Zásady moderně smýšlející šatní skříně
Když se oněkom řekne, že má kostlivce ve skříni, každého napadnou nepohodlná tajemství, kterými se člověk na veřejnosti nechlubí. My vám však představíme tajemství dobře promyšlených úložných prostorů, za které se rozhodně stydět nemusíte. Strochou vynalézavosti do skříně schováte istrašáky moderní domácnosti, jako je například špatně skladný vysavač či stejně problematické žehlicí prkno. Pro ty, kteří nemají nejčistější svědomí, nalezneme inějaké to místo pro jejich osobního kostlivce…
Drží basu sinteriérem
Na letošní výstavě vMilánu jsme se na vlastní oči přesvědčili onezdolnosti trendu hladkých anedělených ploch, které jako by chvilkami splývaly sinteriérem. Objevilo se sice již ipár statečných, kteří se snažili skříním vdechnout nějaký ten solitérní vrtoch, ale sounáležitost scelkovou povahou místnosti byla nakonec zcela zachována. Konal se také velký comeback skládaných dveří, za kterými tu atam vykoukl nejen úložný prostor, ale také kuchyňská linka či televizní stěna. Ačkoliv se „harmoniky“ těší udesignérů oblibě již nějakou tu dobu, podle slov Davida Bimky ze společnosti INDECO čeští klienti nejčastěji volí posuvné dveře: „Češi jsou praktici. Dobře si uvědomují, že skládací dveře více zasahují do prostoru. Při jejich použití se rovněž musí počítat sužším vstupem do skříně. Sposuvnými dveřmi je mnohem snadnější manipulaceadíky tomu, že nabízejí větší možnosti výběru výplně, můžeme je klidně také prohlásit za designovou záležitost, což mimochodem dokazuje ito, že jsou vkurzu již několik sezón.“ Na milánském veletrhu byly představeny podobné způsoby otevírání dvířek, jaké známe zkuchyňských linek. Pohodlnost asnadnou manipulaci tak zajistí dveře, které se otevírají téměř samy: „Praktické je tzv. push-to-open otevírání. Zatlačením na dvířko se samo otevře, není tak potřeba jakýchkoliv úchytek,“ upozorňuje designér Milan Vrbík.
Přestože se letošní Milán oněco více odvázal akvidění byly ibarevně atvarově zajímavé kompozice, bílá lakovaná dvířka na nás hleděla zvětšiny výstavních expozic. Minimalisticky bílá se drží na výsluní již několikátou sezónu, letos jí však garde dělala tmavě hnědá, černá adřevo wenge. Lesklé plochy převažovaly nad matnými advířka se zahalila do jednoho monolitu stouhou popřít všechny případné předěly. Sjednocené výplně dvířek se líbí iunás. Jak dodává David Bimka, zákazníci si začínají více všímat izdánlivých maličkostí: „Dříve kvůli ceně převažovaly dveře slevnějšími ocelovými rámy. Nyní se však již setkáváme spíše stím, že lidé preferují designově čistější, ikdyž oněco nákladnější hliníkové rámy. Potvrzuje se tedy to, že český zákazník začíná upřednostňovat líbivý design před nízkými náklady.“
Zákazníci si neváhají připlatit také za skleněné výplně, které jsou jednoznačně trendovým doplňkem, ato inavzdory tomu, že do praktičnosti má tento design trochu daleko: „Jsou-li dvířka, či dokonce korpus skleněné, musíte počítat stím, že na nich bude vidět jakákoliv drobná nečistota,“ uzavírá návrhář Vrbík. Navzdory skleněnému trendu je stálicí ve výběru materiálu především lamino, které díky pestré škále vzorů nabízí důstojnou alternativu kcenově nákladnější dýze. Majitelé menších bytů vyhledávají většinou zrcadlové povrchy. Vnabídce jsou izrcadla, která mají kouřový nádech. Eliminuje se tím ostrý odraz, přitom kontury jsou stále velmi dobře čitelné.
Ví, kde je její místo
Najít to správné místo je začátek úspěchu. Milan Vrbík nejdříve doporučuje zvážit to, zda je vestavba pro šatní potřeby, nebo zda má sloužit jako obecný úložný prostor. Vprvním případě se vyplatí myslet na návaznost na místnost, kde se oblékáte. Vmalých bytech dopadá volba umístění šatníku na ložnici, neboť je to většinou jediný prostor, kam lze svršky umístit. Designér však před tímto řešením varuje: „Je-li to jen trochu možné adovoluje-li to velikost dispozice, přemýšlím vždy tak, aby se největší množství šatů oddělilo od míst, kde se spí. Je totiž novými výzkumy dokázáno, že oblečení prané dnešními pracími prostředky uvolňuje zdraví škodlivé ionty. Bohužel jsou prostorové možnosti většiny bytů často limitované, atak končí prádlo většinou vložnici.“
Vpřípadě, že potřebujete ukládat domácí potřeby, sezónní oblečení, vysavač či sportovní výbavu, návrhář je doporučuje umístit do prostor, které jsou vpřímé návaznosti na provozní zóny bytu. Tedy někam mezi kuchyni, koupelnu, toaletu aobývací pokoj (například do chodby nebo haly).
Co se týká ukládání potravin, vdnešních dispozicích je komora nebo špajz téměř přežitkem. Milan Vrbík dodává: „Vminulosti bych byl kacířsky smýšlející, kdybych navrhl kuchyni, ata neměla špajz. Dnes, kdy brambory ajiné potraviny kupujeme kokamžité spotřebě, není zde taková potřeba vytvářet si zásoby.“
Do rubriky Prakticky nám tentokrát svými cennými (ajak jinak než ipraktickými) radami přispěli návrhář Milan Vrbík ze studia FINEZZA design aDavid Bimka ze společnosti INDECO.
TEXT: Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem