Chytrá rekonstrukce bytu: Na kuchyňská dvířka zvolili materiál, na kterém se nezachytávají otisky prstů
Magnetem pro oko v rekonstruovaném bytě ve Zlíně jsou dva obklady stěn, oba z přírodních materiálů – jeden ze štípaného kamene a druhý z dřevěné dýhy. Jasnou inspirací pro moderní tvář staršího bytu se totiž stala příroda a její krása.
Přání majitelů znělo: zrekonstruovat koupelnu, chodbu, kuchyni i obývací pokoj. Byt měl rozumnou dispozici, a proto ji, až na zazdění dveří mezi kuchyní a chodbou, nebylo třeba upravovat. Zcela beze změn zůstaly ložnice, dětský pokoj a pokoj pro hosty.
Snoubení starého s novým v eklektickém stylu
Rekonstrukce se ujala interiérová designérka Kristýna Jandíková ze studia Xtina Design. S majiteli se shodli, že mnoho jedinečných kousků z původního nábytku a obrazů v bytě zůstane. Míchání různých stylů, barev a nového se starším je zábavné a výsledný interiér působí nadčasově. Bydlení v eklektickém stylu neomrzí ani po letech a případné nové přírůstky harmonicky zapadnou do celku.
Multifunkční pokoj se stěnou z pravého kamene
Srdcem bytu je obývací pokoj s několika zónami. Dominantou prostoru je luxusní kamenná dýha na stěně s televizí. Je to přírodní kámen nařezaný na tenké pláty, které se následně lepí přímo na stěnu. Každý kus je originál a designérka ho jela osobně vybrat i s majiteli. Každý kámen má totiž jinou kresbu, hrubost i barvu. Pro tento konkrétní se nadchli všichni tři.
Luxusní obklad dostala i protilehlá stěna – a to lakovanou dřevěnou dýhu. Na tmavém obkladu působivě vyniknou oblíbené obrazy majitelů ve zlatých rámech. Kamenná i dřevěná stěna jsou pro podtržení noblesního dojmu nasvícené.
Dalším přírodním materiálem jsou v obývacím pokoji jasanové dřevěné parkety. Jsou původní, jen se dočkaly pečlivé renovace. Po zbroušení a nalakování podlaha krásně zapadla do celého konceptu, vzor rybí kosti je navíc v současnosti vysoce trendy.
Největší pokoj v bytě logicky plní nejvíce rolí. Kromě hlavní části s pohodlnou pohovkou Phase, konferenčním stolkem a televizí nechybí velké křeslo s čtecí lampou, které tvoří dokonalé duo pro každého milovníka knih. Druhou část pokoje zabírá jídelna s velkou knihovnou. Kulatý jídelní stůl s restaurovanými židlemi má nad sebou tvarově sjednocený lustr. „V tomto prostoru si přáli majitelé navýšit kapacitu úložných prostor – hlavně pro knihy, kterých mají pěknou řádku. Velkou knihovnu jsme efektně nasvítili a je dostupná i z boční strany,“ vysvětluje designérka.
Obecně pro celý byt platí, že nábytek nechala Kristýna Jandíková vyrobit na zakázku podle vlastních návrhů u prověřeného stolaře a detaily s ním jezdila ladit přímo do dílny. Zároveň si v obývacím pokoji pohrála s různými materiály a odlišnými strukturami. Hladké plochy střídá zvrásněný povrch kamene nebo laťková čelní dvířka komody a TV stolku. Umírněné barvy rozsvítily cihlově červené solitérní křeslo, polštářky na pohovce ve stejném barevném ladění i kopie slavného obrazu Kleopatra od Jana Zrzavého.
Nejen v obývacím pokoji došlo k výměně původních dveří za nové. Slovy designérky Kristýny: „Pro každý interiér jsou dveře velmi důležitým prvkem. Tady jsme vyměnili všechny dveře za řadu Sapeli Harmonie 81, které jsou částečně prosklené. Jen do koupelny jsou plné a do obývacího pokoje naopak skleněné, navíc posuvné do pouzdra. Kliky jsme vybrali od M&T Maximal.“
Chytře proti otiskům
Na obývací pokoj navazuje kuchyně. V ní si majitelka přála navýšit úložný prostor a zvětšit pracovní plochu. To se povedlo mírnou stavební úpravou – zazděním dveří do chodby. Dané místo bylo využito na sestavu vysokých skříní řešených až do stropu.
„Pro kuchyňskou linku jsem volila kvalitní chytré materiály, které jsou krásné i praktické v jednom. Třeba pracovní deska z kompaktu je velmi odolná vůči vodě a umožňuje také využití šikovného podstavného dřezu. A na kuchyňská dvířka jsem zvolila protiotiskový materiál, se kterým odpadá otravná nutnost v jednom kuse leštit povrch,“ popisuje designérka Kristýna Jandíková.
Kuchyni a chodbu propojuje materiálově podlaha z kvalitního francouzského vinylu, který je velmi odolný a skýtá možnost volit z nepřeberných vzorů a barev, navíc se snadno udržuje. Chodba s předsíní je vybavena vysoce účelně, přesto nechybí prostor pro umění v podobě obrazů a ostré hrany moderního věšáku vyvažuje kulatý jutový koberec.
Nejmenší místnost – největší výzva
Koupelna sousedící s chodbou byla sice nejmenší místností proměny, zato největším oříškem. Řeší ho většina majitelů bytu – jak to udělat, aby pračka nebyla dominantou koupelny? Designérka Kristýna z Xtina Design toto potvrzuje: „Jednoznačně nejtěžší kalibr bylo dispoziční rozvrhnutí koupelny. Byla velmi malá, navíc se dvěma sloupy, které ztěžovaly rozmístění jejího vybavení. Aby toho nebylo málo, majitelka potřebovala do koupelny dostat ještě pračku se sušičkou! Ty jsme nakonec schovali za posuvnou dřevěnou laťkovou stěnou. Je tak kdykoli k dispozici, a přitom nenarušuje estetický dojem z koupelny.“ Naopak výhodou bylo, že koupelna má okno a díky tomu odpadl problém s absencí přirozeného světla a větrání. I tady chladný kámen doplnily teplé tóny dřeva a přísné tvary topného žebříku nebo vypínačů zjemnily kulaté zrcadlo a oválné umyvadlo.
Hra se světlem
Osvětlení interiérů věnuje designérka Kristýna maximální péči: „Při rekonstrukci doporučuji nezapomínat na ambientní osvětlení, které umí vykouzlit různé světelné nálady. V této realizaci jsem si hrála se světlem hodně – například o osvětlení dřevěné dýhy za sedací soupravou v obývacím pokoji se stará LED pásek. Umožňuje regulovat intenzitu světla a ve vteřině vykouzlit příjemnou atmosféru.“
Se světlem úzce souvisejí vypínače, které nenápadně propojují celý byt. Volba padla na vypínače řady Decente od českého Obzoru.
Harmonie v interiéru i v komunikaci
Při spolupráci interiérového designéra a majitelů nemovitosti je zásadní, aby přeskočila jiskra, na zásadních věcech se shodli a měli společný cíl. „Nejlepší na celé rekonstrukci byla komunikace s majiteli. Realizace probíhala jako po másle. Majitelé měli šťastnou ruku při výběru řemeslníků, kteří do puntíku dodrželi mé plány, a tak nedocházelo ke zbytečným problémům,“ pochvaluje si designérka Kristýna Jandíková.
Technické údaje
Rok realizace: 2023
Užitná plocha: 100 m2
FOTOGALERIE
Zdroj textu a foto: Obzor, obzor.cz