pracovištěm v bytě.

Na jedné straně musí být funkční místností, kde se využívají stále nové spotřebiče, na straně druhé se klade stále větší důraz na její obyvatelnost, všestranné využití, propojení a sladění s ostatními prostory v bytě. Právě proto je rekonstrukce původních kuchyní v panelákových bytech, které nedokáží splnit tyto požadavky, už nevyhnutelností. Na co všechno je třeba myslet, když jste se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně?
 
Dispoziční vztahy
V každé, i té nejmenší kuchyni, můžeme rozlišit tyto části: chladicí centrum, přípravné centrum, varné centrum, jídelní centrum, umývací centrum a odpadové centrum, které na sebe musejí logicky navazovat. Při novém řešení dispozice kuchyňské linky je třeba zabezpečit dostatečný komunikační prostor a plynulost pracovních činností a pohodlnost pohybu. Pro ulehčení kuchyňských prací je nejvýhodnější si seřadit pracovní plochy (při postupu zleva doprava) takto:

• odkládací (odkapávací) plocha,
• dřez s odkapávací plochou, příp. dvojdřez,
• odkládací plocha,
• sporák,
• odkládací plocha.

Bytové jádro

Pokud jste si už ujasnili představu o poloze jednotlivých zařizovacích předmětů i tvaru kuchyňské linky, měli byste zvážit, není-li třeba upravit jednotlivé příčky (pod pojmem příčka rozumíme dělicí stěny s tloušťkou 60 mm, zřídka 80 nebo 85 mm; jen pro srovnání: běžná tloušťka nosných stěn je 150 mm) nebo vyměnit staré umakartové stěny v původním jádru. V případě nevyhnutelné výměny umakartových stěn je vhodné odstranit celé staré jádro a podle připraveného půdorysu začít budovat nové příčky. Musíte přihlížet k tomu, abyste nezatížili existující stavbu a neporušili statiku, proto je vhodné nechat posoudit stavební záměr statikovi. K výstavbě se používají lehké pórobetonové tvárnice nebo sádrokarton. Na stěny, na nichž nebudou žádné rozvody, můžeme použít 50 mm široké pórobetonové tvárnice. V ostatních případech se použijí tvárnice se šířkou 75 nebo 100 mm. Pod pórobeton pokládáme pružnou izolaci, podobně se řeší i boční spoje a spoj pod stropem. Vytvoříme spáry pro vedení jednotlivých instalací.

Druhou možností je vybudovat potřebné příčky pomocí kovové konstrukce, která se uvnitř vyplní zvukovou izolací a obloží se sádrokartonem s impregnací proti vlhkosti. V konstrukci se vedou jednotlivé instalace.

A co s bytovým jádrem, kde se příčky vytvářely z panelů? Rozhodnete-li se rozšířit si kuchyň a některé příčky odstranit, opět doporučujeme konzultaci se statikem – otřesy by mohly statiku narušit. Až po skončení bouracích prací se začíná s odstraňováním původních obkladů na stěnách a krytin na podlaze.

Napojení na sítě
Ještě předtím, než umístíme nebo namontujeme kuchyňskou linku – bez ohledu na to, zda svépomocí nebo si objednáme montáž z kuchyňského studia – musíme mít dokončenou povrchovou úpravu podlahy, všech stěn za linkou, připravené přípojky vody, elektřiny a plynu. Dodatečné zásahy nebo změny už často nejsou možné vůbec, nebo jen za cenu velkých nepříjemností a možná i ztrát. Při rekonstrukci kuchyně máte jedinečnou příležitost dát odborně zkontrolovat, a v případě potřeby vyměnit, vodovodní roury – další takovou příležitost už možná mít nebudete. V případě poruchy nebo prasknutí starého potrubí by si oprava vyžádala mnohem víc námahy a financí a v neposlední řadě by hrozilo i poškození nové linky. Neměli byste zapomenout ani na odtok vody z myčky nádobí nebo pračky a obstarat si dřezový sifon s přípojkou pro odtokovou hadici myčky nádobí nebo pračky. Odtok vody z pračky nebo myčky nádobí přímo do dřezu je velmi rizikovým řešením. Náhodné vysmeknutí hadice může způsobit výtok velkého množství vody, která napáchá v kuchyni zbytečné škody.

Široké použití kuchyňských elektrospotřebičů, na něž nebyly původní rozvody elektroinstalací dimenzovány, spolu s požadavky na jiné řešení osvětlení kuchyně si často vyžadují i úpravy rozvodů elektrické energie, které může vykonat jen odborník. 

Kuchyňská linka
Pokud už máte za sebou i obklad stěn, podlahy a malování, můžete přistoupit ke skládání nové kuchyňské linky. Při změně polohy je potřebné brát v úvahu délku rozvodů jednotlivých instalací, proto je výhodnější nechat linku u instalační šachty. Nemáte-li přechodnou kuchyni, můžete linku komponovat do tvaru L nebo U. Při vytvoření kuchyňské linky těchto tvarů vzniká prostor pro vaši fantazii, avšak dbejte na to, aby mycí centrum a sporák byly umístěny blízko sebe.

Kuchyňská linka v jedné linii dobře zapadne do spojeného prostoru obývacího pokoje a kuchyně. V tom případě můžete doplnit linku kuchyňským ostrůvkem, který se dá využívat i jako barový pult. Když se rozhodnete pro linku v jedné linii, měli byste zvolit vyšší skříňky, získáte tak víc úložného prostoru. Tento typ kuchyňské linky může působit poněkud monotónně, ale dá se lehko osvěžit skleněnými vitrínami, matným sklem a různými úchytkami. Různé výšky pracovní desky nebo zvýrazněný varný díl bývají také velmi působivé. Pro zařízení kuchyně ve všeobecnosti platí: čím světlejší barva, tím působí prostor větším dojmem, a čím méně doplňků, tím je linka estetičtější. 

Zařizovací předměty

Trh nabízí velké množství dřezů, baterií, sporáků a kuchyňských spotřebičů. Všechna kuchyňská zařízení byste měli sladit do jednotného stylu. Baterie si můžete vybírat různých designů a stylů – od starožitných až po ultramoderní, se zabudovaným dávkovačem saponátu, baterie šetřící vodu, zachytávající chlor, olovo a nečistoty. Vodovodní baterie musí mít dostatečně dlouhou a pohyblivou výtokovou trubku. Mějte na paměti, aby výtoková trubka sahala do dřezu minimálně 10 cm od okraje dřezu. Praktická je dřezová baterie se sprchovou hadicí, která se dá vytáhnout – můžete s ní opláchnout nádobí proudem vody nebo sprchou. Při všech kuchyňských pracích se uplatní praktické směšovací pákové baterie. Voda se dá lehko pustit jemným zdvihnutím páčky a má už při zapnutí nastavenou teplotu.

Také kuchyňské dřezy se vyrábějí v různých barvách a z různých materiálů. Dřez by měl zůstat dostatečně velký i na mytí větších kuchyňských potřeb. Do šuplíku pod pracovní plochou můžete zabudovat žehlicí prkno. Pomocí skládacích schůdků zabudovaných do soklu pod linkou dosáhnete i na nejvyšší poličky. Při výběru jídelního prostoru pamatujte na počet osob a prostorové možnosti. Můžete si vybrat nejen jednoduchý stůl, ale i vyklápěcí nebo barový stůl. 

Bílá technika

Pokud se rozhodnete pro zabudované elektrospotřebiče, je nezbytné, abyste si vybrali z těch, které jsou určené k zabudování, protože výrobci těchto spotřebičů speciálně řeší jejich správné větrání a chlazení. Na umístění vestavěných elektrospotřebičů se vyplatí myslet dopředu a připravit potřebnou elektroinstalaci tak, abyste se vyhnuli dodatečnému natahování kabelů nebo komplikacím, až budete chtít odmrazit chladničku. Neměli byste zapomenout ani na elektrické zásuvky nad pracovní plochou k zapojení mixéru, elektrického struhadla, mlýnku, kávovaru apod. Při návrhu umístění elektrických zásuvek bychom měli pustit ke slovu odborníka, aby byly dodrženy bezpečné vzdálenosti zásuvek od zdroje vody.

Sporáky i varné desky můžete zabudovat do linky a troubu umístit do takové výšky, abyste se nemuseli sklánět. Cena takové sestavy je už porovnatelná s cenou klasických sporáků. Mikrovlnnou troubu je praktické umístit mezi pracovní desku a vrchní skříňky. Chcete-li ušetřit prostor, investujte do sporáku, který už mikrovlnnou troubu obsahuje. Jednotlivé spotřebiče se dají schovat za roletová dvířka vyhotovená ze dřeva nebo kovu. Jestli uvažujete o zabudování pračky do linky, nezapomeňte, že má hlučnější provoz a při otevřené dispozici by vás její chod mohl rušit např. při sledování televize. Myčka nádobí je vynikajícím pomocníkem v kuchyni a mělo by se jí najít vhodné místo. Drtič odpadu zase zredukuje množství vynášeného odpadu. 

