Kreativní stěny, které v interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru
Současným trendem jsou kreativní stěny, které v interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru. V kurzu je pohledový beton i cihla, různé struktury vytvářené omítáním, popisovatelné stěny nebo velkoformátové tapety působící jako umělecká díla. Odvažte se a dejte stěnám novou dynamickou tvář.
Beton
Ať už bydlíte v paneláku, nebo rodinném domě, můžete zbavit stěny nánosů omítek, nátěrů, a vrstev tapet, a zkusit najít jejich podstatu – beton. Přiznaný pohledový beton má kromě estetických výhod i ty funkční. Jelikož jde o těžký stavební materiál, má oproti těm lehkým (pórobeton, sádrokarton) lepší akumulační vlastnosti, takže udržuje konstantní teplotu v místnosti a zabraňuje prudkým teplotním výkyvům. Povrch betonu přitom může být různorodý.
Pokud betonové konstrukce nemáte, nebo nejsou příliš estetické, můžete použít stěrky, které pohledový beton věrně imitují. Betonová stěrka se aplikuje jako konečná povrchová úprava a její odstín i konzistence se dají ovlivnit příměsemi a barvami.
Barva
Malování stěn je nejčastějším způsobem jejich finální úpravy, přičemž barvy se nejlépe kombinují s jinými povrchovými úpravami. Otěruvzdorné barvy, ze kterých se neuvolňuje žádný pigment, jsou vhodné na méně namáhané stěny, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Na stěny v kuchyni nebo koupelně jsou ideální omyvatelné barvy, protože je lze kdykoli omýt vlhkým hadříkem. Jejich cena je oproti běžným barvám vyšší, proto je zbytečné používat je tam, kde stěnám nehrozí zašpinění.
Při nanášení barvy na neomítnutý povrch je třeba aplikovat nejprve penetrační nátěr a pak dvě vrstvy barvy (u sádrokartonového podkladu až tři či čtyři vrstvy). Kvalitní podklady se dvěma až třemi vrstvami interiérové barvy není nutné penetrovat. Vrchní nátěr bez problémů přilne i na takový povrch.
Cihla
Cihly v architektuře získaly za poslední roky zcela nový estetický rozměr. Na obklady do interiéru se nejčastěji používají obkladové cihlové pásky z pálené hlíny, případně nařezané z cihel, které se na stěnu lepí pomocí speciálních lepidel. Na trhu jsou však dostupné také různé imitace cihel, například odlitky z betonu, přičemž podobnost s pravou cihlou je vysoká. Nejméně autentický je plastový cihlový obklad. Je nejlevnější a jeho výhodou je i nízká hmotnost a jednoduchá, relativně čistá aplikace.
Vhodným podkladem pod pásky je rovná omítka. Nedoporučuje se lepit je na tepelněizolační omítku. Před lepením je nutné odstranit z povrchu lokální nerovnosti a opracovat příliš ostré hrany rohů.
Tapeta
Při výběru tapety nezáleží jen na samotném vzoru, ale i na jejím materiálu, protože od toho se odvíjí způsob její aplikace. Nejsnadněji se pracuje s vliesovými tapetami, protože lepidlo se nanáší pouze na stěnu. Strhávají se za sucha a díky vysoké pevnosti i beze zbytku.
Nepřehlédněte:
Papírové tapety mohou být jednovrstvé nebo kvalitnější dvouvrstvé. Jejich největší předností je nižší cena. Nejsou však omyvatelné a ze všech tapet jsou nejméně odolné proti oděru. Lepidlo se musí nanášet přímo na tapetu. Vinylové tapety jsou oblíbené díky velmi vysoké odolnosti a snadné údržbě, ale jejich lepení je náročnější, protože podklad je z papíru. Výhodou je, že je lze aplikovat na různé podklady, přičemž dobře kryjí různé nerovnosti.
Jako školní tabule
Speciální a velmi moderní úpravou jsou popisovatelné stěny. Jednou z možností, jak je zhotovit, je aplikace barvy na psaní – nanáší se na napenetrovaný sádrokarton nebo na hladkou vystěrkovanou stěnu. Klasická omítka má totiž zrníčka, která vadí při stírání křídy. Stěnu lze natřít buď celou, nebo se na ní dají pomocí papírové pásky vybarvit různé geometrické tvary. Nátěr se nanáší ve dvou nebo třech vrstvách a nechá se zaschnout jako při běžném malování.
Druhou možností jsou popisovatelné samolepicí fólie, které se vyrábějí v různých formátech, nejčastěji v bílé nebo černé barvě. Některé jsou dokonce magnetické a odolné proti poškrábání. Snadno se aplikují, ale oproti barvě jsou cenově náročnější.
TEXT: Miroslava Maceková
Foto: Archiv firem
Zdroj: Časopis HOME