Foto Laufen

Jak poznat kvalitně provedený nábytek?

22. 10. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Na našich stránkách se vám snažíme ukazovat jen samé krásné a praktické věci. Jsme si vědomi, že krása a design samy o sobě nestačí. To nejdůležitější se skrývá uvnitř – kvalita. Jak ji však v té záplavě produktů a reklamní masáže rozpoznat? Zeptali jsme se firem, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a jejichž produkty patří ve své kategorii (kování, nábytek, vybavení koupelen) k těm nespolehlivějším.

3 otázky ke kvalitě nábytkového kování

Odpovídal na ně Jaroslav Doutnáč ze společnosti Blum.

1 Jak poznat kvalitu nábytkového kování?
Kvalitní kování by mělo zaručovat dokonalý pohyb částí nábytku, jako jsou dvířka, výklopy horních skříní nebo zásuvky. Upřímně řečeno laik může kvalitu nábytkového kování poznat jen velmi těžko. Málokdo je asi specialista na zpracování oceli nebo plastů či na kvalitu zpracování povrchové úpravy. Uživatel, který si u výrobce objednává nábytek jako celek, vidí kování většinou až v okamžiku předání celé zakázky. Takže je v případě nábytkového kování potřeba vsadit spíše na dohodu s výrobcem, který je schopen vybrat značkové komponenty, které také v zakázce namontuje. To je později možné kontrolovat. Také se lze orientovat podle délky záruky. U našeho značkového kování je koncovému uživateli nábytku poskytována doživotní záruka na pohyblivé části nábytku (závěsy, výsuvy, výklopy). Doživotní v tomto případě znamená životnost nábytku, kterou určuje první uživatel nábytku sám.

2 Takže spíše než na kvalitu materiálů a způsobu zpracování kování bychom se měli zaměřit na pravost vybraného značkového kování?
Ano. V poslední době máme ohlasy od zákazníků, že jim dokonce výrobce do kalkulace výroby nábytku zahrnul cenu našeho značkového kování, ale že si nejsou jisti, zda je nakonec v zakázce použil. Kopie jsou svým vzhledem mnohdy velice podobné originálu. Zůstává však opravdu jen u vzhledu. Uživatelé po krátké době používání obvykle zjistí, že něco není v pořádku. Hladký chod pohyblivých částí při otvírání a zavírání, plynulé dovírání díky integrovanému tlumení − to jsou základní vlastnosti, kterými se vyznačuje nábytkové kování a podle nichž je dobře se orientovat. Jedině tak zajistí kování uživateli komfort a funkčnost při používání nábytku.

3 Jak se tedy můžeme přesvědčit, že se jedná o originální výrobky?
Každý kvalitní výrobce dává svoji značku na výrobek tak, aby byla vidět. Logo firmy Blum je vyraženo na každém sebemenším dílku kování.

Kvalitní kování na první pohled jako laik asi příliš nepoznáte.

Kvalitní kování na první pohled jako laik asi příliš nepoznáte. Již při vyzkoušení však můžete podle jeho chodu odhalit, zda „šlape“, jak má. Necháváte-li si vyrobit nábytek od truhláře, na nějž máte dobré reference, pravděpodobně vám nabídne spolehlivé výrobky renomovaných značek. FOTO BLUM

Pojezdy výsuvů by se měly pohybovat hladce s měkkým dojezdem. Pokud něco drhne, je zle…

Radíme se s odborníkem

Odpovídal Tomáš Obrtel, truhlář a spolumajitel společnosti Tomoso.

Jak jako laik poznám kvalitně provedený nábytek? Na jaké detaily se soustředit?
Na první pohled musí být vše v pořádku: spáry, povrh, hladký chod kování. Zkontrolujte proto průběh spár (stejné rozestupy, stejné linie), dále povrch materiálu. U hran typu ABS nebo dýhových hran zkontrolujte zpracování – zda je dostatečně obroušena hrana po celém obvodu (nesmí být ostrá) a zda bylo důsledně očištěno lepidlo. V neposlední řadě kvalitní nábytek poznáte podle kvalitního kování. My nepoužíváme nic jiného než „trojboj“ Blum, Hettich a Hafele.
Vždy se jedná o kvalitní výrobky a lze se spolehnout na jejich dlouhodobou funkčnost. Výměn kování bylo v historii firmy zanedbatelně. Doživotní záruka není na škodu, hlavně u dražších kusů.

Co je nejdůležitější při zpracování a jak si to zkontrolovat?
Pro laika je to těžké. Mimo viditelných míst si kvalitu zpracování nezkontrolujete. Maximálně si můžete pohlídat použité materiály. Například abyste místo dýhy nedostali lamino a podobně.

Co hraje roli z hlediska životnosti a co mám tedy na konkrétních kusech posuzovat?
Jako u každého výrobku rozhodují vstupní materiály. Napovědět může mimo jiné i hmotnost. Je-li příliš nízká, je to podezřelé. Jednou jsem koupil komodu v běžném řetězci s nábytkem − byla vyrobena asi z 12mm dřevotřísky potažené fólií (ani nebyla laminovaná, prostě se šetřilo úplně všude). Rozpadla se asi po 10 zavřeních šuplíků. Sama o sobě vážila třetinu toho, co měla vážit komoda o těchto rozměrech a ve standardním provedení.

