Plnou parou za vitamíny

08. 04. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Parní trouba je spotřebič, který nám umožňuje vychutnat si identickou chuť a vůni jídla. Vaření v páře není nic nového pod sluncem, znaly ho naše babičky a jeho výhody využívají desetiletí profesionální šéfkuchaři. Tento způsob […]

Parní trouba je spotřebič, který nám umožňuje vychutnat si identickou chuť a vůni jídla. Vaření v páře není nic nového pod sluncem, znaly ho naše babičky a jeho výhody využívají desetiletí profesionální šéfkuchaři. Tento způsob přípravy zachovává v jídle důležité vitamíny a minerály, umožňuje tepelnou úpravu bez použití tuku a s minimální ztrátou hmotnosti surovin. V domácnostech se běžně používají na vaření v páře i tlakové hrnce a speciální parní nádoby. Kromě parních programů umožňuje parní trouba vyžívat zároveň výhody multifunkční trouby.

Historie vaření v páře
Vaření v páře znali už lidé žijící v jeskyni, kteří na přípravu jídla využívali páru z horkých vodních pramenů. Někteří vědci dokonce zastávají názor, že páru z horkých pramenů používali lidé dřív, než začali používat oheň. Severoameričtí Indiáni ukládali ulovená zvířata a nasbírané plody nad jámu, v níž zapálili bobule zabalené do listí. Vaření v páře tímto způsobem využívaly mnohé kultury. V Asii je vaření v páře rozšířeno a populární i v současnosti. Čínští kuchaři v páře vaří už více než 7 000 let.

Dnes se vaření v páře uplatňuje v mnoha národních kuchyních. Ačkoliv v Evropě se tento způsob úpravy pojí převážně s profesionální kuchyní gastronomických zařízení, známé jsou též pokrmy, které se tradičně připravují v páře. U nás jsou to například oblíbené knedlíky. V Německu se tímto způsobem připravuje perník, ve Skotsku národní jídlo haggis a v Británii dětský koláč. Ve Švédsku se pára využívá při zpracovávání ovoce na džem, džus nebo sirup.

Co „pařit“?
V páře se dá vařit prakticky vše – maso, ryby, rýže, brambory, knedlíky, zelenina. Musíme si uvědomit, že jde o dušení, ne o pečení, takže rozhodně neočekávejte pokrmy s křupavou kůrkou na povrchu. Křupavé kůrky dosáhnete, když dáte pokrm zapéci do multifunkční trouby.

Zatímco běžná trouba je vyhřátá přibližně na 200 °C, generátor páry povolí vařit v páře při 96 °C, což znamená, že vitamíny a minerály se při vaření neztratí. Například vaření brokolice v páře zaručuje, že si zachová o 67 % vitamínu C více než při vaření ve vodě. Zelí si zachová překvapivě až o 129 % více C vitamínu. Maso a ryby jemně pečené v parní troubě si uchovávají vlastní minerály a díky vlhkému prostředí není potřebný žádný dodatečný tuk a jídlo se nepřipeče. Teplota v troubě se elektronicky udržuje s přesností ±1 °C.
Morphy Richards Intelli Steam 48780 – parní hrnec s digitálním časovačem, který ovládá jednotlivé parní vaničky tak, že vše je připraveno ve stejné době. V jednom můžete najednou připravovat omáčky, těstoviny, zeleninu či maso. Tlakový hrnec Clipso Modulo od firmy Tefal vyrobený z kvalitní nerezové oceli 18/10. Objem 6 l. Exkluzivní patent se systémem zavírání a otevírání jen jednou rukou, trojvrstvové sendvičové dno: hliníkový plát zabudovaný do oceli zabezpečující dokonalé rozložení tepla a pevnost v průřezu, sklopné rukojeti na jednoduché a úsporné skladování, parní koš, dvě pozice vaření umožňují vaření při nízkém nebo vysokém tlaku, vybavený sedmi pojistkami pro bezpečné použití, kniha s recepty. Hrnec je vhodný pro všechny typy vařičů včetně indukčního.

Vařit v parní troubě v podstatě znamená přidávat vlhkost ve formě páry do vnitřního prostoru trouby. Některé parní trouby umožňují využít kombinace různých varných metod pro dosažení co nejlepšího výsledku. Možné kombinace zároveň dávají prostor na přípravu více druhů jídel najednou, a to v kratší době než u klasického pečení či vaření. V rámci jedné úpravy se dají najednou vařit například brambory, brokolice, krůta a rýže, přičemž jejich přirozená vůně zůstane zachována.