Materiály v kuchyni
Povrch nábytku a zařízení v kuchyni musí být dobře omyvatelný a schopný zvládat zátěž, kterou činnosti v kuchyni přinášejí. Kolem sporáku se vytvářejí páry a prská rozpálený tuk, kuchyňský dřez je zase zdrojem neustálé vlhkosti. Proto by i stěna za kuchyňskou linkou, zejména v okolí sporáku a dřezu, měla být lehko omyvatelná a odolná. Dnes už kromě kachliček nejrůznějších velikostí, barev, tvarů a kombinací existují i různé jiné vhodné materiály, např. velkoplošné obkládací panely z tvrdého laminátu s povrchovou úpravou imitující dřevo, přírodní kámen, mramor nebo, pokud tomu odpovídá zvolený styl kuchyně, se můžete rozhodnout pro desky z ušlechtilé oceli, které vynikají mimořádnou trvanlivostí. Dřez je vystavený neustálé vlhkosti. Barevné dřezy z plastu s matným strukturovaným povrchem se lehko udržují a jsou odolné proti oděru, poškrabání a nárazům. Zajímavě a velmi moderně působí i akrylátové dřezy se strukturou mletého granitu nebo kameniny různých barev, které mohou být v barvě a struktuře pracovní desky, ale mohou s ní i kontrastovat. Jednoznačně nejodolnější jsou však nerezové dřezy. I když jsou cenově nejnáročnější, představují výhodnou investici.

Prvkem, který udává neopakovatelný styl každé kuchyně, jsou dvířka na kuchyňské lince. Výběr dvířek je dnes skutečně velký – hladké nebo profilované, povrchově upravené fólií, dýhované nebo z masivního dřeva, plné i prosklené. S dvířky je třeba sladit pracovní desku, která by měla být co nejodolnější. Pracovní desky z vrstveného dřevotřískovo-laminátového materiálu se vyznačují vysokou odolností proti nárazům a tlaku. Lesklé povrchy, které působí elegantně a stylově, jsou však o něco náchylnější na poškrabání. Měli bychom se snažit maximálně omezit počet spojů na pracovní desce, protože každý spoj, dostane-li se pod něj vlhkost, může být v budoucnu zdrojem poškození pracovní plochy.

Kuchyňskou linku doplňujeme vhodně zvolenou podlahou, která umožňuje snadnou údržbu. Efektně působí i barevné kombinace nebo kombinace různých materiálů, jako například kachličky a parkety. V kuchyních jsou oblíbené teplé zemité tóny a barva dřeva, které navozují příjemnou atmosféru rodinné pohody a tepla. Naopak, vhodně zvolené studené tóny modré a zelené nám zase mohou po stránce psychologické snížit nežádoucí pocit tepla v kuchyni. 

Osvětlení
Nejnovějším trendem v osvětlování kuchyňských prostorů je lokální osvětlení. Osvětlují se jednotlivé pracovní plochy, jídelní stůl, můžete si dát nainstalovat osvětlení uvnitř skříněk. Běžně se osvědčuje osvětlovací rampa nad horní skříňky, ale v tom případě je potřebné přidat osvětlení i pod ně, jinak byste si pracovní plochu zastínili vlastním tělem.

Vhodnou kombinací přímého a odraženého světla můžete měnit atmosféru v místnosti podle potřeb a nálady. Pokud při přestavbě kuchyně uvažujete o novém způsobu osvětlení, musíte uvažovat i o nové elektroinstalaci, kterou vám může udělat jen odborník. 

Pár slov na závěr
Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci kuchyně, dobře si všechno rozmyslete – jde o finance, čas i energii vynaložené na dlouhé období do budoucnosti. Ne vždy platí, že to, co se nám zalíbí na první pohled, se nám bude líbit stále, a to, co se nám dnes zdá zbytečné, nebude po ukončení přestavby nanejvýš žádané. Život ve funkční a estetické kuchyni bude radostí pro hospodyňky i ostatní členy domácnosti a vy budete svoje království s pýchou ukazovat vašim návštěvám. Přitom ne vždy právě to nejdražší řešení musí být v konečném důsledku i nejlepší. Chybějící finanční prostředky se dají kompenzovat větší fantazií, dobrým nápadem, trochou šikovnosti a skvělým vkusem, které se nedají vyčíslit v penězích. Výsledný efekt bude určitě jedinečný.

Anna Miladinovičová, Martina Novodomská, Alexandra Šafariková
Foto: Siematic a archiv Jaga Media

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Bílá technika byt design interier kuchyň obklady do kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze