Papírový design – nábytek pro každého
Na první pohled křehký, ve skutečnosti stabilní. To je papírový nábytek. Dá se z něho vyrobit nejen židle či stůl, ale třeba i postel nebo celá policová stěna. Designéři si ho oblíbili také proto, že […]
Na první pohled křehký, ve skutečnosti stabilní. To je papírový nábytek. Dá se z něho vyrobit nejen židle či stůl, ale třeba i postel nebo celá policová stěna. Designéři si ho oblíbili také proto, že je ekologický a tvárný.
Křehký a ekologický karton
Většina takových výrobků je z kartonů, které již prošly procesem recyklace, některé se ale vytváří i z ručně dělaného papíru nebo starých novin. Lepenka má oproti nim však nespornou výhodu − dá se ohýbat a řezat téměř do nekonečna. Aby nábytek držel, je tvořený ze speciálně upraveného kartonu, který má několik vrstev. Jiné modely vznikají spojováním menších prvků nebo jsou vyztuženy dřevěnou konstrukcí.
Stavebnice z papíru
Na principu stavebnice funguje systém Rollpa. Základním prvkem tohoto československého vynálezu jsou lehké, ale velmi pevné trubičky vzniklé rolováním a slepováním papíru. Odtud i jejich název, který označuje zkratku pro anglický termín „rolled paper“ (rolovaný papír). Jednotlivé trubky jsou pak spojeny do konstrukce, která vyhovuje konkrétnímu zákazníkovi, a doplněny pevnými policemi či kartonovými zásuvkami. Rollpa získala již v roce 1992 cenu za „Vynikající design“ od designového centra České republiky.
Lepenkové křeslo ikonou designu
K průkopníkům papírového nábytku ale patřil už slavný kanadsko-americký architekt a designér Frank Owen Gehry. Nositel prestižního ocenění Pritzker Price se u nás proslavil především díky Tančícímu domu, který navrhl spolu s Vlado Milunićem. V roce 1972 vytvořil Gehry z lepených vrstev kartonu židli, která se dnes řadí k ikonám světového designu. Wiggle Side Chair žádný z jeho dalších papírových modelů nepřekonal.
Text: Soňa Kacerovská
Redakční úprava: Dominika Záveská
Foto: archiv firem