Velká rekonstrukce malého mezonetu v blízkosti brněnského pivovaru
Poměrně velká rekonstrukce vnesla do malého mezonetu svěží vítr v podobě praktičtější dispozice, dostatku prostoru i několika nápaditých prvků.
Byt se nachází ve starším brněnském domě v blízkosti tamějšího pivovaru. Původně nabízel menší byty pravděpodobně pro jeho zaměstnance. Některý z předcházejících majitelů právě takovéto dva menší byty nad sebou propojil, čímž vznikl menší mezonet s plochou 72 m2, který koupila jeho dnešní majitelka. Ta se rozhodla byt zrekonstruovat, na což oslovila pražský ateliér Mooza Architecture.
„Kontaktovala nás s přáním, abychom se pokusili navrhnout šikovné řešení, které by možnosti bytu využilo na maximum, k čemuž jsme dostali volnou ruku,“ popisuje začátky příjemné spolupráce architektka Petra Bíšková. Majitelka rychle našla s architektkami společnou cestu, a proto se hned první návrhy setkaly s pozitivní reakcí a mohlo se začít s vytouženou rekonstrukcí.
Ve znamení schodiště
Nejdůležitějším bodem rekonstrukce byla změna orientace schodiště (původně s výstupem směrem k oknům), díky čemuž mohla ve druhém poschodí vzniknout chodba, z níž jsou přístupné oba původně průchozí pokoje a koupelna. Dispoziční změna se však dotkla i prvního poschodí – poloprůhledná sklobetonová stěna zde umožnila vznik předsíně, která oddělila vstup do bytu od kuchyně. Změny neobešly ani původní zařízení. Ve druhém poschodí se měnily všechny podlahy a nový je i obklad původní toalety i nově zařízené koupelny. Podlahy v prvním poschodí, okna i vstupní dveře jsou původní a zachovala se i kuchyňská linka, která se však v budoucnosti bude měnit.
Schodiště hrálo při rekonstrukci tohoto bytu první housle, a proto mu architektky věnovaly opravdu nemalou pozornost. Jelikož byt nepatří k nejprostornějším a bylo nutné využít ho co nejlépe, v prostoru pod schody navrhli vestavěnou sedačku s úložným boxem. Na sedačku navazuje zábradlí s bílou mříží a červenými prvky, připomínajícími strukturu molekuly, což je zároveň i malým vtipem – má částečně odkazovat na vědeckou profesi domácí paní.
Postel ve výškách
Architektky chtěly využít nejen prostor pod schodištěm, ale i ten nad ním, kde navrhly praktickou vyvýšenou postel, která je zároveň opravdu stylovým prvkem. Majitelce se tento koncept okamžitě zalíbil, z čehož měly architektky velkou radost. Do postele se rozhodly zabudovat i několik praktických poliček, které mohou sloužit jako noční stolek či menší knihovna. O realizaci se postaral zkušený truhlář, který do bytu vyhotovil nejen tuto postel, ale i všechny další truhlářské prvky – zábradlí, sedačku s úložným prostorem, knihovnu v obývacím pokoji i vestavěné skříně. Jelikož majitelka bytu se během tvorby návrhu a následné realizace vdala a každým dnem s manželem očekávají přírůstek do rodiny, místnost, která v současnosti slouží jako pracovna a pokoj pro hosty, se později přemění na dětský pokoj.
Koupelna s mozaikou
Původní koupelna byla přístupná pouze z ložnice rodičů a nacházela se v ní vana. Díky dispoziční změně a vzniku menší chodby je v současnosti pohodlně přístupná i z druhého pokoje. Jelikož se na vaně netrvalo, rozhodly se ji architektky nahradit praktickým sprchovým koutem, vhodnějším do menšího prostoru. Jediným požadavkem domácí paní bylo modro-bílé ladění koupelny. Proto ji celou nechali obložit mozaikou s kruhovým dekorem, v rámci něhož mezi drobné bílé kroužky šikovní řemeslníci zakomponovali podle návrhu architektek modré kroužky. Díky tomu vznikly zajímavé vzory a jinak bílá koupelna získala na dynamice a nevšednosti.
První poschodí
1 vstup do bytu a chodba
2 toaleta
3 kuchyň s jídelnou
4 obývací pokoj
5 schodiště
Druhé poschodí
1 schodiště
2 chodba
3 pokoj
4 ložnice rodičů
5 koupelna s toaletou
Řez
Mooza Architecture
Ing. arch. Petra Bíšková,
Ing. arch. Klára Císařovská
Vršovické náměstí 2,
101 00 Praha-Vršovice
www.mooza-arch.cz
PŘIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: IVETA KOPICOVÁ
ZDROJ: časopis HOME 6/2015