8 tipů, jak ušetřit v domácnosti a platit méně

15. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

U spotřeby platí jednoduchá rovnice – čím víc spotřebujete, tím víc zaplatíte. Přinášíme praktické rady a tipy, jak platit méně, aniž byste příliš slevovali z vlastního komfortu.

foto isifa/Shutterstock

foto isifa/Shutterstock

Regulace

Už léta známá, ale nepříliš dodržovaná zásada, že nemusí být celý byt (dům) vytápěný na stejnou teplotu. V kuchyni, kde se vaří, peče a kde je mnoho elektrospotřebičů, které vyzařují teplo, nemusíte tolik topit. Ani přetopená ložnice není zárukou klidného spánku. Stejně tak toaleta, nebo chodba, kde se často nezdržujete, snese nižší teplotu. Regulováním teploty se dá určitě ušetřit. Samozřejmě, pokud máte na radiátorech namontovanou termostatickou hlavici, jejímž otočením dokážete „zkrotit“ dodávané teplo. Dnes už existují chytré hlavice, kde si můžete dokonce nastavit časy s konkrétními teplotami, takže radiátory začnou topit například těsně před vaším příchodem z práce a ze školy, nebo před ranním budíčkem. Ty nejchytřejší můžete dokonce ovládat pomocí chytrého telefonu či tabletu.

foto Korado

foto Korado

A propos, radiátory

Z nich sálá do prostoru teplo. Aby mohly plnit svou úlohu, musíte jim k tomu dát prostor. V praxi to znamená, že je nutné uklidit, odnést, odsunout, odložit všechno to, co brání sálání – ať už je to před radiátory stojící nábytek, sušící se prádlo, visící záclony a závěsy, nebo pelech pro domácí zvířátko. Pokud je část radiátoru studená, zkuste ho odvzdušnit, aby teplá voda mohla cirkulovat v celém tělese. A nezapomeňte čas od času utřít z radiátorů nashromážděný prach. Ten nejen zpomaluje sálání, ale s teplem proniká do místnosti a zhoršuje vaše domácí prostředí. Může se tak podepisovat na špatné fyzické kondici, přispívat k respiračním potížím a zhoršovat alergie.

Programovatelné termostatické hlavice nastavíte tak, aby topily na vámi určenou teplotu v určité hodiny. Cíleným vytápěním pouze tehdy, když je potřeba, můžete dosáhnout snížení nákladů o 20 až 30 %. Programovatelné termostatické hlavice seženete například v e-shopu www.conrad.cz.

Programovatelné termostatické hlavice nastavíte tak, aby topily na vámi určenou teplotu v určité hodiny. Cíleným vytápěním pouze tehdy, když je potřeba, můžete dosáhnout snížení nákladů o 20 až 30 %. Programovatelné termostatické hlavice seženete například v e-shopu www.conrad.cz. foto Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.

Přetopený interiér, navíc plný vydýchaného vzduchu, rozhodně neprospívá vašemu zdraví.

Věděli jste, že…

• Pokud snížíte teplotu v pokoji, kde je více než 20 °C, o 1 °C, sníží se náklady na vytápění až o 6 %.

• Když v nějaké místnosti nebudete více než dva dny, vyplatí se ji vytápět jen na „nezámrznou“ teplotu (6−8 °C) Uspoříte tak až tři čtvrtiny nákladů.

foto isifa/Shutterstock

foto isifa/Shutterstock

Větrání

S topením souvisí ještě jeden fenomén, a tím je větrání. Pouze pootevřená „ventilačka“ není v topné sezoně tím nejlepším řešením − hodí se spíše pro letní měsíce, kdy si ji můžete dovolit nechat otevřenou třeba celou noc. Zejména v zimě je efektivnější krátké, ale intenzivní větrání s okny otevřenými dokořán. To proto, aby se vnitřní vydýchaný vzduch stihl co nejrychleji vyměnit za čerstvý venkovní. Stěny v místnosti během rychlé výměny vzduchu nevychladnou a opětovné dosažení tepelné pohody bude méně finančně i časově náročné. Takový postup se doporučuje opakovat zhruba třikrát denně: ráno po probuzení, po příchodu z práce/školy a večer před spaním. Větrání rozhodně nepodceňujte, při jeho nedostatku kondenzuje vodní pára na chladných plochách a hrozí tak nebezpečí vzniku plísní.

foto isifa/Shutterstock

foto isifa/Shutterstock

Osvětlení

V zimních měsících, kdy musíte déle svítit, vám udělají vynikající službu úsporné zdroje: kompaktní zářivky a kvalitní LED diody. Mají menší spotřebu a delší životnost. Prodávají se v různých tvarech a podobách, na výběr je z různých barev světla, takže formu bez problému doladíte podle účelu a typu svítidla. Intenzitu světla můžete zvýšit také vhodným rozmístěním zrcadel, která navíc opticky zvětšují prostor. Tak i z malé a tmavé panelákové koupelny uděláte světlou, relativně prostornou místnost. V neposlední řadě pak můžete proti tmě i stísněnému prostoru bojovat bílou výmalbou na stěnách. Je to až sprostě jednoduché, ale efektivní řešení – bílá odráží více než 80 % světla. Vyplatí se vybírat ty nejsvětlejší odstíny, většinou nesou označení „polar“.