Pokud požadujete po výrobci svého nábytku kvalitní kování od renomované značky, případně on sám vám ho nabídne, vždy si při předávce ověřte, zda ho skutečně použil.

Důvěřuj, ale prověřuj. Pokud požadujete po výrobci svého nábytku kvalitní kování od renomované značky, případně on sám vám ho nabídne, vždy si při předávce ověřte, zda ho skutečně použil. Spolehliví výrobci dávají svoji značku na každý díl kování tak, aby byla vidět. FOTO BLUM

Radíme se s odborníkem

Koupelnový nábytek je specifická kategorie, u níž na kvalitě závisí dvojnásob. Vzhledem k trvalému „pobytu“ v místnostech se zvýšenou vlhkostí je vystaven vyšší námaze, a tak byste u něj neměli slevovat z kvality. Na co se zaměřit, na to jsme se zeptali produktového specialisty firmy Ravak Aleše Brožíka.

Čím se vyznačuje kvalitní koupelnový nábytek?
Za prvé je to spolehlivé kování, za druhé kvalitní materiál a jeho zpracování. U kování může být určitým měřítkem robustnost, resp. kolik je vidět materiálu. Pant je možné porovnat velikostně, ale je nutné mít srovnání. Před zraky zákazníka jsou poměrně skryty použité šroubky a vnitřní plastové vložky, jejichž kvalitu je pro laika už dost komplikované posoudit. Pro něj je nejlepším vodítkem si kování vyzkoušet a dát na referenci. Podobné je to u pojezdů − jiný vzhled, jiná funkčnost. Je dobré si zjistit, zda mají tzv. dotah šuplíku nebo synchronizaci otvírání u širokých šuplíků atd. A rozhodně se ptejte na záruku.
U materiálu bych se ptal určitě na to, zda je dřevotříska impregnovaná, zda má úpravu proti vodě. Také je dobré všímat si zažehlení hran nábytku, zda je poctivé, nebo naopak „odfláknuté“.

Kvalita jde ruku v ruce se zárukou. Každý výrobek může obsahovat skryté vady, které musí výrobce vyřešit, či ho kvůli nim úplně nahradit. U levných „no name“ výrobků často není zaručeno, že i za pár let, pokud se s ním něco stane, dostanete stejný.

Pokud není koupelnový výrobek vyroben tak, jak má, a z vhodného materiálu, může se vám rozlepit a nabobtnat. Do koupelny proto kupujte pouze produkty k tomuto účelu přímo určené a od spolehlivého výrobce.

Šetřit se nevyplácí. Pokud není koupelnový výrobek vyroben tak, jak má, a z vhodného materiálu, může se vám rozlepit a nabobtnat. Do koupelny proto kupujte pouze produkty k tomuto účelu přímo určené a od spolehlivého výrobce. FOTO KARTELL BY LAUFEN

Úskalí levné sanity

U levných výrobků také může velmi často nastat problém s náhradními díly. Pokud vám za pár let praskne sedátko na WC, může se stát, že stejné už neseženete. Ještě závažnější je to u vodovodních baterií – pokud se vám něco porouchá, třeba v důsledku usazování vodního kamene, a neseženete náhradní díl, budete muset přistoupit k výměně celé baterie, což se samozřejmě několikanásobně prodraží.

V nekvalitní keramice může být skryté pnutí, takže může prasknout. Povrch výrobku nemusí být dokonale voděodolný, takže vše, co přijde do styku s povrchem, se do něj může částečně vsáknout. Důsledkem tak může být prasklý nebo nepříjemně páchnoucí záchod. Při splachování je také důležité, aby byl odpad po jednom spláchnutí dokonale promytý a v klozetu se neusazovaly nečistoty.

„Ne všechny výrobky dodávané na český trh splňují evropské normy, i když mají vystaveno Prohlášení o vlastnostech. To se však nemůže stát u výrobku, který nese renomovanou značku,“ varuje Alena Machátová, produktová manažerka firmy Laufen. „U značkových výrobků si také můžete být jisti, že deklarované vlastnosti skutečně má, například že údaj o spotřebě vody je pravdivý.“

Značkoví výrobci totiž trvale investují do vývoje svých výrobků, jejich zdokonalování a zpřísňují podmínky při zkoušení kvality.

„Není to tak, že značkové výrobky žádné závady nemají, ale jejich plus spočívá v dobrém servisním zázemí. Vyskytne-li se nějaký problém, vždy ho s vámi bude řešit příslušné servisní centrum, a to na náklady společnosti. Vždy vám někdo poradí nebo pomůže,“ vysvětluje Alena Machátová.

3 zásady pro nákup kvalitních výrobků

• Vsaďte na výrobky renomovaných, příp. evropských výrobců, které dobře znáte. Ptejte se na záruky, záruční a pozáruční servis.
• Ptejte se, jakou tradici má výrobce. Zda nejde jen o přeprodané zboží jiného, neznámého výrobce, které prodejce pouze označil svým logem.
• Ptejte se na dostupnost náhradních dílů.

TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE BLUM, LAUFEN, RAVAK, TOMOSO
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 9/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Nábytek
Tagy: design Komody nejlepší nábytek
Sdílejte článek

Diskuze