Jak dobře vymalovat v osmi krocích
I zdánlivě jednoduchá věc, jako je malování pokojů, vyžaduje plán. Než začnete, udělejte si raději jasno. Jinak můžete být výsledkem nepříjemně překvapeni.
1 Vyberte správný barevný odstín
Než začnete vybírat barvu, zvažte všechny aspekty pokoje, který chcete malovat. Barvy působí na naši náladu, mění atmosféru, ovlivní světlo v místnosti, optickou velikost prostoru i pocitovou teplotu. Budete v pokoji pracovat, odpočívat, vařit, bavit se? Chtěli byste malováním pokoj opticky zvětšit, zmenšit, dodat mu více světla?
„Každá barva má svou psychologii a vlastnosti. Tmavé barvy vytvoří pocit tepla, bezpečí. Světlé barvy zase pokoj zvětší a rozzáří. Vždy ale dejte přednost tomu, abyste se v pokoji cítili dobře,“ radí Stanislav Kralovanský, odborník na malování pokojů z firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ.
2 Seškrábejte starou malbu
Odstranění původní malby není vždy nutné. Pokud je výmalba jen ve slabé vrstvě, můžete tento krok vynechat. „Škrábání se nevyhnete, chcete-li na zeď lepit tapetu nebo třeba štukovat. Starou malbu odstraňte také v případě, že by se novou barvou špatně překrývala, nebo když se začíná odlupovat a dělat bubliny,“ upozorňuje Kralovanský. Celou stěnu před škrábáním dobře navlhčete a ke škrábání použijte malířskou špachtli.
3 Zbavte stěny prachu a vyplňte díry
Každou zeď očistěte od pavučin a prachu. Případné díry nebo trhliny ve zdi vyplňte tmelem pomocí stěrky a nechte zaschnout. Zatmelenou díru nakonec opatrně začistěte jemným smirkovým papírem a přejeďte vlhkým hadříkem.
4 Odstraňte plísně a mastnotu
Mastné skvrny od oleje, rukou, pastelek ze zdí odstraňte, aby nedělaly fleky. Ve sprejové nádobce smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1. Směs nastříkejte a nechte na 2 až 3 minuty vsáknout. Pak fleky setřete vlhkým hadříkem. Posloužit při odstraňování mastnoty vám může i jemný smirkový papír. Na ten ale moc netlačte, abyste v omítce neudělali rýhy.
Stejně postupujte proti plísním. Nejenže kazí dojem z pěkné výmalby, jsou navíc zdraví škodlivé. Proto jejich odstranění dlouho neodkládejte. S plísněmi vám pomohou běžně dostupné přípravky proti plísním v domácnosti. Pokud se i přes několikeré nanesení plíseň objeví znovu, znamená to, že je prorostlá hlouběji do malby. V takovém případě musíte malbu oškrábat až na omítku.
Jako prevenci můžete použít také speciální antibakteriální ochranné nátěry, které jsou založené na technologii stříbrných iontů, poskytnou účinnou prevenci množení bakterií a šíření plísní v interiérech. Tyto nátěry jsou vhodné především do prostor, které obývají alergici, astmatici nebo malé děti a do místností s vysokými nároky na hygienu, což v domácnostech bývají zejména koupelny, toalety, kuchyně nebo spíže.
5 Připravte pokoj na malování
Připravte si základní pomůcky pro malování pokojů a materiál, který bude chránit před cákanci. K samotnému malování budete potřebovat vaničku na barvu nebo stírací mřížku, plochý štětec, štětec zárohák a velký váleček s rukojetí. Dále zakryjte podlahy a nábytek plachtou, rámy oken, dveří, zásuvky a vypínače oblepte páskou.
Malířská páska je geniální vynález. Pomůže vám ochránit místa, na nichž je barva nežádoucí, ale také vytvořit na stěně požadovaný vzor (svislé a i vodorovné pruhy), případně oddělit přesně dvě různě barevné plochy. Po odlepení po ní nezůstane na stěně ani stopa.
6 Penetrujte podklad
Penetrace slouží zejména ke sjednocení a zpevnění zdí a zvýšení jejich savosti. Ovlivní to, jak bude výsledná malba vypadat. Díky penetraci budou barvy na zdi sytější a lépe k podkladu přilnou.
„Někdo zdi před malováním pokojů nepenetruje, to se ovšem nemusí vyplatit. Vynechání penetrace může mít následky v podobě loupání barvy, fleků a nerovností či potřeby nanést barvu několikrát k dosažení požadovaného odstínu. Penetraci byste rozhodně neměli vynechat, nanášíte-li barvu na nový poklad a po odstranění starých nátěrů,“ doporučuje Stanislav Kralovanský.
7 Malovat začněte od detailů
Při malování pokoje začněte od nejmenších detailů. Na ty si vezměte štětec zárohák a menší plochý štětec. Nejdříve vymalujte malé plochy kolem zásuvek, vypínačů, rámů oken, dveří a po obvodech stěn. Vždy se ujistěte, že je štětec od barvy dobře otřený. Tahy štětcem vždy začněte dál od rámu nebo okraje zdi a postupujte směrem k němu. Zamezíte tak přetažení krycí pásky přebytečnou barvou.
8 Nepokazte konec
Množství vrstev, které je potřeba nanést, záleží na kvalitě podkladu. Před nanášením další vrstvy nechte barvu vždy zaschnout. Obvykle aspoň 3 hodiny. Po dokončení malování pokojů sundejte ze stěny pásku. „Řezačkou jemně obtáhněte linii, na které se překrývá malba s páskou. Vše tak hezky zarovnáte a nehrozí odloupnutí barvy,“ radí na závěr profesionál.
Text: Malíři−natěrači.cz
Redakční úprava: Dominika Záveská
Foto: archiv vydavatelství a firem