HOME tip

Abyste nemuseli každý večer obcházet byt a vypínat všechny spotřebiče zvlášť, pořiďte si prodlužovačku s vypínačem. Jediným stisknutím tlačítka tak vypnete celou skupinu.

foto isifa/Shutterstock

foto isifa/Shutterstock

Stand-by

Nemalé úspory souvisejí nejen s centrálním nebo lokálním osvětlením, ale ještě s jedním malým světélkem. Tím, které vám ve dne v noci hlásí, že televizor, mikrovlnka, DVD přehrávač nebo počítač jsou v pohotovosti, připraveny okamžitě začít fungovat. Takzvaný stand-by režim je zdánlivě zanedbatelnou položkou (spotřebovává 3−5 W/h), ale i tak vás tento „komfort“ vyjde několik stovek korun ročně (u čtyřčlenné rodiny na cca 1 500 Kč). Takže pomocníky, které nevyužíváte (v noci, při odjezdu na víkend, nebo na dovolenou), můžete klidně odpojit od sítě. A pokud považujete televizor za nejlepší ukolébavku, je dobré nastavit si funkci sleep timer. To je čas, kdy se spotřebič sám vypne. Budete mít jistotu, že televizor nebude hrát ještě několik hodin a rušit vás při spánku.

Ačkoli s těžkým srdcem, ale měli byste se rozloučit se starými chladničkami, mrazničkami či kapajícími vodovodními bateriemi.

foto Gorenje

foto Gorenje

Chlazení

Na závěr se podíváme ještě do kuchyně. Měli byste si vybírat šetrné pomocníky − spolehlivě se můžete orientovat podle jejich energetického štítku a uvedené hodnoty spotřeby. Například moderní chladničky spotřebovávají přibližně o dvě třetiny méně elektřiny než starší modely. To u spotřebiče, který „žere“ 365 dní v roce, znamená už celkem slušnou sumu. Proto se vyplatí zvážit výměnu sice stále funkčního, ale starého spotřebiče za nový, úspornější. Chladničky bez automatického odmrazování pravidelně odmrazujte (alespoň jednou za rok) – pokud je například namrzlá vrstva silná více než 5 mm, spotřebuje chladnička nebo mraznička o 30 % více energie. Nezapomínejte také, že jakýkoli zdroj tepla v jejich blízkosti zvyšuje spotřebu, proto by chladnička neměla stát v blízkosti žádného jiného spotřebiče, topení, nebo na přímém slunci. Zkontrolujte také stav těsnění, pokud přesně nepřiléhá po celém obvodu dveří, je zle…

Věděli jste, že…

• Ideální teplota k uchování potravin v chladničce je +5, v mrazničce -18 °C.

• Snížení teploty uvnitř chladničky o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %.

foto THINKSTOCK. COM

foto THINKSTOCK. COM

Mytí & praní

Při mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba o polovinu víc vody než v myčce. Moderní myčky nádobí navíc umějí ušetřit 35 až 60 % elektřiny. Nejnovější modely také citlivě dávkují množství mycích prostředků, ty nejchytřejší poznají stupeň znečištění a samy nastaví nejvhodnější množství a teplotu vody. Pouhým snížením teploty praní z 90 na 60 °C snížíte spotřebu elektřiny až o čtvrtinu. Pokud je to jen trochu možné, perte až tehdy, máte-li naplněnou kapacitu pračky. Tehdy je praní nejefektivnější. Moderní pračky jsou již vybaveny funkcemi, které rozpoznají množství vloženého prádla a nastaví optimální spotřebu vody, energie (některé také tekutého pracího prostředku) i délku praní.

foto isifa/Shutterstock

foto isifa/Shutterstock

Vaření s pokličkou je až 4× úspornější v porovnání s vařením s nezakrytým hrncem.

Vaření

Nezapomínejte, že rozměry dna varné nádoby by měly zhruba odpovídat plotýnce (to se samozřejmě netýká moderních indukčních desek s tzv. flex indukcí, kde se zóna sama přizpůsobí velikosti a tvaru nádoby). Pokud chcete uspořit ještě víc, vařte v tlakovém hrnci – díky většímu tlaku uvnitř nádoby uvaří jídlo rychleji a vy tak spotřebujete méně energie. Ideální pro vaření na elektrickém sporáku nebo varné desce jsou hrnce s rovným dnem. Vypouklá dna zvyšují spotřebu elektřiny téměř o třetinu. Nejúspornější vaření nabízí desky s technologií indukce, vyžadují však speciální typ nádob s magnetickým dnem. Pokud vaříte do zásoby a jídlo často ohříváte, vyplatí se vám investovat do mikrovlnky. Jídlo se v ní ohřívá přímo, ne od nádoby.

TEXT OLDŘIŠKA LUPTÁKOVÁ, DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO isifa/Shutterstock, THINKSTOCK, ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 01-02/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: topeni úspora vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze