Elektrické topné systémy mají uplatnění nejen v rezidenční sféře
Své kompetence v oblasti elektrického vytápění dokazuje FENIX Group už více jak 30 let, v současnosti patří i mezi lídry v oblasti akumulace energie. Tyto dvě oblasti navíc umí efektivně využívat, ostatně v kombinaci s fotovoltaikou a bateriovými úložišti mohou elektrické sálavé topné panely a kabely efektivně vytápět nejen rodinné domy, ale i průmyslové haly, travnatá hřiště, stáje nebo vinohrady.
„Elektrické sálavé vytápění je už ze své podstaty vhodné zejména do prostor s vyššími světlými výškami, které jsou typické pro průmyslové a zemědělské stavby,“ říká Kateřina Jezerská, ředitelka společnosti FENIX Trading, která elektrické sálavé systémy z produkce FENIX Group na českém i globálním trhu prodává. „Naše topné systémy se navíc dobře uplatňují i v oblastech, kde dříve dominovalo teplovodní vytápění. Důvodem jsou nízké pořizovací náklady, rychlá instalace a zejména vynikající regulovatelnost elektrického vytápění. Pomocí sálavých panelů a energie vyrobené ze střešní FVE lze ohřívat také administrativní a skladové objekty,“ dodává Kateřina Jezerská.
Přestože v našich podmínkách doposud dominovaly instalace teplovodních ohřevů trávníků, v posledních letech pozice elektricky vyhřívaných travnatých povrchů pomocí topných kabelů ECOFLOOR prokazatelně posiluje. Ještě silněji se elektrické vytápění v Evropě prosazuje v segmentu ohřevu hracích ploch s umělou trávou. Jak ukazují například realizace ohřevu výběhových ploch fotbalového stadionu v Jablonci nebo víceúčelového stadionu v Prostějově, elektrický ohřev si už našel místo i na stadionech mužstev naších nejvyšších fotbalových soutěží.
Před mrazy lze pomocí topných kabelů Ecofloor chránit i vinice. Vinařství v celé Evropě se každoročně obávají příchodu jarních mrazíků, které na mnoha místech způsobují značné škody. Kromě tradičních metod se jako efektivní řešení ochrany vinohradů před jarními mrazy ukazuje instalace robustních topných kabelů ECOFLOOR ADPSV přímo na nosné dráty vinohradu do těsné blízkosti vinných pupenů.
Díky novele má opět zelenou i elektrické sálavé vytápění rodinných domů
Novela č. 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti 264/2020, která vstoupila v platnost od 1. září 2024, přinesla poměrně zásadní změnu u některých faktorů primární energie z neobnovitelných zdrojů, změny doznala i referenční budova. Zavedené úpravy budou mít vliv na konečnou klasifikaci některých typů budov.
Tato novela je podle slov Miroslava Petra, vedoucího tuzemského prodeje společnost FENIX Trading, pro další budoucnost elektrického sálavého vytápění nových rodinných domů u nás velmi důležitá: „Přestože laická i odborná veřejnost dobře věděla o výhodách elektrického sálavého vytápění rodinných domů, legislativa platná v poslední letech u nás jim značně komplikovala využití elektrických sálavých rohoží, folií a panelů v novostavbách. Jako jediné správné a možné řešení jim bylo předkládáno tepelné čerpadlo, jehož pořízení a provoz je přitom v současných energeticky úsporných domech ve srovnání s elektrickými sálavými systémy finančně nevýhodné. Novelizovaná vyhláška toto pomyslné „červené světlo na semaforu“ změnila a dala našim produktům opět zelenou. Naše propočty, které vychází z novelizované vyhlášky, ukazují, že stačí malá fotovoltaická elektrárna na střeše domu a novostavba s našimi systémy může získat od energetického specialisty potřebný PENB.“
Energetičtí specialisté a jejich zákazníci tak mají volnější ruce: To, co jim v dosavadní praxi u novostaveb neprošlo a muselo být kompenzováno dalším opatřením, za nových podmínek (kvalitní obálka budovy v kombinaci s např. el. stropním, či podlahovým vytápěním v kombinaci s vlastní výrobou elektrické energie pomocí FVE) vyjde.
Zdroj: PR článek společnosti FENIX Group