Rozvody a instalace plánujte s předstihem

17. 09. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Ani vy nechcete mít byt plný prodlužovaček, dodatečně natažených rozvodů a kabelů pod nepěknými krycími lištami na stěnách, které pokazí celý dojem zinteriéru? Důsledně si naplánujete rozvody ainstalace už vnávrhu apři přípravě bytu na jejich realizaci. Další šanci vyřešit všechny stím související otázky máte během hrubé stavby.

V projektu, podle něhož je stavba realizována, by měly být vyřešeny všechny rozvody elektroinstalací, vodovodní rozvody, kanalizační přípojky ataké všechny další potřebné rozvody podle specifických požadavků, například vzduchotechnických nebo klimatizačních rozvodů. Navrhují je specialisté elektrických atechnických zařízení budovy (TZB) vsouladu splatnými normami avpožadovaném standardu. Ahned tu je první problém. Pod požadovaným standardem se rozumí vyřešení vedení rozvodů tak, aby vyhovovalo většině obyvatel – vaše vysněné představy ořešení kuchyňské linky, umístění stolu anábytku vpracovně či domácího kina spětipásmovou zabudovanou reprosoustavou vobývacím pokoji zde nejsou zohledněny. Kdy ajak můžete vstoupit do procesu výstavby, aby se všechny vaše představy proměnily ve skutečnost?

Projekt interiéru
Je přesně tím, co zhmotní vaše sny. Rozložení nábytku vdispozici prověří všechny možnosti, které vám nový prostor dává. Navrhované řešení usnadní přesné rozvržení hlavních adoplňkových svítidel. Funkčnost musí být zabezpečena dostatečným počtem vypínačů, zásuvek, internetových přípojek, ato hlavně na správném místě.

Osvětlení

Nemusí být řešeno jednou zavěšenou lampou uprostřed stropu. Dejte ho přesně tam, kam potřebujete, ať už jsou to zavěšené lampy nad jídelním stolem, sezením vobývacím pokoji, nebo funkční osvětlení všatně. Zapomeňte na bodová svítidla na rampách nad kuchyňskou linkou, která vám vytvářejí stín právě tam, kde potřebujete kvalitní světlo. Nejprve je třeba vyřešit, aby světlo bylo právě tam, kde ho potřebujete, anásledně se dá využít ikdotvoření atmosféry bytu. Například podsvícení stěny stelevizí, aby se oči nenamáhaly vyzařovaným světlem obrazovky, nasvícení oblíbeného obrazu na stěně či jen pěkné zvýraznění stěny, aby vyzněla její zajímavá struktura.

Vypínače
Mají být na těch správných místech, abyste už při vstupu do každé místnosti svého bytu mohli přímo ve dveřích intuitivně rozsvítit světlo. Pozor na následné osazení dveří, aby se vám nestalo, že vypínač bude schovaný za dveřmi, ve vestavěné skříni, případně někde vpolicové stěně nebo knihovně. Dnešní trh nabízí pestrý výběr vypínačů smožností ovládání několika svítidel vprostoru, stmívání, časování, spodsvícením. Využijte je, abyste šetřili energií azároveň měli vyšší komfort.

Zásuvky
Nikdy jich není dost anikdy nejsou tam, kde je potřebujete. Změňte to! Podle rozvržení nábytku si pečlivě naplánujte, kde budou pro vás nejpraktičtější. Nedávejte je jen na jednu stěnu vbytě. Je praktické osadit dvojzásuvky místo jednoduchých zásuvek – přitom nemusíte nic měnit, protože dvojzásuvka se dá bez problémů osadit ina místo, kde je instalována jen jednoduchá krabička. Samostatným tématem jsou zásuvky na kuchyňské lince. Zde je nutné znát přesné rozvržení spodních ahorních skříněk linky atéž její zónování, to znamená, kde bude co umístěno. Potřebujete přece napojit chladničku, zabudovanou troubu, myčku nádobí; důležitá je také dostupnost těchto zásuvek zhlediska bezpečnosti. Zásuvka nesmí být přímo za vestavěnou troubou – nejenže bude vystavena vysokým teplotám, ale vpřípadě nutnosti vypojení trouby zelektřiny by se musela celá vytáhnout. Nesmí být ani příliš blízko dřezu, kde je mnoho vody. Praktické je osadit zásuvky ve skřínce pod kuchyňským dřezem. Bude tam dobrý přístup pro zapojení spotřebičů azároveň se vyvarujete trčícího spotřebiče zlinky, protože by mu mohla překážet zástrčka vzásuvce. Uelektrické varné desky budete potřebovat samostatný okruh svlastním jištěním (běžně 380 V, dnes už také 400V). To znamená, že ze stěny by měl být vyveden takový kabel vblízkosti místa, kde se varná deska bude osazovat.

