Plánujete malování dětského pokoje? Tyto barvy podpoří dětské soustředění, hravost či spánek
Dětský pokoj není pouze místem k odpočinku, je to také prostředí, kde mohou děti rozvíjet svou kreativitu, učit se novým věcem a kde kromě jiného začínají budovat své vlastní malé světy. Jedním z klíčových prvků, který může ovlivnit celkovou atmosféru a dojem z pokoje, je výběr barev. Správná kombinace může podnítit dětskou radost, podpořit při učení či zajistit klidný spánek. A právě v tomto článku se podíváme na to, jaké barvy jsou pro dětský pokoj vhodné.
Oranžová barva
Oranžová je jasná a veselá. Pokud se rozhodnete pro její použití v dětském pokoji, tak pamatujte, že prokazatelně zlepšuje komunikaci a socializaci. Děti, které si hrají v místnostech s oranžovými barvami, mají tendenci více spolupracovat, být extrovertní a sebevědomé.
Samozřejmě, jako u každé teplé barvy, příliš mnoho oranžové může působit stimulujícím dojmem, a tudíž mít zcela opačný účinek, než jaký chcete. Zatímco oranžová může v plachém dítěti probudit jeho upovídanost, příliš mnoho oranžové ho může zahltit a způsobit, že se bude cítit podrážděně a nepřátelsky vůči dalším dětem.
Proto je lepší používat oranžovou barvu jako akcent, zejména její jemnější odstíny. Zkuste zkombinovat oranžovou spolu s jemnými odstíny zelené, levandulové nebo neutrální krémovou barvou.
Žlutá barva
Žlutá barva dodá každé místnosti optimistickou a slunečnou atmosféru. Některé studie ukazují, že děti, které pracují nebo se učí ve žlutých místnostech, se dokážou lépe soustředit a lépe si pamatují věci.
Mějte na paměti, že pokud máte dítě, kterému se špatně usíná nebo se naopak budí brzy ráno, pak mu žlutá barva tento problém pravděpodobně ještě zhorší. Pokud místnost vyzařuje příliš „denní“ atmosféru, může to na dítě působit vzrušujícím dojmem, a tudíž může být velmi obtížné ho uklidnit.
Žlutá velmi dobře funguje jako akcentní barva, pokud ji zkombinujete se šedou, modrou nebo zelenou. Díky tomu mohou vyniknout pozitivní aspekty žluté barvy, aniž by se vaše dítě cítilo podrážděné nebo rozzlobené – což se může snadno stát, pokud použijete přemíru žluté barvy.
Růžová barva
Na prvním místě v seznamu barev vhodných pro dívčí pokoje se umístila oblíbená růžová barva. Růžová barva má uklidňující a podporující efekt empatie a péče. Děti může vést k pečlivějšímu a ohleduplnějšímu chování, což je nejspíš způsobeno tím, že růžová je spojována s „mateřským“ pocitem.
Největší nevýhodou růžové barvy je, že se dokáže znechutit rychleji než jakákoli jiná barva. Děti, které vyrůstají v místnostech s nadměrným množstvím růžové, začnou často tento odstín nesnášet. Pokud je dítě vystaveno příliš velkému množství této barvy, může to na něj působit dráždivým dojmem, způsobovat bolesti hlavy nebo dokonce pocity nervozity.
Jinými slovy, nebuďte překvapeni, pokud za vámi přijde vaše dítě s prosbou, že chce, abyste jeho růžové stěny přetřeli něčím decentnějším.
Hnědá barva
Hnědá patří mezi klasické a zemité tóny, které dětem pomáhají cítit se stabilněji a pevněji v prostředí, kde se pohybují nejčastěji. Dávejte si ale pozor, příliš mnoho hnědé dokáže místnost výrazně ztmavit. Díky tomu může prostor působit menší a možná i klaustrofobicky.
Pokud máte dítě, které je neposedné, pak vám rozhodně nedoporučujeme, abyste mu pokoj barvili do hnědých tónů. Chcete-li dětský pokoj udělat jasnější, držte se raději světle hnědých nebo béžových tónů a tmavě hnědou použijte spíše jako výrazný akcent.
Zelená barva
Zelená barva působí uklidňujícím dojmem. Není proto žádným překvapením, že se ji mnoho škol rozhodlo používat ve svých třídách. Některé studie totiž naznačují, že zelená barva podporuje touhu po čtení a také porozumění textu.
Pokud víte, že si vaše dítě bude dělat většinu domácích úkolů ve svém pokoji, může být zelená výbornou volbou. Stejně jako u každé chladné barvy platí, že čím tmavší odstín, tím ponuřejší místnost. Lesní nebo borovicová zeleň může působit temně až trochu depresivně, zatímco mátová nebo čajová zeleň může pomoci uklidnit, a to i v případě, že vaše dítě trpí na úzkosti.
Modrá barva
Pokud jde o barvy vhodné pro pokoje chlapců, seznam (překvapivě) často začíná a končí u modré. Modrá je často navrhována jako barva pokoje pro ty děti, které jsou obzvláště náchylné k záchvatům vzteku. Je prokázáno, že snižuje srdeční tep, krevní tlak a zpomaluje dýchání u lidí, kteří jsou rozrušení.
Jen si opět dejte pozor, abyste to nepřehnali. Místnost, která je doslova zahlcena modrou barvou, už nemusí působit uklidňujícím dojmem, ale začne působit spíše depresivně. Zkuste proto vyvážit modrou barvu nádechem veselé žluté nebo sebevědomou červenou.
Fialová barva
Fialová, která je často považována za „favorita“ dívčích pokojů, je barvou, která inspiruje k přemýšlivosti, citlivosti a duchovnosti. Přidání fialové barvy do dětského pokoje může pomoci zpomalit jejich hektické tempo a pomoci jim zastavit se a zamyslet se nad myšlenkami a pocity ostatních.
Pokud již máte obzvláště citlivé dítě, je lepší ponechat fialovou barvu spíše na akcenty. Stejně jako u jiných chladných barevných tónů může přemíra této barvy vést k pocitům mrzutosti, a dokonce i k jisté určité fyzické zpomalenosti.
Fialovou můžete oživit její kontrastní barvou – oranžovou. Použít můžete také tmavší odstíny fialové, abyste zjemnili jasnější barvy, jako je jarní zelená nebo jemná růžová.
Šedá barva
Tohle je těžký oříšek. Šedá dokáže být velmi výrazná, pokud se použije jako akcentní barva. Jestliže se stane dominantní barvou v jakékoli místnosti, může dokonce vést k pocitu osamělosti. Pokud se přesto rozhodnete do dětského pokoje šedou barvu začlenit, je nejlepší dělat to s mírou.
Šedé akcenty mohou pomoci vyrovnat například jasně žlutý pokoj nebo mohou pomoci zjemnit ohromující barevné schéma, jako je tyrkysová nebo purpurová.
FOTOGALERIE
Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com
Zdroje: Designs for Children (Agata Toromanoff), Color Scheme: An Irreverent History of Art and Pop Culture in Color Palettes od Young Edith (Fine Zachary), The Complete Color Harmony. Pantone Edition: New and Revised, Expert Color Information for Professio (Leatrice Eiseman), The New Colourful Home (Emma Merry)