malování interiéru

Jak si snadno a dobře vymalovat svépomocí

27. 05. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Vymalovat je dobrý nápad ať už jste pro epidemii nuceni zůstat doma, nebo ne. Bude to u vás vypadat pěkně a čistě, navíc je to možnost, jak přinést do interiéru svěží změnu. A ještě i smysluplně využít čas.

Ve vymalovaném interiéru budete mít zcela jiný pocit bude přímo vonět čistotou a novotou. Malování je přitom relativně jednoduché a časově i finančně patří k méně náročným interiérovým úpravám. Pokud dodržíte pár pravidel, zvládnete ho sami i bez předešlých zkušeností.

Nejdůležitější je dobrá příprava

I v tomto případě platí, že k dobrému výsledku se dopracujete pouze po poctivé přípravě. Počítejte s tím, že přípravná fáze může trvat dokonce déle než samotné malování. Po kvalitní přípravě však už bude malování hračka a zjednodušíte si i úklid.

Na malování musíte mimo jiné připravit prostor. Nábytek, který nemůžete vynosit ven z místnosti, přemístěte do jejího středu tak, abyste měli dobrý přístup ke stěnám i stropu. Vše, co nechcete malovat nebo zamalovat (nábytek, okna, dveře, části stěn), pak překryjte zakrývací fólií. Na podlahu je praktičtější použít zakrývací vlnitou lepenku (je možné ji zakoupit ve velkých rolích). Zásuvky, vypínače, zárubně, okenní rámy a podlahové lišty oblepte malířskou páskou, ušetříte si tak pracné čištění. Pokud nezanedbáte tuto část přípravy, úklid vám nezabere mnoho času stačí sejmout ochranné fólie, lepenku a pásky a vrátit nábytek na původní místo.

Při malování byste měli před ušpiněním chránit i sebe ideální je pohodlné oblečení s dlouhými rukávy, které můžete oželet. Nezapomeňte na ochranné rukavice a vlasy si chraňte například starou kšiltovkou. Mnohé barvy se po zaschnutí čistí opravdu špatně a drobné kapky zasychají opravdu rychle.

Přečtěte si také:
Na co si dát při rekonstrukci staršího bytu pozor?

Vyberte si správnou barvu

Důležitou součástí přípravné fáze je i výběr barvy. Jedna věc je barevný odstín stěn (pravidla výběru jsou velkým tématem, kterému se budeme věnovat v jiném článku), další, neméně důležitá, jsou vlastnosti nátěru. Právě na ty se vyplatí zaměřit vlastní průzkum trhu. Teprve když získáte přehled, měli byste se rozhodnout pro barvu, resp. nátěr, který nejlépe splňuje vaše požadavky.

Možná vám bude stačit levnější „standardní“ nátěr, od kterého však nelze očekávat ani vysokou bělost, ani otěruvzdornost. Pokud máte vyšší nároky, budete si muset za lepší vlastnosti připlatit. Když chcete například přemalovat výrazný sytý odstín stěny na jiný, vyberte si barvu s vysokým stupněm krytí. V dětském pokoji jistě oceníte popisovatelný vrchní nátěr, díky kterému se dá na hladkou stěnu psát fixy na bílé tabule. V nabídce jsou také barvy, které dokážou zabránit růstu plísní či překrýt skvrny po vytopení nebo pružné nátěry, které překlenou jemné praskliny, jaké se vytvářejí například v novostavbách, které si ještě nestihly „sednout“. A existují i tzv. hybridní barvy, které díky hrubšímu plnivu vytvoří na stěně strukturu podobnou štukové omítce. Můžete tak štětcem nebo válečkem „omítnout“ sádrokarton nebo sjednotit plochy s různou strukturou povrchu například po začištění rýh na nové rozvody.

