Nábytek z europalet a elegantní porcelánové vypínače v dokonalé symbióze
Byt v půdní nástavbě koncipovala architektka Klára Valová ze studia SMLXL pro mladého investora, který často a rád cestuje. Protože mezi oblíbené destinace klienta patří i New York, rozhodly se architektky atmosféru loftů a industriálních prvků přenést i na Žižkov.
Základem bytu se staly zdi očištěné na cihlu a natřené bílou barvou, která byla použita i na nábytek z europalet. Množství nábytku omezila architektka na minimum. Zajímavý a přitom ne nutně drahý prvek představují retro svítidla pořízená v nejrůznějších bazarech. „Většina vestavěného nábytku je laděná do černé barvy, vzhledem ke komplikovanějším podmínkám půdní nástavby je vyrobený na míru od truhláře,“ vysvětluje architektka Klára Valová. Europalety posloužily jako základ i dalšího kusového nábytku.
Stačilo je ošetřit bílým nátěrem a přelakovat bezbarvým lakem. „I přes nátěr se nám u nich podařilo dochovat originální vypálené značky jako zajímavý detail. Protože se nám tímto výrazně podařilo ušetřit za vybavení, mohli jsme věnovat finance třeba na krásné keramické páčkové retro vypínače a zásuvky od značky berker,“ dodává architektka Valová. Otočné vypínače z černého porcelánu z porcelánky Rosenthal, které se zvlášť vyjímají na cihlových bílých zdech, vnáší do interiéru akcent exkluzivity a noblesy.
100 let vypínačů berker – 100 let stylu Bauhaus
Vypínače berker letos slaví 100 let od doby svého vzniku. Pyšní se proto stejným rokem narození, jako umělecká škola Bauhaus. Tradičního výrobce vypínačů z německého Schalksmühle spojuje s kolébkou klasické moderny z německého Dessau především záliba v souznění vzhledu a funkce. Však také sám Walter Gropius, zakladatel školy Bauhaus, používal ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech ve 20. letech 20. století právě vypínače berker. Během nedávné důkladné rekonstrukce byly opět do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity vypínače berker serie 1930 a serie glas. „Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů. A právě díky této redukci až na samu podstatu dosahují nadčasové estetiky,“ vysvětluje Katrin Grund, zakladatelka designového obchodu Monobrand, která se podílela na vybavení žižkovského bytu. „V mých očích hraje vypínač v interiéru rozhodně velkou roli. Ačkoli v realitě patří výběr vypínače v 90% k ne příliš zásadním tématům, kterým by se investoři věnovali. Více času investují do pečlivého výběru osvětlení, než do výběru spínačů. Ale to je škoda! Často může výběr vysoce kvalitních vypínačů a zásuvek završit a podtrhnout umělecký dojem z celého interiéru,“ dodává Katrin Grund.
Od roku 2010 spadají vypínače berker do portfolia společnosti Hager. Jsou k dostání ve formě přístrojů nejen pro klasickou instalaci, od běžných zásuvek, přes datovou techniku, žaluziové spínače, stmívače, pohybová čidla, až po termostaty, ale také v bezdrátové variantě, případně v podobě inteligentní elektroinstalace KNX.
Společnost Hager se sídlem ve francouzském Obernai je více než 60 let specialistou na elektrické instalace v bytových a komerčních objektech. Česká pobočka Hager Electro oslaví v roce 2020 již 25 let svého působení v České republice. O české a slovenské zákazníky se stará tým obchodních, technických a marketingových specialistů.
ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.