Zabudovatelná kombinovaná parní trouba Bosch HBC 36D753 nabízí beztlakové vaření v páře 35 až 100 °C, v horkém vzduchu 30 až 230 °C nebo kombinovaný provoz 120 až 230 °C. Varný prostor z nerezové oceli (32 l) se závěsnými rošty a čtyřmi výškovými úrovněmi zasunutí plechů, automatický program na odvápnění a čištění, AutoPilot 70 (70 automatických programů s ukazatelem hmotnosti), digitální textový displej (též ve slovenštině) na druh ohřevu a na nastavení hmotnosti, odložený start, kontrola zahřívání, návrh vhodné teploty, paměťová funkce, automatické vyrovnání bodu varu podle nadmořské výšky. Parní trouba s profesionálními vlastnostmi Electrolux EOB 98000X využívá vlhkou páru a teplotu pod 100 °C. Trouba má pět zásuvných úrovní, z nichž se dá účinně péci na třech úrovních najednou. Díky rámečku na regulaci teploty a ochlazujícímu několikavrstvému oknu je vnější teplota trouby velmi nízká. Elektronicky řízená multifunkční parní trouba, LCD displej, elektronické dotykové ovládání, 12 funkcí, předvolené recepty, teplotní sonda, dvířka s trojsklem, dětská pojistka, mechanická pojistka dvířek, povrchová úprava proti otiskům prstů, chladicí ventilátor, příkon 3,5 kW, energetická třída A.

Používání parní trouby je jednoduchou záležitostí. Uživatel nalije vodu do nádržky, v níž se potom díky generátoru páry vytváří pára. Nádržka svým objemem postačuje na přípravu kompletního oběda. Multifunkční parní trouby nabízejí až deset varných programů, z nichž dva se používají na páru (plný a přerušovaný režim) a dalších osm na standardní varné funkce. Sólo parní trouby mají teplotní rozsah páry od 40 do 100 °C.

Nejrychlejší a nejšetrnější parní hrnec VitaCuisine VS400136 od firmy Tefal
uchovává hodně vitamínů, minerálů a antioxidantů. Výbava: dva nerezové parní košíky (každý s objemem 2,5 l), speciální nádoba s nepřilnavým povrchem na vaření omáček a šťáv, dá se použít i samostatně (objem 1,5 l), nádoba na vaření rýže (objem 1,5 l), funkce Vitamín+ (rychlé vaření), timer & funkce KeepWarm, příkon 2 000 W, kniha s recepty.
Výhodou nádob Zepter je, že lze vařit v několika nádobách najednou poskládaných na sebe – v takzvaném komíně. Ušetří tak prostor na sporáku, snižuje se spotřeba energie až o 80 % a jídlo je připraveno rychle, zdravě a chutně. Uzavřený cyklus v nádobách umožňuje, aby se voda, kterou obsahují potraviny, změnila v páru. Když se pára dotkne pokličky, ochladí se a vrací se na dno termonádoby, tam se opět zahřeje a začíná nový cyklus. Všechna jídla se uvaří najednou, na jednom plameni a za tutéž dobu. TF-K-I-Komín obsahuje TF-037-20-I, TF-025-20-I, TF-987-20-I, TF0984-20, TF-K04-Sk-I.

Při vaření v páře je prvořadá otázka bezpečnosti, proto bývají modely vybavené zvukovou signalizací, která uživatele včas upozorní na chybějící vodu, a až po jejím doplnění proces vaření pokračuje podle nastavení. Před ukončením vaření v páře se zaktivuje takzvaný odpařovací proces, který zamezí případnému uvolnění horké páry po otevření dvířek trouby.

RECEPT
Sumec s brambory na kořenové zelenině

Ingredience:
600 g malých brambor, 1 mrkev, 300 g celeru, 300 g česneku, 1/2 svazku estragonu, 600 g filé ze sumce (1,5 cm silné), sůl, černé koření, 100 ml bílého vína, 200 ml zeleninového vývaru, 1 PL čerstvě nastrouhaného křenu

Počet porcí: 4

Způsob přípravy:

Očistíme brambory, umyjeme je a nakrájíme na kostky velké 1,5 cm. Dáme do perforované nádoby a 12 minut předvaříme v parní troubě (100 °C). Očistíme a opláchneme mrkev, celer, a česnek; kořenovou zeleninu nakrájíme na pásky dlouhé 5 cm. Umyjeme filé, osušíme, posolíme a okořeníme. Filé vložíme spolu s nakrájenou zeleninou, bílým vínem, zeleninovým vývarem a umytým estragonem do neperforované nádoby a vaříme 12 až 14 minut v páře (90 °C). Na ohřátí přidáme na dvě minuty předvařené brambory. Na talíř dáme rybu společně s brambory a kořenovou zeleninou a posypeme křenem. Polijeme troškou dušené šťávy. (Miele)

Jana Veselská ve spolupráci s firmou Electrolux
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Kuchyně Spotřebiče
Tagy: estragon kuchyň mrkev parni trouba Recepty vaření vareni
Sdílejte článek

Diskuze