Poměrně častou volbou je omyvatelná barva. Vyplatí se do ní investovat tam, kde je vyšší riziko, že se stěny ušpiní či ošoupou, případně mohou přijít občas do kontaktu s vodou nebo párou. Oceníte ji tedy zejména v kuchyni, chodbě, dětském pokoji nebo koupelně. Nespoléhejte se však pouze na označení „omyvatelná“ na obalu. Hledejte informace o tom, zda hotový nátěr odolává suchému nebo mokrému otěru, což v podstatě znamená, zda a jak se dá čistit. Omyvatelné barvy se podle odolnosti zařazují do tříd, přičemž ty nejodolnější patří do třídy 1.

Na trhu je množství různých druhů barev a malířských nátěrů, které mohou mít nejen různé vlastnosti, ale mohou vyžadovat i rozličnou přípravu či jiný způsob nanášení některé barvy se například neředí, jiné třeba ředit podle vlastností malovaného povrchu apod. Proto je důležité vždy si přečíst návod. Zní to možná banálně, ale s nesprávně připravenou barvou se vám bude špatně pracovat a výsledek nebude takový, jaký jste očekávali.

Vyberte si vhodné nářadí

Kromě výběru správné barvy je podstatný i výběr vhodného nářadí. Pro začátečníky je optimální kombinace malířský váleček + štětec. (Pozor, zároveň potřebujete i barvu, která je na takové nanášení vhodná.) Válečkem docela rychle a jednoduše vymalujete velké plochy, plochý štětec je zas vhodnější v rozích a kolem oken, dveří a detailů, jako jsou vypínače a zásuvky.

Váleček si vyberte s ohledem na hrubost podkladu a povrch, jakého chcete dosáhnout kombinací podkladu, barvy a válečku s jemnější nebo hrubší strukturou můžete dosáhnout různě hladkého či strukturovaného povrchu. Pamatujte také na to, že s větším válečkem sice zaberete najednou větší plochu, práce s ním je však i fyzicky namáhavější (zvláště pokud na fyzickou práci nejste zvyklí). Kromě válečku se vám hodí i speciální kbelík nebo miska s mřížkou, které vám dopomohou k rovnoměrnému napití válečku barvou, a tím i jejímu rovnoměrnému nanášení na stěnu. V horní třetině stěn a na stropě můžete namísto žebříku či schůdků použít teleskopickou nebo nastavovací tyč.

Nachystejte stěny

Před malováním je třeba stěnu nejprve připravit. Na nevhodném podkladu totiž nemůžete dosáhnout uspokojivého výsledku. Malovat byste měli vyzrálý, čistý, rovný, soudržný a suchý podklad. Nejdříve si tedy zjistěte, v jakém stavu jsou stěny, které chcete malovat, ověřte si, zda je jejich povrch pevný a soudržný, zda se omítka nebo stará malba neolupuje. Poškozenou omítku je nutné opravit, staré olupující se nátěry odstranit – některé stačí omýt houbou nebo štětkou, některé je třeba namokro oškrábat. Špinavé stěny je třeba umýt, nerovnosti vyhladit. Na zpevnění podkladů, které se oprašují, je určen penetrační nátěr.

Nevynechejte penetraci

Po základní úpravě stěn se jako první nanáší penetrační (resp. základní) nátěr. Jeho úkolem je zpevnění podkladu (slepí oprašující se povrch) a také úprava a sjednocení jeho nasákavosti (absorpční schopnosti). Zajistí se tím rovnoměrné krytí finální vrstvy a nižší nasákavost zároveň sníží spotřebu vrchní barvy.

Nové omítky a stěrky je třeba před malováním penetrovat vždy. Zda je penetrace nutná při renovaci, zjistíte jednoduchým testem: několikrát přejděte válečkem s barvou přes jedno místo. Pokud se na válečku zachycuje původní barva, penetraci rozhodně nevynechejte. Jinak totiž riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy.

Pokud je omítka nebo stěrka nová, případně je v dobrém stavu, nejvhodnější je univerzální penetrace. Na starší a zvětralé omítky je lepší použít hloubkovou penetraci a na stěny s výskytem plísní je určena speciální fungicidní penetrace.

Přečtěte si také:
Kreativní stěny, které v interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru

Tipy redakce

  1. Při malování je třeba barvu pořádně promíchat! Právě špatně rozmíchaná barva totiž patří k častým příčinám nevydařené malby. Barvu promíchejte nejen před malováním, ale i pravidelně během práce, protože barevné pigmenty mají tendenci se usazovat na dně.
  2. Pokud nemáte penetrační nátěr, můžete místo něj použít vodou ředitelnou barvu (například akrylátovou), vhodnou na povrch, který chcete malovat. Zřeďte ji v poměru 1 díl barvy a 1,5 dílu vody. Tímto nátěrem snížíte a vyrovnáte nasákavost povrchu.
  3. Začněte malováním rohů a detailů, pak pokračujte velkými plochami. Tahy válečkem by se měly částečně překrývat a zároveň je veďte i v navzájem kolmých směrech čerstvý nátěr se díky tomu slije do jednoho celku.

Přípravy před malováním

Zakrytí nábytku

Zdroj Bal

1. Zakrytí nábytku

Před malováním přesuňte velký nábytek do středu místnosti. Podlahu chraňte vlnitou lepenkou, na nábytek, okna a plochy, které neplánujete malovat, použijte zakrývací fólii, kterou upevníte pomocí malířské pásky. Ušetříte si tím práci při úklidu.

Využití malířské pásky

Zdroj Bal

2. Využití malířské pásky

Malířskou páskou ochráníte před zatřením i zásuvky, vypínače, zárubně, okenní rámy a podobně. Zároveň vám pomůže dosáhnout rovných okrajů malované plochy, případně můžete pomocí ní vytvořit jednoduché vzory.

Oprava prasklin

Zdroj Bal

3. Oprava prasklin

Praskliny zvětšete hranou malířské špachtle, aby se daly lépe vyplnit. Suchým štětcem odstraňte prach a rýhu navlhčete vodou. Pak ji vyplňte sádrovým tmelem nebo vhodnou stěrkou tvrdnou pomaleji než sádra, takže se s nimi lépe pracuje. Po vyschnutí opravenou plochu obruste.

Základní příprava stěn

Zdroj Bal

4. Základní příprava stěn

Špinavé stěny omyjte mýdlovou vodou pomocí štětky nebo houbičky a nechte dobře vyschnout. Pokud je na stěně více vrstev staré malby, je třeba ji namokro oškrábat. Drobné nerovnosti odstraníte pomocí malířské špachtle, větší srovnáte hrubším brusným papírem nebo brusnou mřížkou.

Malování omyvatelnou barvou

DOBRÁ RADA

Chcete-li například překrýt původní intenzivní barvu stěny jiným odstínem nebo jste si vybrali světlou zářivou barvu, které jsou považovány za problematické, jako je žlutá nebo oranžová, použijte barevný penetrační nátěr. Dosáhnete tak dokonalého krytí nového nátěru.

Základní nátěr

Zdroj Mapei

1. Základní nátěr

Na připravený podklad naneste nejdříve pomocí válečku penetrační (základní) nátěr. Dursilite base coat je určen k přímému použití, případně se může zředit s 5 % vody. Penetraci nechte důkladně zaschnout.

Příprava barvy

Zdroj Mapei

2. Příprava barvy

Omyvatelná barva Dursilite se míchá v původním obalu s 15 až 20 % studené vody. Důležité je barvu a vodu důkladně promíchat, například pomocí nízkootáčkového elektrického mísidla.

Nanesení barvy

Zdroj Mapei

3. Nanesení barvy

Asi po 12 až 24 h je penetrovaný podklad suchý, takže můžete pomocí válečku nanést finální barevný nátěr. Potřebné jsou dvě vrstvy po nanesení první vrstvy je třeba počkat asi 24 h, než zaschne.

Připravila: Erika Kuhnová
Odborná spolupráce: Mapei Foto: istock, Bal SK a Martin Matula pre Velux
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: malovaní interiéru Malování stěn
Sdílejte článek

Diskuze