Zvláštní nároky na množství zásuvek má také místo, kde bude umístěna televize. Dnes už je kobrazovce běžně připojeno DVD, domácí kino, dekodér či hrací konzoly, kčemuž budete potřebovat minimálně čtyři až šest zásuvek. Dnes už není problém vybrat si znabídky výrobců aposkládat si sestavu zásuvek různých typů apočtů podle vašich představ.

Zvláštní pozornost je nutné věnovat výběru aumístění elektrorozvodů vkoupelně. Zásuvky, jakož icelé elektrorozvody musejí být řešeny se zvýšeným ohledem na bezpečnost. To také platí osvítidlech, která budete kupovat – vždy uveďte, že potřebujete produkty určené do vlhkého prostředí aprodejce vám poradí výrobky spožadovaným IP krytím, aby měly ve vlhkém prostředí delší životnost, ahlavně byly pro vás bezpečné. Nezapomeňte na zásuvku na pračku, případně exteriérovou zásuvku na terase nebo lodžii.
Internetové aspeciální přípojky

Dnes už jsou běžnou součástí bytu či domu, proto není důvod, aby byly vedeny pod plastovými ochrannými lištami na povrchu stěn. Do každé místnosti si kzásuvkám vblízkosti okna, kde by mohl být situován pracovní stůl, přidejte ipřipojení kinternetu. Srozvody tohoto druhu je dnes už nutné počítat bez ohledu na to, zda internet využíváte aktivně, nebo zatím nikoliv. Prověřte si ustavebníka, jakým způsobem je řešen dveřní vrátník. Dnes by to už mělo být standardní zařízení vbytových domech, snímž je třeba od začátku počítat ana něž by mělo být vprostorech chodby vyčleněno místo. Podobně je to isTV přípojkou na centrální anténu. Není přece nutné, aby měl každý na fasádě svůj vlastní satelit, atak nežádoucím způsobem dotvářel fasádu budovy.

Klimatizace
Také klimatizace má své ovládání arozvody. Podobně jako ovládání vytápění má být situováno na snadno dostupném místě – ať už centrálně například na chodbě nebo vkaždé místnosti samostatně, nejlépe vedle vypínače udveří. Nezapomínejte, že klimatizace má také své rozvody vrámci bytu. Jednotlivá vyústění vchlazených místnostech jsou měděnými trubkami napojena na jednotku, která se většinou instaluje na fasádu, balkon či lodžii. Měděné trubky ve stěně mohou překazit naše představy oposuvných stěnách či skleněných příčkách mezi místnostmi. Navíc klimatizační jednotky produkují odpad ve formě vody, který se musí odvést do kanalizace. Právě proto je třeba klimatizaci, samozřejmě vpřípadě, že oní uvažujete, věnovat dostatečnou pozornost.

Rozvody vody
Vbytě nemusejí představovat žádný problém, jsou-li vyřešeny rozumně aprakticky. Praktické rozvržení kuchyňské linky, koupelny, WC a prádelny vblízkosti šachty, kde jsou stupačky, minimalizuje možné komplikace. Všechny rozvody vody by měly být izolovány, aby se neztrácelo teplo aaby se snížil hluk, který se při tom šíří. Oproti rozvodům vody, které jsou pod stálým tlakem anení tedy problém je kamkoliv umístit, je to skanalizací trochu komplikovanější.

Kanalizace
Musí být vedena alespoň vminimálním spádu ve směru, kam je svedena. Čím dále by měla být umístěna například sprcha nebo vana od místa zaústění odpadu vcentrální šachtě, tím výše by měl být umístěn jejich odpad. Při vzdálenosti 1 až 2 metry se nic neděje, ale při vzdálenosti 6 metrů je už nevyhnutelné vybudovat pro dosažení požadovaného spádu pódium. Tento problém je nutné vyřešit uvzdáleného umístění kuchyňského dřezu, umyvadla, WC, vany, sprchového koutu, pračky či myčky nádobí; ta se však dá prakticky propojit též se sifonem dřezu. Velmi důležité je také situování všech stoupaček akanalizačních vertikálních rozvodů do izolovaných šachet na vhodných místech vrámci dispozice bytů, aby bydlení bylo komfortní, bez rušivých vlivů.

Marek Petrek + Ivo Šveda
KIWI domy
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: fazole hrubá stavba kiwi rekonstrukce rozvody
Sdílejte článek

Diskuze